۲۰:۰۴ جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » تجربیات » مصاحبه شغلی تحصیلی پذیرش خارج باید ها و نباید ها

Rightman.ir

مصاحبه شغلی تحصیلی پذیرش خارج باید ها و نباید ها

مصاحبه شغلی تحصیلی پذیرش خارج باید ها و نباید ها

در قسمت اول در این لینک به نکات مهمی در مواجه با سوالات استخدامی اشاره شد.

نکات دیگر:

۱۷) جواب‌های یه کلمه‌ای ندید! ممکنه با مصاحبه‌کننده‌ی کم‌حوصله‌ای طرف باشید که حوصله “حرف کشیدن” از شما نداشته باشه. دقت کنید که توی جلسه مصاحبه شما باید بیشتر از اون فرد حرف بزنید. جوری نباشه که دو دقیقه سؤال کنه ده ثانیه جواب بدید! از فرصتی که وجود داره بهتر استفاده کنید. این برای مصاحبه‌کننده‌  خیلی زور داره، یک دقیقه سوال می‌کند با پاسخ باز اما مصاحبه شونده یک کلمه جواب می‌ده، دوباره می‌پرسد و جزئی‌تر، مصاحبه شونده یک کلمه دیگه اضافه می‌کنه !

۱۸) کل کل نکنید! اگر جایی نظرتون با مصاحبه‌کننده متفاوته و اون حرف شما رو رد می‌کنه، رندی کنید و بدون اینکه حرفتون رو کامل پس بگیرید، بحث رو تموم کنید. مثلا اینطوری: تا جایی که من می‌دونم اینجوریه، حتما بعد از جلسه بیشتر بررسیش می‌کنم.

۱۹) شنونده‌ی خوبی باشید. به هیچ وجه توی حرف طرفتون نپرید. جواب سؤال‌ها رو با دو سه ثانیه مکث بدید تا اطمینان حاصل کنید که سوالش تمام شده. اگر مطمئن نیستید که سؤال رو فهمیدید یا نه، چک کنید. مثلا: اگر درست فهمیده باشم سؤالتون اینه که…

۲۰) یادتون باشه که جلسه مصاحبه دو طرفه‌ است. و شما هم باید توی اون جلسه شرکت رو محک بزنید. مصاحبه‌کننده نماینده خوبی از شرکته و تصویر خوبی از شرکت نشون می‌ده. اگر اون تصویر با شما سازگار نیست، بی‌خیال اون شرکت بشید 🙂 اون نقطه و اون لحظه آخر دنیا نیست! قاطعانه نه بگویید!

اصل مهم

در مصاحبه شغلی به هیچ وجه قصد نداشته باشید علم خود را به رخ مصاحبه کننده بکشید و مساله ای را بطور قاطع رد کنید

هشدار:

مصاحبه استخدامی با بازجوئی فرق دارد.

در مصاحبه، مصاحبه کننده و مصاحبه شونده، هر دو، یکدیگر را مورد سنجش قرار میدهند.
مصاحبه کننده : مراقب باشید که حق ندارید هر سوالی را بپرسید!
مصاحبه شونده: مراقب باشید که شاید صلاحیت پاسخ به هر سوالی را نداشته باشید یا اینکه مصاحبه کننده صلاحیت شنیدن آن جواب را نداشته باشد.

نگرش تیمی در مقابل نگرش فردی: انتخاب با شما

مثال:

حالت اول: من اگر در این سمت استخدام بشم حتما تغییر و تحولاتی در این زمینه شروع می کنم و  من …. می کنم …

حالت دوم: من اگر بتونم در کنار این گروه باشم حتما سعی میکنم یکسری از تجربیاتم را به اشتراک بذارم تا بتونیم ساختار و نظام را با هم بهتر کنیم و باعث بهبود بشیم ..

حالت اول: من تک نفری از پس این موضوع بر میام خیالتون جمع میتونید به من واگذار کنید ( به نظر من عده ای از مدیران از این حرف خوشحال خواهند شد و استخدام می کنند اما در آینده تاوانش را پس خواهند داد!)

حالت دوم : من شخصا نهایت تلاشم را می کنم اما قطعا به کمک تیم نیاز دارم از اینکه تیمی مساله را حل کنم لذت بیشتری می برم تا اینکه در زمان بیشتر با مشقت بیشتر مساله ای را حل کنم

در قسمت بعدی به نکات دیگر و سوالات فنی اشاره می کنم

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*