۱۲:۳۰ یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » گوناگون » پیام های منتشر شده با نام پلیس فتا در فضای سایبر جعلی است

Rightman.ir

پیام های منتشر شده با نام پلیس فتا در فضای سایبر جعلی است

پیام های منتشر شده با نام پلیس فتا در فضای سایبر جعلی است

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری در هشدار به سوء استفاده کنندگان از عنوان و نشان پلیس فتا در شبکه های اجتماعی گفت: کاربران و استفاده کنندگان از شبکه های اجتماعی و نرم افزار های پیام رسان تلفن همراه دقت نمایند در دام این شیادان گرفتار نشوند.

سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش اظهار داشت: متاسفانه جدیدا مشاهده شده است که برخی از کاربران با سوء استفاده از عنوان و نشان پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات در شبکه های اجتماعی و نرم افزار های پیام رسان ، اقدام به انتشار مطالب و توصیه هایی از جانب پلیس فتا کرده و ادعا دارند این سایت یا این صفحه و گروه ، از سوی این پلیس کنترل می شود.

این کارشناس افزود: این افراد خود را یکی از کارشناسان پلیس فتا معرفی کرده و عنوان می کنند صفحه یا گروه مذکور به علت وجود موارد منافی عفت ، توهین به مقامات و مقدسات و … توسط پلیس فتا در حال رصد می باشد و برای اثبات ادعای خود، کاربران را به سایت  cyberpolice.ir  و بخش قانون جرائم رایانه ای راهنمایی می کنند.

وی تخریب چهره واقعی پلیس فتا را یکی از اهداف مجرمان سایبری دانست و گفت: احتمالا کاربران تلفن همراه پیامی مبنی بر اعمال فیلترینگ بر روی برخی از نرم افزارهای پیام رسان موبایل دریافت کرده باشند. در این پیام ها عنوان می شود، در ۲۴ ساعت آینده این گونه نرم افزار ها از سوی پلیس فتا فیلتر می شوند. این افراد با هدف تخریب چهره پلیس فتا اقدام به ارسال این پیام ها می کنند.

این کارشناس افزود: یکی دیگر از اهداف این افراد می تواند سوء استفاده از قربانیان باشد. در این حالت فرد سودجو با انتشار چنین مطلبی در گام بعدی با تبلیغات گسترده و دسترسی راحت به سایت های مسدود شده، از کاربران درخواست می کند جهت جلوگیری از فیلتر شدن  به آدرسی که در ادامه مطلب آورده شده است مراجعه و نرم افزار فیلتر شکن را دانلود کنند.

وی با اشاره به ارسال تروجان ها و بد افزار ها از این طرق گفت: یکی از مواردی که امکان عملی شدن اهداف سودجویانه مجرمان سایبری را فراهم می کند، ارسال پیامک از طریق تلفن همراه می باشد.

این مقام آگاه در هنگام مواجهه با این گونه پیام ها به کاربران توصیه کرد: ارسال نرم افزار و به خصوص فیلتر شکن از سوی این افراد ممکن است آلوده بوده و با هدفی خاص (سرقت اطلاعات) باشد. بنابراین به این گونه پیام ها نباید توجه کرد و از دانلود و نصب برنامه های ارائه شده برای عبور از فیلترینگ خودداری کنید.

این مقام مسئول در خصوص کلاهبرداری های مالی صورت گرفته از این  طریق هشدار داد و گفت: ممکن است افراد سوجو برای ارسال فیلتر شکن ، کاربران را به سایت های جعلی هدایت و اقدام به برداشت از حساب های آنان نمایند.

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری با اشاره به دیگر شگرد های این افراد گفت: این مجرمان با ایجاد ایمیلی شبیه به ایمیل پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات و یا با ارسال ایمیل هایی که آن را منتصب به پلیس فتا می دانند با انتشار مطالبی اقدام به سوء استفاده از مردم می نمایند. این ایمیل های جعلی دارای آرم و نشان نیروی انتظامی و پلیس فتا بوده و که زمینه اعتماد و اطمینان هموطنان عزیز را فراهم می آورد.

وی ضمن تکذیب مطالب فوق تاکید کرد: تنها راه تماس با ما از طریق سایت  cyberpolice.ir می باشد و دقت نمائید که ایمیل های ارسالی از سوی پلیس ، حتما از آدرس پست الکترونیک تحت police.ir   یا  cyberpolice.ir  ارسال شده باشد. زیرا پلیس فتا هیچ گونه ایمیلی تحت سرویس دهنده های دیگر مانند Gmail , Yahoo , hotmail و یا سایر میل سرورها ندارد .

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا اعلام کرد: تمامی اطلاع رسانی های پلیس فتا در سایت این پلیس به نشانی  www.cyberpolice.ir  وجود دارد. همچنین در صورت لزوم، با همکاری خبرگزاری های رسمی کشور و روزنامه های مختلف این اطلاع رسانی ها صورت می گیرد.

سرهنگ آذردرخش یکی از راه های جلو گیری از سوء استفاده از کاربران را تشخیص اصالت ایمیل دریافتی دانست و گفت: برای تشخیص صحت ایمیل های ارسال شده از سوی پلیس فتا می توانید آموزش های لازم را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس  www.cyberpolice.ir  بخش آموزش مراجعه کرده و مطالعه نمایید.

وی در پایان گفت: با توجه به افزایش این موضوع برای جلوگیری از وقوع چنین جرائمی و برخورد قاطع با آنها، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا از هموطنان درخواست می کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک ، آن را از طریق سایت به آدرس  cyberpolice.ir  بخش ثبت گزارش مردمی ، با ما در میان بگذارند.

لینک خبر

منبع: پلیس فتا ، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir