۲۱:۵۸ سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » پایان نامه » مرجع نویسی به روش APA

Rightman.ir

مرجع نویسی به روش APA

مرجع نویسی به روش APA

مرجع نویسی به روش ای پی ای

خواندن این مطلب نیز توصیه می شود : آموزش جامع پایان نامه نویسی با ورد word – حرفه ای و آسان پایان نامه بنویسید

هدیه : لینک دانلود تقویم تک برگ کاری سال ۱۳۹۷

فهرست مطالب

مقدمه

چرا باید ارجاع داد و استناد کرد

 • قرارداد
 • اعتبار

مرجع نویسی در داخل متن

 • نقل قول کوتاه
 • نقل قول بلند
 • خلاصه نویسی و استفاده از کلمات مشابه
 • نحوه ذکر نام نویسندگان

مرجع نویسی در انتهای متن

 • قواعد کلی
 • نحوه ذکر نام نویسندگان
 • رفرنس دهی مقالات
 • رفرنس دهی کتاب
 • سایر منابع چاپی و الکترونیکی

مقدمه: 

هزاران روش برای استناد به منابع مختلف علمی وجود دارد. مجلات علمی بسیاری در دنیا وجود دارند که از سبک های خاص خود برای رفرنس دهی استفاده می کنند. اما مجلات زیادی نیز وجود دارند که روش های معتبر و شناخته شده را به نویسندگان خود توصیه کرده و از آن ها برای چاپ مقاله در نشریات خود بهره می برند. سبک مرجع نویسی APA (مخفف American Psychological Association)، پرکاربرد ترین سبک در بین علوم اجتماعی و پزشکی است که از آن در سایر علوم نیز استفاده می شود.

حالت های زیادی در این روش، گفته شده که ذکر تمام آن ها خارج از حوصله این مقاله است. با این حال تلاش بر این بوده تا به مهمترین حالت های ارجاع مقالات، کتاب، پایان نامه ها و سایر منابع اشاره شود. اگر چه از روش APA عموما در مجلات خارجی استفاده می شود، اما مجلات و دانشگاه های ایرانی زیادی هم هستند که این روش را برای مرجع نویسی مقالات و پایان نامه ها، به محققین و دانشجویان خود توصیه می کنند. از این رو، ضمن عنوان کردن مثال های لاتین، در موارد مهم به مثال های فارسی نیز اشاره خواهیم کرد. اگر سوالی دارید و یا موردی هست که از نظر شما مهم می باشد در انتهای این آموزش در کامنت به آن اشاره کنید.

 

چرا باید ارجاع داد و استناد کرد

قرارداد:

طبق اصول و قواعد بین المللی، برای ارایه گزارش علمی به منظور رواج اخلاق در نگارش و رعایت حقوق سایر محققان بایستی در متون و گزارش های علمی به اسناد مرتبط و مورد استفاده ارجاع دهیم.

اعتبار:

استناد به مراجع معتبر علاوه بر اینکه قراردادی بین المللی است،  بدون شک باعث افزایش اعتبار برای گزارش علمی که منتشر می کنید خواهد شد. داوران و محققان با پیش زمینه تحقیقات انجام شده مرتبط آشنا می شوند و با معرفی به موقع و مناسب مراجع باعث می شویم سیر تکامل آن موضوع تحقیقاتی برای خواننده مشخص شود که این قطعا به اعتبار آن گزارش می انجامد.

مرجع نویسی در داخل متن

نقل قول کوتاه:

گاهی اوقات شما می خواهید عیناً به بخشی از متن برگرفته از یک منبع استناد کرده و یا اصطلاحاً نقل قول کنید. برای این منظور، می بایست نام خانوادگی نویسنده و سال انتشار منبع را ذکر کرده و صفحه مورد نظر را نیز انتهای نقل قول بیاورید. ترکیب های مختلفی را می توان در این خصوص مورد استفاده قرار داد. به علامت دابل کوت ” و نحوه ارجاع در مثال های زیر دقت کنید :

 According to Jones (1998), “Students often had difficulty using APA style, especially when it was their first time” (p. 199). In fact the

 

Jones (1998) found “students often had difficulty using APA style” (p. 199); what implications does this have for teachers? the answer is

 

بر اساس مطالعات حیدری و دلفان آذری (۱۳۸۹) “بین مولفه خودانگیختگی هوش هیجانی و مهارت های مقابله با استرس رابطه معنی دار وجود دارد”

 

در صورتی که به دلایل نگارشی نمی خواهید نام نویسنده را درون جمله ذکر کنید می توانید در پایان نقل قول آن را به صورت زیر داخل پرانتز بیاورید :

She stated, Students often had difficulty using APA style (Jones, 1998, p. 199), but she did not offer an explanation as to why. Another approach is that

دقت داشته باشید که در یک نقل قول کوتاه، جمله یا جملات نقل شده می بایست داخل “علامت نقل قول” قرار گیرد.

نقل قول بلند:

در صورتی که متن نقل قول طولانی باشد (بیش از ۴۰ کلمه)، متن نقل قول، در خط بعد از نام نویسنده و سال قرار می گیرد و کل متن به اندازه ½ اینچ با لبه پاراگراف فاصله خواهد داشت. به مثال زیر توجه کنید.

:Jones’s (1998) study found the following
Students often had difficulty using APA style, especially when
it was their first time citing sources. This difficulty could be
attributed to the fact that many students failed to purchase a
( style manual or to ask their teacher for help. (p. 199

 

خلاصه نویسی و استفاده از کلمات مشابه :

ممکن است شما نخواهید جملات یک منبع علمی را عیناً در مقاله خود تکرار کنید. بدین منظور، تلاش می کنید ایده اصلی را با کلمات مشابه نوشته و خلاصه آن را بازگو کنید. در این صورت تنها کافیست نام خانوادگی نویسنده و سال انتشار آن را ذکر کنید. اگر چه APA شما را به ذکر شماره صفحه نیز تشویق می کند اما آن را الزامی نمی داند. به مثال های زیر دقت کنید :

.According to  Jones (1998), APA style is a difficult citation format for first-time learners

 

 .(APA style is a difficult citation format for first-time learners (Jones, 1998, p. 199

 

مطالعات نشان دهنده وجود رابطه معنی دار بین مولفه خودانگیختگی هوش هیجانی و مهارت های مقابله با استرس می باشد (حیدری و دلفان آذری، ۱۳۸۹).

 

نحوه ذکر نام نویسندگان :

ارجاع به یک یا چند نویسنده :

در روش APA، بسته به تعداد نویسندگان منبعی که شما از آن استفاده می کنید، نوع رفرنس دهی تفاوت می کند. در صورتی که تعداد نویسندگان یک نفر باشد، طرز نوشتن نام نویسنده به همان ترتیبی است که در بالا ذکر گردید. اما اگر تعداد نویسندگان بیش از یک نفر باشد به صورت زیر عمل خواهد شد.

دو نویسنده :

در این صورت هر بار می خواهید ارجاع دهید، می بایست نام هر دو نویسنده را ذکر کرده و بین آن ها از کلمه “and” استفاده کنید. به مثال های زیر دقت کنید.

…Research by Wegener and Petty (1994) supports

 

(Wegener & Petty, 1994)

 

(صالحی و  میرزایی، ۱۳۹۰)

 

سه تا پنج نویسنده :

در این حالت برای بار اولی که به این منبع ارجاع می دهید، باید نام تمام نویسندگان را به طبق نمونه ذکر می کنید. به نحوه استفاده از کاما “,” در نگارش لاتین و ویرگول در متن فارسی و همچنین “و”  و “and” توجه کنید.

 …Kernis, Cornell, Sun, Berry, and  Harlow (1993) argued

 

(Kernis, Cornell, Sun, Berry, & Harlow, 1993)

 

(احمدی، عالی مقام، وحسینی، ۱۳۸۸)

 

در صورتی که نیاز به استفاده مجدد از منبع ای بود که آن را بصورت بالا ارجاع دادید، کافیست تنها نام نویسنده اول را ذکر کرده و به جای نام سایر نویسندگان از کلمه “et al.” و در فارسی از کلماتی نظیر “همکاران” و “سایرین” استفاده کنید.

 

 …Kernis et al. (۱۹۹۳) argued

 

(Kernis et al., 1993)

 

کرامتی و همکارانش (۱۳۸۹) به این نتیجه رسیدند که …

 

شش نویسنده یا بیشتر :

در این حالت، در هر جای متن خود که نیاز به استفاده از منبع داشتید، می بایست از “et al.”  و یا معادل آن در فارسی (بالاتر گفته شد)، به جای سایر نویسندگان استفاده نمایید.

 …Harris et al. (۲۰۰۱) argued

 

(Harris et al., 2001)

 

(علی محمدی و سایرین، ۱۳۸۷)

 

منابع فاقد نام نویسنده :

در صورتی که یک منبع فاقد نام نویسنده بود، می توانید از عنوان مقاله و یا دو کلمه اول آن، به جای نام نویسنده در ارجاع دهی درون متن استفاده کنید.

(A similar study was done of students learning to format research papers (“Using APA,” ۲۰۰۱

سازمان به عنوان نویسنده :

اگر نویسنده منبع، یک سازمان یا ارگان دولتی باشد، نام سازمان به عنوان نویسنده ذکر می گردد.

…,(According to the International Business Machines Corporation (۲۰۱۰

 

(International Business Machines Corporation, 2010)

 

بر اساس مصوبات مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۱)، …

 

در صورتی که سازمان، دارای نام اختصاری شناخته شده ای باشد، برای بار اول نام کامل سازمان را به همراه نام اختصاری آن در براکت می آورید و برای دفعات بعد فقط از نام اختصاری استفاده می کنید.

(First citation: (International Business Machines Corporation [IBM], 2000

(Second citation: (IBM, 2000

 

ارجاع برای اولین بار: (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران [ناجا]، ۱۳۸۵)

ارجاع دفعات بعد: (ناجا، ۱۳۸۵)

 

دو یا چند منبع برای یک متن :

گاهی اتفاق می افتد که دو یا چند منبع برای یک متن وجود دارد و شما می خواهید برای تاکید بیشتر در خصوص صحت گفته خود، این منابع را ارائه کنید. برای این منظور کافیست به صورت زیر منابع را ذکر نمایید.

(Berndt, 2002; Harlow, 1983)

 

دو نویسنده با نام خانوادگی مشابه :

در صورتی که می خواهید منابعی را که توسط دو نویسنده با نام خانوادگی مشابه نوشته شده اند رفرنس دهید، کافیست حرف اول اسم آن ها را برای جلوگیری از تداخل ذکر کنید.

(E. Johnson, 2001; L. Johnson, 1998)

 

دو منبع علمی از یک نویسنده در یک سال :

گاهی اوقات پیش می آید که شما می خواهید به دو منبع ارجاع دهید که هر دوی آن ها توسط یک نویسنده و در یک سال انجام شده اند. برای جلوگیری از تداخل، روش APA از حروف کوچک انگلیسی (a, b, c) در ادامه سال انتشار استفاده می کند.

 …Research by Berndt (1981a) illustrated that

 …In another study, Berndt (1981b) found that

 

ارجاع غیر مستقیم به منبع :

اگر می خواهید مطلبی را از یک منبع ذکر کنید که خود آن را از منبع دیگری آورده است، کافیست به منبع اصلی در متن اشاره کنید، اما در رفرنس داخل پرانتز منبع دوم را ذکر نمایید. اگرچه معمولا دانشجویان صرفا از منبع اول و یا دوم جهت رفرنس دهی استفاده می کنند، اما شیوه صحیح بر اساس روش APA به این صورت می باشد.

 

  Johnson argued that… (as cited in Smith, 2003, p. 102). Where the

نکته: فراموش نکنید از کاما برای جدا کردن قسمت های مختلف منبع (نام نویسنده، سال انتشار، صفحه) استفاده نمایید.

 

مرجع نویسی در انتهای متن :

فهرست مراجع می بایست در انتهای مقاله یا پایان نامه قرار گیرد. این لیست، اطلاعات مهمی از منابع مورد استفاده در متن را در اختیار خواننده قرار می دهد، به طوری که از طریق آن بتواند منابع مورد نظر را شناسایی و در صورت نیاز مطالعه نماید. تمامی منابعی که شما در متن به آن ارجاع می دهید می بایست در فهرست مراجع درج شوند. به همین ترتیب، تمامی منابعی که در فهرست مراجع آورده شده اند، می بایست در متن نیز مورد استفاده قرار گرفته باشند.

قواعد کلی :

۱.  در هر ارجاع، تمام خطوط بعد از خط اول به میزان ½ اینچ جلوتر قرار می گیرند.

۲.  اسم نویسندگان وارونه می شود (ابتدا نام خانوادگی، سپس حرف اول نام).

۳.  مراجع می بایست به ترتیب حروف الفبا و بر اساس نام خانوادگی اولین نویسنده مرتب شوند.

۴.  نام مجله باید کامل باشد ( از نام های کوتاه شده استفاده نشود) و دقیقا بر اساس نامی که مجله ذکر کرده آورده شود. برای مثال :

Correct:        Technology, Outsourcing & Transforming HR

Incorrect:     Technology, Outsourcing and Transforming Hr

 

۵.  کلمات اصلی در نام مجله باید با حروف بزرگ برای اول کلمه یا به اصطلاح کپیتال نوشته شوند. برای مثال :

Entrepreneurship & Small Business Management in the Hospitality Industry

۶.  زمانی که به یک منبع ارجاع می دهید، تنها حروف اول از کلمه اول عنوان آن را با حرف بزرگ بنویسید.

نکته: در نام منبع به نحوه استفاده از علائم نقطه، ویرگول و دو نقطه و نیز فرمت ایتالیک (مورب) در صورتی که وجود دارد دقت کنید.

 

نحوه ذکر نام نویسندگان :

صرف نظر از نوع منبع (کتاب، مقاله، بخشی از کتاب، …)، نحوه مرجع نویسی در انتهای متن با استفاده از روش APA بر اساس تعداد نویسندگان به صورت زیر خواهد بود. در تمامی روش ها بین نام نویسنده ها از کاما و بعد از نام آخرین نویسنده از نقطه استفاده می شود.

یک نویسنده :

ابتدا نام خانوادگی ، سپس حرف اول نام. همانطوری که نام در فارسی می تواند چند بخشی باشد مثلا “امیر جلال الدین” نام در سایر کشور ها نیز دارای چند بخش می باشد. ذکر همه حروف ابتدای نام لازم می باشد. به مثال زیر توجه کنید.

Berndt, T. J. (۲۰۰۲). Friendship quality and social development. Current Directions in Psychological Science, 11, 7-10

 

دو نویسنده :

نام خانوادگی به همراه حرف اول نام برای هر نویسنده به طوری که با “&” از یکدیگر جدا می شوند.

Wegener, D. T., & Petty, R. E.  (۱۹۹۴). Mood management across affective states: The hedonic contingency hypothesis. Journal of Personality and Social Psychology, 66, 1034-1048

 

سه تا هفت نویسنده :

نام خانوادگی و حرف اول نام هر نویسنده، به طوری که نام نویسندگان با کاما از یکدیگر جدا شده و نویسنده آخر با “&” می آید.

Kernis, M. H., Cornell, D. P., Sun, C. R., Berry, A., Harlow, T., & Bach, J. S. (۱۹۹۳). There’s more to self-esteem than whether it is high or low: The importance of stability of self-esteem. Journal of Personality and Social Psychology, 65, 1190-1204

 

بیشتر از هفت نویسنده :

نام ۶ نویسنده اول به همان ترتیب بالا خواهد آمد، اما به جای نام سایر نویسندگان “. . .” گذاشته می شود و پس از آن نام آخرین نویسنده خواهد آمد. به این ترتیب بیش از ۷ نام در مرجع ذکر نخواهد شد.

Miller, F. H., Choi, M. J., Angeli, L. L., Harland, A. A., Stamos, J. A., Thomas, S. T., . . . Rubin, L. H. (2009). Web site usability for the blind and low-vision user. Technical Communication, 57, 323-335

 

نام سازمان به جای نویسنده :

(International Business Machines Corporation (2009

دو یا چند منبع از یک نویسنده : 

اگر از دو یا چند منبع که توسط یک نویسنده نگارش شده اند استفاده شود، منابع به ترتیب زمان انتشار (از قدیم به جدید) فهرست می شوند.

.(Saaty T. L. (2004

.(Saaty T. L. (2008

 

نکته: زمانی که یک نویسنده در دو مقاله وجود دارد، به طوری که در یکی تنها نویسنده و در دیگر به عنوان نویسنده اول می باشد، مقاله ای که به تنهایی توسط وی نگارش شده در ابتدا می آید. بدون توجه به سال انتشار.

Berndt, T. J.  (۱۹۹۹). Friends’ influence on students’ adjustment to school. Educational Psychologist, 34, 15-28

 

Berndt, T. J., & Keefe, K.(۱۹۹۵). Friends’ influence on adolescents’ adjustment to school. Child Development, 66, 1312-1329

 

اگر نام نویسندگان اول دو مقاله یکسان بود، مقالات به ترتیب حروف الفبای نویسندگان دوم مرتب خواهند شد.

Wegener, D. T., Kerr, N. L., Fleming, M. A., & Petty, R. E. (2000). Flexible corrections of juror judgments: Implications for jury instructions. Psychology, Public Policy, and Law, 6, 629-654

Wegener, D. T., Petty, R. E., & Klein, D. J. (1994). Effects of mood on high elaboration attitude change: The mediating role of likelihood judgments. European Journal of Social Psychology, 24, 25-43

 

دو یا چند مقاله متعلق به یک نویسنده در یک سال :

در چنین شرایطی مقالات بر اساس حروف الفبای عنوان مقاله مرتب خواهند شد. حروف (a, b, c) پس از این مرتب سازی به مقالات تخصیص داده می شود.

Berndt, T. J. (1981a). Age changes and changes over time in prosocial intentions and behavior between friends. Developmental Psychology, 17, 408-416

Berndt, T. J. (1981b). Effects of friendship on prosocial intentions and behavior. Child Development, 52, 636-643

 

رفرنس دهی مقالات :

در حالت کلی نحوه ارجاع به مقالات در روش APA به صورت زیر می باشد :

 

در ادامه، حالت های مختلف  ارجاع به مقالات بر اساس نوع مجله، در قالب یک مثال نمایش داده می شود.

مجلاتی که بر اساس Volume صفحه بندی می شوند :

Harlow, H. F. (1983). Fundamentals for preparing psychology journal articles. Journal of Comparative and Physiological Psychology۵۵, ۸۹۳-۸۹۶

 

مجلاتی که بر اساس Issue صفحه بندی می شوند :

Becker, C. L., DeFond, M. L., Jiambalvo, J., & Subramanyam, K. (2010). The Effect of Audit Quality on Earnings Management*. Contemporary accounting research۱۵(۱), ۱-۲۴

 

نشریات هفتگی :

. Henry, W. A., III. (1990, April 9). Making the grade in today’s schools. Time, 135, 28-31

 

روزنامه کاغذی یا آنلاین در سطح دسترسی عمومی اینترنت:

به لینک صفحه در مثال دوم  توجه کنید :

 Schultz, S. (2005, December 28). Calls made to strengthen state energy policies. The Country Today, pp. 1A, 2A

 

Parker-Pope, T. (2008, May 6). Psychiatry handbook linked to drug industry. The New York TimesRetrieved from http://well.blogs.nytimes.com/2008/05/06/psychiatry-handbook-linked-to-drug-industry

 

رفرنس دهی کتاب :

کتاب ها بسته به شرایط مختلف در روش APA به صورت زیر ارجاع داده می شوند :

ارجاع به کتاب در حالت عمومی :

 

کتاب های ویرایش شده بدون نام ویرایشگر :

اگر کتابی ویرایش شده باشد اما نام ویرایش کننده آن مشخص نباشد به صورت مثال زیر ارجاع داده می شود

Duncan, G. J., & Brooks-Gunn, J. (Eds.). (۱۹۹۷). Consequences of growing up poor. New York, NY: Russell Sage Foundation

 

کتاب های ویرایش شده با نام ویرایشگر :

Plath, S. (2000). The unabridged journalsK. V. Kukil (Ed.). New York, NY: Anchor

 

کتاب ترجمه شده :

Laplace, P. S. (1951). A philosophical essay on probabilities(F. W. Truscott & F. L. Emory, Trans.). New York, NY: Dover

 

ویرایش چندم از یک کتاب :

در صورتی که کتاب مورد نظر شما برای چندمین بار توسط نویسنده یا نویسندگان اصلی ویرایش شده باشد، به صورت زیر ارجاع داده می شود :

Helfer, M. E., Kempe, R. S., & Krugman, R. D. (1997). The battered child (۵th ed.). Chicago, IL: University of Chicago Press

 

فصلی از کتاب :

زمانی که شما می خواهید به فصل خاصی از یک کتاب ارجاع دهید، بر اساس سبک APA به صورت زیر عمل خواهید کرد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در چنین حالتی شما باید صفحات فصل مورد نظر را مشخص کنید و برای این منظور از “pp” استفاده می کنید، حال آنکه در مورد مقالات (به جز روزنامه) اینگونه نیست.

O’Neil, J. M., & Egan, J. (1992). Men’s and women’s gender role journeys: A metaphor for healing, transition, and transformation. In B. R. Wainrib (Ed.), Gender issues across the life cycle (pp. 107-123). New York, NY: Springer

 

سایر منابع چاپی و الکترونیکی :

بخشی از یک دایره المعارف :

Bergmann, P. G. (1993). Relativity. In The New Encyclopedia  Britannica. (Vol. 26, pp. 501-508). Chicago, IL: Encyclopedia Britannica

استفاده از منبع به صورت غیر مستقیم :

پیش از این نحوه ارجاع به متن در حالتی که شما از یک مقاله یا کار علمی به صورت غیر مستقیم استفاده می کنید، ذکر گردید. در خصوص نحوه رفرنس دهی به این مقالات در پایان متن، اگر شما مقاله اصلی را نخوانده و تنها از مقاله واسط استفاده کرده اید، دیگر نیازی به ذکر مقاله اصلی نخواهید داشت. برای مثال :

Coltheart, M., Curtis, B., Atkins, P., & Haller, M. (1993). Models of reading aloud: Dual-route and parallel-distributed-processing approaches. Psychological Review, 100, 589-608

 

پایان نامه :

در رفرنس دهی به یک پایان نامه در روش APA ، نوع پایان نامه (کارشناسی ارشد یا دکتری)، پایگاهی که در آن پایان نامه فهرست شده (در صورت وجود) و دانشگاه باید ذکر گردند. همچنین اگر پایان نامه دارای شماره خاصی در آن پایگاه است باید شماره آن داخل پرانتز قید شود. به مثال های زیر دقت کنید :

Bartel, T. M. C. (2005). Factors associated with attachment in international adoption (Doctoral dissertatio), Kansas State University. Retrieved from http://hdl.handle.net/2097/131

 

جهانگشای رضایی، مصطفی. (۱۳۸۴). طراحی و بکارگیری نرم افزار ارزیابـی عملکرد واحـدهای خـودروسازی. (پایان نامه کارشناسی ارشد)، دانشگاه تهران. (شماره بازیابی. ۱۱۶۴P)

 

گزارش سازمان های غیردولتی :

گزارشاتی که در آن نام نویسنده همان نام سازمان ناشر است، به صورت زیر ارجاع داده می شود. در صورتی که گزارش نویسنده شخصی داشت از همان شیوه رفرنس دهی کتاب استفاده می شود. اینکه همه سازمان ها گزارش های خود را بدون نام نویسنده منتشر کنند به این صورت فراگیر نیست و به نوع فعالیت و روال کاری آن سازمان مربوط می شود.

American Psychiatric Association. (2000). Practice guidelines for the treatment of patients with eating disorders (۲nd ed.). Washington, DC: Author.

 

مقالات کنفرانسی :

بسیاری از مجموعه مقالات کنفرانسی، به صورت یک کتاب با عنوان مجموعه مقالات آن کنفرانس چاپ می شوند. این گونه مقالات در روش APA به صورت زیر ارجاع داده می شوند :

Schnase, J. L., & Cunnius, E. L. (Eds.). (1995). Proceedings from CSCL ’95: The First International Conference on Computer Support for Collaborative Learning. Mahwah, NJ: Erlbaum

 

مقالات نشریات و پایگاه‌های اینترنتی :

تمامی نشریات اینترنتی لزوما نسخه چاپی ندارند و یا اینکه گاها مجلاتی ابتدا نسخه آنلاین مقالات خود در یک شماره را منتشر کرده و پس از مدتی نسخه چاپی آن را ارائه می دهند. همچنین پایگاه های اطلاعاتی نظیر Wikipedia مقالاتی را منتشر می کنند که ممکن است لینک آن ها در طی زمان تغییر کند. APA استفاده از DOI و در صورت عدم وجود آن ، استفاده لینک مقاله را برای رفرنس دهی این گونه مجلات و مقالات پیشنهاد می کند. به مثال های زیر توجه کنید :

Brownlie, D. (2007). Toward effective poster presentations: An annotated bibliography. European Journal of Marketing, 41, 1245-1283. doi:10.1108/03090560710821161

 

Wooldridge, M.B., & Shapka, J. (2012). Playing with technology: Mother-toddler interaction scores lower during play with electronic toys. Journal of Applied Developmental Psychology, 33(5), 211-218. http://dx.doi.org/10.1016/j.appdev.2012.05.005

 

Maxwell, E. (2007). Rethinking privacy, RFID journalRetrieved from http://www.rfidjournal.com/article/view/2133/1/341

 

این مطلب نیز مفید است http://www.apastyle.org/learn/faqs/web-page-no-author.aspx

بلاگ و کامنت اینترنتی و فایل ویدیو یا تصویر:

J Dean. (2008, May 7). When the self emerges: Is that me in the mirror? [Web log comment]. Retrieved from http://www.spring.org.uk/the1sttransport

 

Psychology Video Blog #3 [Video file]. Retrieved from http://www.youtube.com/watch?v=lqM90eQi5-M

 

چکیده مقالات :

در صورتی که صرفا از چکیده یک مقاله استفاده می کنید و متن کامل مقاله شما منتشر شده و قابل دسترس است، همانند یک مقاله عادی به آن ارجاع دهید و تنها جلوی نام مقاله از کلمه چکیده درون براکت استفاده کنید. در صورتی که متن کامل مقاله قابل دسترسی نیست، تنها به چکیده ارجاع دهید.

Wang, J. L., Lesage, A., Schmitz, N., & Drapeau, A. (2008). The relationship between work stress and mental disorders in men and women: Findings from a population-based study. Journal of Epidemiology and Community Health, 62, 42-47. Abstract retrieved from http://jech.bmj.com</span

 

ارجاع دهی به قانون:

اگر می خواهید به قانون ارجاع دهید بایستی

 1. نوع قانون و شماره ماده و در صورت وجود تبصره قید آن
 2. تاریخ تصویب در مجلس و اجرایی شدن قانون مورد اشاره
 3. متن کامل قانون مورد نظر در پاورقی

در موارد تخصصی تر این عنوان را مطالعه کنید: A Brief Guide to Legal Citations in APA Style

 

در انتها:

سایر تجربیات رایتمن را در این لینک دنبال کنید

در این مقاله سعی کردیم شما را با مهمترین حالات در سبک رفرنس دهی APA آشنا کنیم. این روش که توسط انجمن روانشناسی آمریکا معرفی و در کتابی تحت عنوان Publication Manual of the American Psychological Association  ارائه شده است، حالات بسیاری را برای ارجاع منابع مختلف در شرایط مختلف مد نظر قرار می دهد که مهمترین این حالات مورد بررسی قرار گرفت. حالات دیگری نظیر ارجاع به منابع صوتی، تصویری، ایمیل، مصاحبه و … وجود دارد که در صورت نیاز می توانید با مراجعه به منابع ذکر شده از آنها استفاده کنید.

در آینده در همین زمینه رفرنس و ارجاع دهی روش ها و نرم افزار های بسیار کاربردی را آموزش خواهم داد. عضو خبرنامه سایت در این لینک شوید

اگر سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید در انتهای این آموزش سوال خود را  کامنت بگذارید. نویسنده این آموزش یا یکی از مشترکین خبرنامه و بازدیدکنندگان این آموزش در رایتمن راه حلی برای شما پیشنهاد خواهند داد.

انواع نرم افزارها و ابزارهای آنلاین برای رفرنس دهی:

نرم افزار های مختلفی نظیر Endnote, Mendeley و Zotero وجود دارند که می توانید از آن ها برای مدیریت مراجع خود استفاده نمایید.

منابع برای مطالعه بیشتر :

American Psychological Association. (2009). Publication manual of the American Psychological Association (۶th ed.): Author

 

Joshua M. Paiz, E. A., Jodi Wagner, Elena Lawrick, Kristen Moore, Michael Anderson, Lars Soderlund, Allen Brizee, Russell Keck. (2012). APA Formatting and Style Guide, from http://owl.english.purdue.edu/owl/resource/664/01

 

چند نکته:

۱-

Inc مخفف واژه Incorporated است که در پایان نام شرکت های تجاری آورده می شود و در رفرنس نویسی معنی خاصی ندارد. به مثال زیر دقت کنید :

Google Inc. (2009, December 31). Annual Report. Retrieved from Thomson ONE database

۲-

در مثال زیر در انتها خط اعدادی می بینید. ۲۰۰۴ بیانگر سال انتشار، ۴۲ بیانگر فصل(volume) می باشد و ۳۲۱ تا ۳۲۸ نیز معرف شماره صفحات می باشد. توجه کنید که ۳۲۱-۳۸ نشانگر این است که صفحات از ۳۲۱ تا ۳۳۸ می باشد.

 Fülöp LA, Dubina D. Performance of wall-stud cold-formed shear panels under monotonic and cyclic loading. Part I: Experimental research. Thin Walled Structures 2004;42:321–۳۸

۳-

منظور از والیوم یک مجله یعنی فصل. معمولا مجلات در هر سال در چند فصل و در هر فصل در چند شماره منتشر می شوند. هر فصل در برگیرنده چند شماره یا همان issue می باشد.

سایر تجربیات رایتمن را در این لینک دنبال کنید

 

در صورتی که این آموزش برای شما مفید بود خوشحال خواهیم شد به هر میزانی که می توانید از رایتمن حمایت کنید.

لینک حمایت مالی در درگاه پی پینگ

 

هدیه : لینک دانلود تقویم تک برگ کاری سال ۱۳۹۷

 

برخی موارد مهم:

نقل به مضمون

پیدا کردن اختصار برای نام مجلات

دانلود مقاله رایگان  سای هاب

آموزش مندلی

دو سایت برای معرفی مجلات

ضریب تاثیر مجلات

راهنمای ساینس دایرکت

تریتب نام نویسندگان مقاله

آموزش دفاع از پایان نامه

مرجع نویسی به روش apa

۰- لینک آموزش تصویری نوشتن پایان نامه در ورد word

۱- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت اول

۲- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت دوم

۳- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت سوم

۴- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت چهارم

۵- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت پنجم

۶- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت ششم

 

به منوی لینک های ویژه مراجعه کنید و در رایتمن در این لینک عضو شوید تا آموزش ها و اخبار گلچین برای شما ارسال شود. رایتمن به شما تعهد می دهد ( این تعهد در عمل بعد از گذشت ۵ سال به ده ها هزار نفر از نخبگان مشترک در رایتمن اثبات شده) ایمیل شما را محفوظ نگه دارد و هرگز ایمیل اسپمی برای شما ارسال نکند و هر لحظه اراده کنید تنها با یک کلیک در انتهای هر ایمیل لغو اشتراک کنید. فرصت یکبار دری را می کوبد! لینک منشور اخلاقی رایتمن

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*