۲۱:۰۵ دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » تجربیات » ویکتور فرانکل راهکار معنا بخشیدن به زندگی

Rightman.ir

ویکتور فرانکل راهکار معنا بخشیدن به زندگی

ویکتور فرانکل راهکار معنا بخشیدن به زندگی

با خواندن ویکتور فرانکل انسان در جستجوی معنا به مطالعه این کتاب بطور جدی مجاب شدم. کتاب انسان در جستجوی معنا حاوی آموزش هایی است که چطور در شرایط سخت زندگی زنده بمانیم. زنده! ( نه فقط صرفا تپیدن قلب، بلکه سرزنده بمانیم)

آنانی که خالق کائنات را باور داشته و آن صدای بزرگ را شنیده اند و می دانند که او إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیئًا أَنْ یقُولَ لَهُ کُنْ فَیکُونُ ، همین که اراده کند،‌ بی درنگ انجام می‌دهد، هیچ گاه حتی در طاقت فرسا ترین شرایط خود را نباخته و در بی آبان زندگی خود (بی آب، بیابان) برای زندگی خود معنایی می جویند.

در کتاب انسان در جستجوی معنا می خوانید ویکتور فرانکل روان شناس معنا گرا، برای معنا بخشیدن به زندگی سه راه توصیه می کند.

۱- اگر انسان چیزی خلق کند، زندگی اش می تواند با معنا باشد،

در اینجا انسان از خود سئوال می کند : من برای چه زنده هستم؟

به عنوان مثال آنچه آلبرت اینشتین در مورد نظریه خود می گوید این لینک ، مصداق بارز انسانی در جستجوی معنا در تاریکی هاست. اگر خلق نمی کرد امروز هیچگاه نام و نشانی از او در بین ما نبود.

۲- انسان معنا را در شیوه تجربه کردن زندگی ، یا کسی را دوست داشتن می بیند.

انسان از خود می پرسد: من برای چه کسی زنده هستم؟

در اینجا می توانید به ارزش بودن در کنار پدر، مادر، همسر و همراه خوب، داشتن فرزندان سالم و با نشاط پی ببرید که می توانند ناگهان تبدیل به عواملی حیاتی برای سرزندگی شما شوند.

۳- انسان معنا را در بحبوحهٔ مشکلات سنگین در می یابد. طرز برخوردی که ما نسبت به رنج انتخاب می کنیم.
در جایی که ما با یک سرنوشت غیر قابل تغییر روبرو می شویم.

مثلاً یک بیماری غیر قابل علاج، مرگ یک عزیز، شکست یا یک موقعیت نا امید کننده، یا حتی نرسیدن به موفقیت یا جایگاه شغلی مناسب بعد از سالها تلاش و کوشش و تحصیل، در این جاست که زندگی را معنا می کنیم.

مصداق بارز این حالت، خود ویکتور فرانکل است که علی رغم سالها تحصیل و کسب جایگاه علمی ناگهان با شرایطی سخت روبرو می شود. این لینک

در این حال انسان از خود می پرسد: چرا نگرش مثبت در برابر سرنوشت غیر قابل تغییر و اجتناب ناپذیر نداشته باشم؟

ویکتور فرانکل معتقد است که درست در جایی که ما با یک موقعیت روبه رومی شویم که به هیچ روی نمی توانیم آن را تغییر دهیم از ما انتظار می رود که خود را تغییر دهیم، رشد کنیم، بالغ شویم و از خود فراتر رویم.

گوردون آلپورت در مقدمه ی کتاب انسان در جستجوی معنی اثر ویکتور فرانکل می نویسد:
اگر زندگی کردن رنج بردن است ، پس برای زنده ماندن باید ناگزیر معنایی در رنج بردن یافت. اگر اصلا زندگی خود هدفی داشته باشد، رنج و مرگ نیز معنا خواهد یافت.

اما هیچ کس نمی تواند این معنا را برای دیگری بیابد. هرکس باید معنای زندگی خود را ، خود جستجو کند و مسئولیت آن را پذیرا باشد . اگر موفق شود ، با وجود همه تحقیرها و تمسخرها به زندگی ادامه می دهد.

منبع: تجربه یکی از مدیران رایتمن

در پایان توصیه می کنم : شاید شما وقت و فرصت کافی برای کمک به دوستانتان نداشته باشید اما می توانید منابع و یافته هایتان را با آنها سهیم شوید، با این کار کمک بزرگی به آنها کرده اید. حال آدرس این صفحه و نوشته را برای آنهایی که از صمیم قلب دوستشان دارید به اشتراک بگذارید شاید در شرایط سخت راهنمای آنها باشد. طریقه اشتراک گذاری سریع

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir