۹:۱۵ دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » گوناگون » شرکت های دانش بنیان تسهیلات گمرک

Rightman.ir

شرکت های دانش بنیان تسهیلات گمرک

شرکت های دانش بنیان تسهیلات گمرک

رییس کارگروه تشخیص و ارزیابی صلاحیت شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این که در سال مالی ۹۳ ، هزار و ۳۰۰ شرکت مشمول معافیت های مالیاتی قرار گرفتند، گفت: بر اساس مذاکرات صورت گرفته شرکت های دانش بنیان در مسیر سبز گمرکی قرار می‌گیرند.

محمد صاحبکار خراسانی در حاشیه نشست صندوق نوآوری و شکوفایی با رؤسای پارک‌های علم و فناوری در جمع خبرنگاران صدور مجوز ورود موقت کالا برای شرکتهای دانش بنیان را از خدمات جدید این کارگروه نام برد و افزود: تعاملات کالایی شرکتهای دانش بنیان با خارج از کشور یکی از مشکلات اصلی شرکتهای دانش بنیان است، از این رو به منظور تسهیل در این امر راهکارهایی ارائه شده است.

وی افزود: بر اساس قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان این شرکت ها مشمول معافیت های گمرکی می‌شوند که با مذاکرات صورت گرفته با مسئولان گمرک جمهوری اسلامی ایران تسهیلاتی برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

صاحبکار در این زمینه توضیح داد: شرکتهای دانش‌بنیانی که می‌خواهند خط تولید و یا ماشین آلاتی را از خارج وارد کنند، مشمول معافیت‌های گمرکی می‌شوند. علاوه بر آن ورود مواد اولیه برای تحقیق و توسعه و یا وارد کردن نمونه‌های اولیه‌ برای مهندسی معکوس جزو موارد معافیت‌های گمرکی برای شرکتهای دانش بنیان محسوب می‌شود.

رییس کارگروه تشخیص ارزیابی صلاحیت شرکتهای دانش بنیان با تاکید بر این که مسیر گمرک دارای شیوه‌های سبز، زرد و قرمز هستند، یادآور شد: با مذاکرات صورت گرفته خدمات گمرکی شرکتهای دانش بنیان در مسیر سبز گمرکی قرار می‌گیرند، از این طریق ارزیابی‌های گمرکی با سهولت و سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت.

وی با تاکید بر این که در حال حاضر این طرح در حال اجرا است، یادآور شد: در صورتی که شرکتی نمونه اولیه‌ای را از کشوری خریداری و در داخل کشور تولید کند و مجددا اقدام به صادرات آن کند، مشمول تعرفه های گمرکی نمی‌شود؛ بر این اساس این دسته از شرکتها بدون پرداخت تعرفه های گمرکی می‌توانند کالا و محصول را در مدت زمان خاصی از کشور صادر کنند.

صاحبکار با تاکید بر این که این اقدام با عنوان صدور موقت مطرح است، خاطرنشان کرد: این فرایند در گذشته برای بخشی از حوزه‌های صنعتی فعال بود و با پیگیری‌های ما این صدور موقت نیز برای شرکت های دانش بنیان فعال شد.

به گفته وی، این تعرفه برای شرکتهای دانش بنیانی که ماهیت صادراتی دارند، بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که کالا بدون پرداخت تعرفه گمرکی به کشور وارد و تبدیل به محصول خواهد شد و در یک زمان مشخص به سایر کشورها صادر می‌شود.

صاحبکار با بیان این که تا کنون ۶۰ شرکت دانش بنیان از معافیت‌های گمرکی بهره‌مند شده‌اند، افزود: تا کنون ۴۰۰ شرکت در صف دانش بنیان شدن قرار دارند که این تعداد از ارزیابی‌های ۵ هزار شرکت هستند.

وی با اشاره به تسهیلات مالیاتی شرکتهای دانش بنیان گفت: در سال مالی ۹۲، ۵۰ شرکت و در سال مالی ۹۳ ، ۱۳۰۰ شرکت مشمول معافیت‌های مالیاتی شدند.

صاحبکار تصریح کرد: تعداد شرکتهای مشمول معافیت مالیاتی در سال ۹۴، تا تیرماه امسال مشخص می‌شود.

لینک خبر

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط :

دانش بنیان

حمایت تسهیلات شرکت دانش بنیان

تسهیلات طرح‌ شرکت های دانش بنیان فناور برای انتقال فناوری‌ از خارج از کشور

لینک های ویژه مرتبط با دانش بنیان

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir