۱۱:۴۸ یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » scholarship » گرنت پسا دکتری کرسی پژوهشی ، حمایت از فعالیت های پژوهشی اساتید و محققان – صندوق حمایت از پژوهشگران

Rightman.ir

گرنت پسا دکتری کرسی پژوهشی ، حمایت از فعالیت های پژوهشی اساتید و محققان – صندوق حمایت از پژوهشگران

گرنت پسا دکتری کرسی پژوهشی ، حمایت از فعالیت های پژوهشی اساتید و محققان – صندوق حمایت از پژوهشگران

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در پی سلسله سفرهای استانی و نشست با دانشگاهیان سراسر کشور، ضمن حضور در جمع اساتید و محققان دانشگاه های مشهد اعلام کرد: اولین مرکز نوآوری در بخش دارو ، راه اندازی خواهد شد.

دکتر” نصرت الله ضرغام ” افزود: از طریق مراکز نوآوری ، پژوهشگرانی که صاحب یافته پژوهشی و یا ایده خلاقانه باشند، می توانند در کنار یک صاحب صنعت ، یافته یا ایده خود را تبدیل به تولید محصول کنند.

دکتر ضرغام اظهار داشت: این روش برای توسعه علمی و همچنین اشتغال فارغ التحصیلان کشور ، راهگشا خواهد بود.

وی این روش را دارای چهار لایه معرفی کرد و اظهار داشت: از طریق صاحبان ایده ، نودها یا پشتیبانان ، مراکز علمی و شرکت های سرمایه گذار ریسک پذیر ، از یافته های علمی و ایده های خلاقانه حمایت خواهد شد.

دبیر شورای نخبگان کشور در عین حال تاکید کرد که در حال تدوین آئین نامه مالکیت فکری در کشور نیز هستیم تا حمایت از تحقیقات بنیادی بهتر و بیشتر انجام شود.

وی همچنین به توسعه کمی آموزش عالی طی سالهای اخیر و وجود چهار و نیم میلیون دانشجوی شاغل به تحصیل در کشور اشاره کرد و افزود: همراه با توسعه کمی آموزش عالی ، باید امکانات مورد نیاز برای کیفی سازی آموزش و توسعه تحقیقات ، فراهم کنیم .

وی ، گفت : اگر مراکز علمی ، خوب مدیریت کنند و تنوع در جذب منابع بودجه ای خود ایجاد کنند می توانند شاخص های کیفی در حد استانداردهای جهانی را کسب نمایند .

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران به ورود دانشگاه های علوم پزشکی به ساختار وزارت بهداشت در سال های گذشته و انجام تحقیقات بنیادی توسط این دانشگاهها اشاره کرد و ادامه داد: هم اکنون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری دو وزارت بهداشت و علوم بر روی ابعاد زیرساخت های پژوهشی و تجهیز آزمایشگاههای کشور فعالیت می کند، ولی مراکز علمی نیز باید متناسب با این فعالیت ، ضعف ساختاری ، عدم تنوع در تامین بودجه و عدم استفاده بهینه از امکانات را اصلاح کنند.

وی با اشاره به اینکه ثروت اصلی کشور، منابع انسانی و فرزندان این مملکت است ، تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان بر اساس اساسنامه و برنامه ریزی انجام شده ، شناسایی استعداد، پرورش و رشد استعداد ها و در نهایت بهره برداری از استعداد ها و ظرفیت های علمی کشور را مدنظر دارد.

وی همچنین اظهارداشت: در کشورهای پیشرفته دنیا ، نه تنها از استعدادها و ظرفیت های داخل کشور خود بلکه از ظرفیت های خارجی ها بنفع اهداف خود و انجام تحقیقات بنیادی استفاده می کنند .

وی تصریح کرد: در کشور ما نیز هم اکنون حمایت معاونت علمی ، فناوری ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان و همچنین حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ، در همین راستا انجام می شود.

دکتر ضرغام تاکید کرد: اصل ۴۴ اجرا شده است اما باید تاثیرات اجرای آن را روی آموزش عالی و پژوهش ببینیم و برای تحقق این هدف، می بایست آموزش دانشجویانمان بگونه ای انجام شود که در هرکجای دنیا بتوانند از دانش آنان استفاده کنند .

وی به مراحل تغییر نام ” صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور” به ” بنیاد علم ایران ” اشاره کرد و گفت : با تائید مقام ریاست جمهوری ، این تغییر نام صورت می گیرد و بهتر می توانیم با بنیادهای علم دنیا ارتباط برقرار کنیم چون ما به این ارتباط نیاز داریم همانطور که هیچ کشوری در دنیا پیدا نمی شود که فقط به توان علمی خود متکی باشد.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران، همچنین درباره چگونگی و نحوه حمایت های این صندوق یا بنیاد علم ایران گفت: هم اکنون این صندوق ، از ۶۲ هزار هیات علمی کشور، با ۳۳ هزار عضو هیات علمی مراکز علمی و دانشگاههای معتبر کشور، ارتباط دارد و از توان علمی آنان به عنوان پژوهشگر، داور و ناظر استفاده می کند، و در نظر دارد تا از اساتید دانشگاههای سراسر کشور در این جایگاهها استفاده کند.

وی افزود: صندوق حمایت از پژوهشگران با اعطای کرسی های پژوهشی ، گرنت و پسا دکترا ، از فعالیت های پژوهشی اساتید و محققان حمایت می کند.

وی ادامه داد: با کرسی پژوهشی ، استادان بنام و دانشمندان ایرانی در داخل و خارج از کشور که بلحاظ علمی شناخته شده باشند و نگاه راهبردی به تحقیقات خود داشته باشند، بمدت ده سال مورد حمایت مالی قرار می گیرند که تاکنون ۲۱ کرسی پژوهشی از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران به تیم های تحقیقاتی و یا دانشمندان ایرانی مقیم داخل و خارج از کشور اعطا شده است .

وی علاوه بر اعطای ۶۹ کرسی علامه طباطبایی و شهید آوینی از سوی بنیاد ملی نخبگان ، به حمایت صندوق حمایتی پژوهشگران از پژوهشهای کاربردی ، از طریق پسا دکترا اشاره کرد و گفت: برای اعطای پسا دکترا و حمایت از پژوهشگران ، تاکنون با سازمانها و نهادهای دیگر مانند وزارت بهداشت ، سازمان حفاظت محیط زیست ، پژوهشکده غدد و متابولیسم ، دانشگاههای تهران ، شریف و صنعتی اصفهان ، یزد ، قراردادهایی منعقد کرده است و درحال انعقاد تفاهم نامه و قرارداد با بنیادهای علم دنیا و مراکز اجرایی و علمی هستیم.

دکتر ضرغام ، درباره همکاری با پژوهشگران از طریق گرنت ، نیز گفت: منابع مالی از طریق گرنت ، در اختیار دانشمندان و محققان برجسته داخل و خارج از کشور که فعالیت آنان مورد تائید کمیته های تخصصی صندوق پژوهشگران باشد، قرار می گیرد، همانطور که تاکنون ۳۶ گرنت به پژوهشگران داده شده است.

وی همچنین به ” ثبت اختراع “، به عنوان بخش دیگری از فعالیت های صندوق حمایت از پژوهشگران اشاره کرد و اظهارداشت: با حمایت این صندوق تاکنون ۳۸ اختراع ، در خارج از کشور، و عمدتا در آمریکا ، به ثبت رسیده که هشت اختراع به مرحله فروش رسیده و ۵۴ اختراع نیز تائید شده و در حال انجام مراحل مربوطه می باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: صندوق حمایت از پژوهشگران، تاکنون طرح های پیشنهاد شده پژوهشگران و محققان کشورمان را پس از بررسی و تصویب در کمیته های تخصصی ، مورد حمایت های مالی قرار می داد اما هم اکنون علاوه براین رویه، براساس سیاست جدید صندوق و استفاده بیشتر از ظرفیت های علمی ، نسبت به سفارش تحقیقات به دانشمندان اقدام می کند.

وی برای تحقق این هدف ، اظهارداشت: ۱۳ کارگروه تخصصی در صندوق حمایت از پژوهشگران ایجاد شده و هر کارگروه ، ده موضوع را براساس نیازهای کشور مشخص کرده اند که برای انجام کار تحقیقاتی روی این موضوع ها و استفاده از نتایج آن توسط سازمانها و نهادها، اطلاع رسانی خواهد شد تا از بهترین پروژه های پژوهشی در این زمینه ها حمایت شده و به رفع مشکلات جامعه منجر شود.

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور

لینک خبر

منبع: دانشگاه فردوسی مشهد

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir