۵:۳۹ جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » گوناگون » انجام پروژه جایگزین خدمت سربازی – بنیاد ملی نخبگان

Rightman.ir

انجام پروژه جایگزین خدمت سربازی – بنیاد ملی نخبگان

انجام پروژه جایگزین خدمت سربازی – بنیاد ملی نخبگان

در ابتدا به نکته مهمی توجه فرمایید و آن اینکه این تسهیلات ویژه دانشجویان و یا فارغ التحصیلان نخبه ای که همزمان بورس دانشگاهی هستند و تعهد خدمت سربازی به دانشگاه داده اند، نمی شود. البته مواردی دیده شده که در تعهداتی که در هنگام بورس شدن از دانشجو گرفته شده، تعهد خدمت ذکر نشده است. با این اوصاف این دسته از افراد نیز می توانند در صورت داشتن شرایط لازم، از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای نظام وظیفه عمومی استفاده نمایند.

در صورتی که بورس دانشگاه و یا سازمانی هستید و به آنجا علاوه بر تعهد بورس تعهد خدمت هم داده اید، بعد از فارغ التحصیلی مطابق قوانین، موظف به گذراندن طرح سربازی در دانشگاه به اندازه دو برابر دوره بورس هستید و البته شرکت در دوره های آموزشی ۴۵ روزه که هر ساله تاریخ آن از طریق وزارت علوم اعلام می شود. طرح سربازی وزارت علوم ویژه بورسیه ها معمولا ۴ ساله بوده و از تاریخ اعزام به دوره آموزشی محسوب می گردد.

پس با این توضیحات دانشجویان و فارغ التحصیلان نخبه دانشگاه ها که بورس هستند و تعهد خدمت داده اند، نمی توانند از این تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای نظام وظیفه استفاده نمایند، چرا که قبلا تعهد به جای دیگری داده اند که خدمت نظام وظیفه نیز شامل آن تعهد بوده است.

نکته دوم نکته بسیار مهم. پیشنهاد می شود قبل از اینکه به فکر اقدام برای انجام پروژه جایگزین خدمت سربازی از طریق بنیاد ملی نخبگان باشید، به پلیس +۱۰ نزدیک محل سکونت خود بروید و آدرس پزشکان معتمد نظام وظیفه را از آنان بگیرید و با نزدیک ترین پزشک وقت معاینه ای را ترتیب دهید. برخی اوقات مشمولان بدون آگاهی از اینکه می توانند به دلایل پزشکی معاف شوند، اقدام به گذراندن پروژه می کنند و زمانی متوجه می شوند که می خواهند برای دوره ۴۵ روزه اعزام شوند. توجه نمایید دلایل معافیت از خدمت و یا معافیت از رزم، گسترده می باشد. معافیت پزشکی از خدمت وظیفه عمومی

در صورتی که یکی از شرایط نخبگی را دارا هستید و یا برای احزار نخبگی در سامانه ثریا (آدرس سایت سامانه ثریا) ثبت نام نموده اید و حائز شرایط لازم برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه شده اید و بورس هیچ نهادی نیستید، بعد از اینکه نخبه شناخته شدید و تسهیلات به شما قابل اعطا بود، بایستی بعد از سه روز کاری از تاریخ مکاتبه بنیاد ملی نخبگان با بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، به پادگان شهید خلیل زاده (آدرس پادگان شهید خلیل زاده) مراجعه کنید.

نکته مهم: همانطور که می دانید شرط استخدام در دانشگاه ها و جذب هیات علمی، داشتن کارت پایان خدمت است. در صورتی که از طریق این تسهیلات و گرفتن پروژه، در حال گذراندن تمام خدمت سربازی هستید و تا اتمام پروژه زمان زیادی مانده است، می توانید با گرفتن گواهی از بنیاد نبخگان نیروهای مسلح، نامه ای مبنی بر ” مجوز استخدام در دانشگاه بلامانع است “، در هر دانشگاهی که می خواهید استخدام شوید و بعدا کارت پایان خدمت خود را تحویل دهید. 

در هر حال، این موضوع هیچ ارتباطی با کسر خدمت (انجام پروژه کسر خدمت سربازی – بنیاد نخبگان نیروهای مسلح) ندارد و انجام پروژه جایگزین، به منزله تمام خدمت سربازی محسوب می شود. لازم به ذکر است که تمامی پرونده های ثبت شده در سامانه ثریا، توسط کمیته تخصصی متشکل از اساتید دانشگاه بررسی می گردد و جای نگرانی نیست.

حالت های زیر را مطالعه کنید و اگر یکی از آنها را دارا هستید، در سامانه ثریا ثبت نام نمایید، تا با انجام پروژه جایگزین خدمت سربازی از طریق بنیاد ملی نخبگان، خدمت سربازی خود را به طور کامل به اتمام برسانید.

حالت اول: مقام در مسابقات، جشنواره ها، المپیاد ها، ثبت اختراع (ارزیابی علمی شده در سامانه بنیاد نخبگان و یا در جشنواره های بنیاد ملی نخبگان)، انجام طرح ها و پروژه های تاثیر گذار و…. که با مراجعه به مراکز استانی بنیاد ملی نخبگان می توانید از شرایط دیگر آن باخبر شوید. 

شرایط:

 • نفرات اول تا سوم المپیاد های معتبر جهانی و بین المللی دانش آموزی با تایید وزارت آموزش و پروش
 • نفرات اول تا سوم المپیادهای معتبر جهانی و بین المللی دانشجویی با تایید وزارت مربوطه
 • نفرات اول تا سوم المپیادهای معتبر علمی دانشجویی با معرفی وزارت مربوطه
 • نفرات اول تا سوم المپیادهای معتبر علمی دانش آموزی کشور با معرفی وزارت آموزش و پروش
 • برگزیدگان مسابقات علمی و جشنواره های علمی داخلی و خارجی بین المللی نظیر جشنواره خوارزمی، جشنواره جوان خوارزمی، جشنواره علوم پزشکی رازی، جشنواره فارابی با معرفی وزارت و تایید بنیاد
 • برگزیدگان از میان مخترعان و مکتشفان ایرانی که اختراع آنان به تایید مراجع ذیصلاح داخلی و خارجی به ثبت رسیده باشد با تایید بنیاد
 • نفرات اول تا سوم مسابقات قرآن داخلی و بین الملیی با تایید وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و تایید بنیاد
 • رتبه های برتر آزمون های سراسری کارشناسی ۱۰۰ نقر اول رشته ریاضی فیزیک، ۵۰ نفر اول رشته تجربی، ۵۰ نفر اول رشته علوم انسانی، ۲۰ نفر اول هنر که معدل کل دوره کارشناسی آنان حداقل ۱۷ باشد.
 • برگزیدگان از میان آفرینندگان آثار بدیع هنری در حوزه های نقاشی، موسیقی، هنر های تجسمی هنر های نمایشی و معماری  ….با معرفی فرهنگستان هنر و تایید بنیاد

حالت دوم: نفرات اول دانش آموخته رشته های دانشگاهی (کارشناسی و بالاتر) داخل کشور، کارشناسی ارشد حداقل بین 15 نفر بدون توجه به معدل کارشناسی، با معرفی وزارت مربوطه (گواهی ممتازی را دانشگاه محل تحصیل صادر می کند) که واجد حداقل یکی از شرایط زیر باشند:

 • کارشناسی (همه رشته ها) : (شرایط جدید) یک مقاله پژوهشی پذیرفته شده برای چاپ یا چاپ شده در همایش های علمی یا نشریات علمی – پژوهشی مورد تایید وزارت مربوطه یا یک اختراع مورد تایید
 •  کارشناسی ارشد علوم انسانی و هنر: تالیف یک مقاله پژوهشی چاپ شده یا پذیرفته شده در نشریات نمایه شده در موسسات اطلاعات علمی بین المللی معتبر یا نشریات علمی – پژوهشی مورد تایید وزارتین
 • کارشناسی ارشد علوم پایه، فنی و مهندسی، پزشکی و کشاورزی: تالیف یک مقاله پژوهشی چاپ شده یا پذیرفته شده در نشریات نمایه شده در موسسات اطلاعات علمی بین المللی معتبر
 •  دکتری علوم انسانی و هنر: کسب امتیاز عالی یا بسیار خوب از رساله و تالیف دو مقاله پژوهشی چاپ شده یا پذیرفته شده در نشریات نمایه شده در موسسات اطلاعات علمی بین المللی معتبر یا نشریات علمی پژوهشی مورد تایید وزارتین
 •  دکتری علوم پایه، فنی و مهندسی، پزشکی و کشاورزی: کسب امتیاز عالی یا بسیار خوب از رساله و تالیف دو مقاله پژوهشی چاپ شده یا پذیرفته شده در نشریات نمایه شده در موسسات اطلاعات علمی بین المللی معتبر

توجه: مقالات دانش آموختگان کارشناسی ارشد و دکتری بایستی مستخرج از پایان نامه آنان باشد و این موضوع از طریق توصیه نامه مجزا توسط استاد راهنما بایستی گواهی شود.

نکته مهم: یک اختراع ثبت شده بین المللی معتبر، قابل جایگزینی با دو مقاله است. 

دو توصیه نامه از اعضای هیات علمی دانشگاه (درجه اساتیدی که توصیه نامه می نویسند مهم هست که در ضوابط سامانه ثریا شرایط آن به روز رسانی می گردد). 

حالت سوم:  اگر حداقل دارای معدل کارشناسی بالای 16 و  کارشناسی ارشد بالای 17 (با احتساب نمره پایان نامه) و یک مقاله آی اس ای و یا علمی پژوهشی هم هستید، باز هم توصیه می کنیم در سامانه ثریا ثبت نام کنید تا مدارک شما ارزیابی شود.

اگر دارای معدل کمتر از این مقادیر نیز باشید، با شرط تحصیل در برخی از رشته ها و دانشگاه ها، ضریبی از 1.01 تا 1.06 تعلق می گیرد، تا معدل موثر شما حساب گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر از ضریب موثر دانشگاه های مختلف، به بنیاد ملی نخبگان واقع در شهر خود مراجعه نمایید و در این باره اطلاعات جدید را کسب کنید.

روال کار پس از اینکه بنیاد ملی نخبگان شما را به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح معرفی می کند به این صورت است که بنیاد نخبگان نیروهای مسلح در اکثر موارد شخص را به یکی از سازمان های زیرمجموعه و یا شرکت های تابع وزارتخانه هامعرفی می کند. بعد از معرفی به سازمان ها، پروژه یا پروژه هایی ممکن است به شما در آنجا معرفی شود. 

نکته مهم: اگر از طرف شرکتی مورد تایید بنیاد نخبگان نیروهای مسلح نامه “اعلام نیاز” داشته باشید، در هنگامی که به پادگان شهید خلیل زاده (آدرس پادگان شهید خلیل زاده) مراجعه می کنید به نظر مفید خواهد بود که آن نامه را با خود ببرید، شاید در صورت موافقت مسئولان بنیاد نخبگان نیروهای مسلح بتوانید به خدمت شرکت مذکور در آیید.

پس از مرحله تعریف پروژه و مکاتباتی که آن سازمان با بنیاد نخبگان نیروهای مسلح انجام می دهد، می توانید خدمت سربازی خود را از طریق انجام پروژه ای در مدت ۱۰ ماه، به همراه دوره آموزشی خدمت سربازی ۴۵ روزه به انجام برسانید.

نکته: با توجه به اینکه طبق آیین نامه بنیاد نخبگان نیروهای مسلح حداقل مقدار قابل قبول برای انجام پروژه ۱۰ ماه می باشد، به هر تعدادی ماه کمتر، که پروژه را زودتر به اتمام رسانیده باشید بایستی از طریق انجام پروژه دیگری آن را تا ۱۰ ماه تکمیل نمایید.

ارائه گزارش کار ماهانه به سازمان مربوطه ضروری و برای روز داوری بسیار مفید خواهد بود، اگرچه ارائه گزارش در هر سه ماه به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح اجباری می باشد.

طبق آیین نامه بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، انجام حضوری و غیر حضوری پروژه توافقی می باشد و الزامی به انجام حضوری نیست.

توجه: داشتن برگه ای که گواهی می دهد شما در حال گذراندن پروژه تمام خدمت هستید از بنیاد ملی نخبگان و یا بنیاد ملی نخبگان نیروهای مسلح می تواند در برخی از امور اداری دانشگاهی، گواهی برای شما باشد که مشمول انجام پروژه جایگزین خدمت سربازی هستید. از هر یک از این نهاد ها که بتوانید چنین گواهی تهیه کنید مفید خواهد بود. این مورد و مخصوصا داشتن گواهی “مجوز استخدام بلامانع است” در زمان استخدام بسیار موثر و مفید خواهد بود.

دوره های آموزشی ۴۵ روزه ویژه نخبگان، فقط ۲ بار در سال و در ماه های تیر و دی می باشد. تاکنون چنین بوده که می توان این دوره را قبل، بعد و یا حتی در حین انجام پروژه سپری کرد. در این باره لازم است از شش ماه قبل از تیر و یا دی ماه، به پادگان خلیل زاده برای این مورد انحصارا مراجعه کنید و برای دوره ۴۵ روزه ثبت نام نمایید. 

توجه : در صورتی که در دوره های رزم و آموزشی بسیج شرکت کرده اید، گواهی آن را به مسئولان بنیاد نخبگان نیروهای مسلح ارائه دهید، ممکن است بتوانید از مزایای این گواهی استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر، به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح مراجعه کنید. از شرایط لازم برای شرکت در دوره های رزم و آموزشی بسیج داشتن سابقه بسیج فعال می باشد.

نکته مهم: اگر فارغ التحصیل شده اید و با چنین روالی (طرح خدمت بنیاد نخبگان) از قبل از فارغ التحصیلی درگیر بوده اید و در حال انجام و یا اتمام پروژه خدمت هستید، بایستی بدانید که بعد از فارغ التحصیلی مشمول عادی خواهید بود و لازم است موضوع فارغ التحصیلی را به اطلاع مسئولان حاضر در پادگان شهید خلیل زاده (آدرس پادگان شهید خلیل زاده) برسانید تا شما را راهنمایی کنند که اگر لازم است مدارک خود را به پلیس +۱۰ تسلیم کنید تا روال عادی صدور کارت سبز نظام وظیفه برای شما انجام شود و سپس اگر لازم است بنیاد نخبگان نیروهای مسلح خود تغییراتی در تاریخ اعزام و دیگر موارد از طریق مکاتبه بدهد. اگر هم کل دوره ۴۵ روزه را قبل از فارغ التحصیلی گذرانیده اید که از این بابت مشکلی نخواهید داشت. طبق روال تعریف شده پیش خواهید رفت و مشکلی نظیر غیبت و تاخیر در اعزام متوجه شما نخواهد شد.

ضمنا تا مدتی قبل چنین بود که تا هنگامی که در حال گذراندن پروژه جایگزین خدمت هستید و هنوز کارت پایان خدمت دریافت نکرده اید، بنیاد نخبگان نیروهای مسلح می تواند بدون وثیقه، گواهی برای شما به سازمان وظیفه عمومی صادر کند تا برای خروج از کشور به منظور فرصت مطالعاتی (پس از تصویب رساله)، شرکت در همایش، کنفرانس و یا مسابقات علمی مشکلی نداشته باشید. اما اخبار جدید حاکی از این است که در این باره تغییراتی حاصل شده است و فقط نوع خاصی از نخبگان مشمول این تسهیلات هستند. البته تسهیلات خروج از کشور بدون وثیقه به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور کاملا منتفی شده است. چنانچه به این تسهیلات احتیاج دارید، پیشنهاد می کنیم موارد و شرایط جدید را از طریق بنیاد نخبگان محل اقامت خود (لینک آدرس بنیاد ملی نخبگان شهرستان ها) استعلام نمایید و یا منتظر اخبار بعدی رایتمن باشید.

منبع: تجربه مدیران رایتمن

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه به پست بنیاد ملی نخبگان آیین نامه ها و لینک های مهم در منوی لینک های ویژه که پیوسته به روز رسانی می شود مراجعه کنید و یا در خبرنامه ایمیلی رایتمن ثبت نام کنید تا اخبار جدید استعلام شده در این رابطه برای شما ارسال شود.

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir