۱۲:۰۸ شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » گوناگون » امکان منحصر به فرد گوگل داک google doc voice

Rightman.ir

امکان منحصر به فرد گوگل داک google doc voice

#نوروز #Nowruz #کلاه_قرمزی #ناشنوایان #PersianNewYear #رابط_ناشنوایان

امکان منحصر به فرد گوگل داک google doc voice

ماجرا از این قرار هست که به ساخت رباتی فکر می کنم که بتونه نمایش ها و کارتون های فارسی تلویزیون رو برای کودکان ناشنوا یا کم شنوا  با زبان اشاره تعریف کنه.  مثلا یک ربات انیماتوری (مثل ربات های مایکروسافت که میان رو شیشه مانیتور می کوبند و صداش پخش میشه) که بتونه اون دیالوگی که داره گفته میشه رو اولا بفهمه و بعد با حرکات دست و دهانش به زبان اشاره تبدیل کنه و نیازی به استخدام یک انسان در هر برنامه تلویزیونی و گذاشتن تصویر کوچکش در گوشه تصویر نباشه.

حالا جالبتر میشه اگر بتونیم این ربات مترجم انیماتور رو با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و واقعیت مجازی و عینک وی آر از صفحه تلویزیون که در حال پخش کارتون هست بکشیم بیرون! و بصورت واقعیت مجازی نمایش بدیم عالی میشه! تصور کنید  یک عروسک بزرگ سه بعدی انیماتور که کنار تلویزیون مون ایستاده و داره دیالوگ کارتون را با زبان اشاره تعریف میکنه! اگر کودک ناشنوا گزینه انتخاب نوع عروسک انیماتور رو هم داشته باشه بسیار بهتر خواهد شد. 🙂

اگر دیالوگ و متن نمایش آماده باشه خیلی از مسایل حله اما اگر کارتون قدیمی باشه که متن آماده نباشه یا برنامه زنده باشه مهمترین چالش فهم لحظه ای شنیدن زبان فارسی توسط ربات است. خلاصه اینکه در ابتدای تحقیقاتم به این رسیدم:

امکان منحصر به فرد گوگل داک google doc voice برای زبان فارسی

شاید تاکنون به انگلیسی حرف زده اید و Siri هوشمند  آن را فهمیده تایپ کرده و پاسخ شما را داده و با خود فکر کرده باشید که کاش می شد برای فارسی هم چنین رباتی بود! حداقل رباتی که فارسی را بفهمد و تایپ کند.

خوب این ابزار وجود داشت اما فقط برای سرچ در گوگل

gooogle

 

اما در تحقیقاتم متوجه شدم خوشبختانه این امکان فراتر از این بود که منحصر به سرچ گوگل باشه و گوگل امکان استفاده از این ابزار هوشمند رو به کاربرانش داده مثلا در صورتی که میکروفون ربات گوگل داک را فعال نمایید و گوشی یا لپتاپ تان را در مقابل تلویزیون که در حال پخش صدای فارسی است بگذارید یا خودتان صحبت کنید یا در جلسه سخنرانی کنفرانس یا سمینار یا در کلاس درس جلوی میز استاد! بگذارید آنگاه متن فارسی سخنرانی و جزوه استاد را با سرعت بسیار بالایی در گوگل داک خود دریافت می کنید.

این سیستم در فضا های مختلف تست شده و جالب اینکه که قادر است نویز زمینه را تا حد بسیار خوبی حذف کند و متن گفته شده را با دقت بسیار بالایی تایپ کند. فقط من با لهجه های مختلف تست نکردم اصفهانی کرمانی شیرازی و…. شما خودتان تست کنید 🙂

این سامانه کاربرد های فراوانی داره! شاید برای افراد ناشنوای تحصیلکرده خواندن متن راحت باشه اما برای کودکان ناشنوا خیر! اونا نیاز به چنین رباتی که توضیح دادم دارن.

کاربرد های دیگه این سامانه میتونه در «اینترنت چیزها» یا به اصلاح غلط اینترنت اشیا باشه. مثلا چراغ اتاق رو با گفتن یک جمله خاموش کنیم و زحمت بلند شدن به خودمون ندیم  ‘چراغ هالوژن زرد خاموش’

 

طریقه فعالسازی میکروفون گوگل داک google doc voice

یک صفحه خالی گوگل داک باز نمایید

آدرس https://docs.google.com/

منوی help را کلیک کنید. و درون آن بنویسید voice

voice-1

سپس روی voice typing کلیک کنید.

voice-2

 

میکروفون مطابق تصویر زیر فعال می شود.

voice-3

 

زبان میکروفون را تغییر دهید.

voice-4

 

سپس رو علامت میکروفون کلیک کنید تا فعال شود و صحبت کنید. و بصورت لحظه ای آنچه می گویید را بصورت تایپ شده تحویل می گیرید! من گفتم رایتمن. نتیجه رو ببینید!

شما هم تست کنید.

 

voice-5

 

 

voice-6

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*