۱۰:۰۸ سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » scholarship » مدارک مورد نیاز گرفتن پذیرش خارج از کشور

Rightman.ir

مدارک مورد نیاز گرفتن پذیرش خارج از کشور

مدارک مورد نیاز گرفتن پذیرش خارج از کشور – در هنگام اپلای برای دانشگاه های خارج از کشور نیاز است تا رزومه ای تهیه کنید و برخی از نمرات و مدارک مهم مورد نیاز را کسب نمایید. در این رابطه، در این نوشته موارد ضروری ذکر شده است.

دو فایل مهم شامل رزومه و بیانی از طرح و اهداف خود تهیه کنید. 

۱- رزومه – ( Resume & CV):

یک رزومه علمی مناسب برای گرفتن پذیرش در خارج از کشور دارای شرایط خاصی است که نحوه نوشتن رزومه در رایتمن آموزش داده شده است. در رزومه ای که می نویسید بایستی همه توانایی های خود را قید کنید.

آموزش نوشتن رزومه علمی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

توضیحی در مورد توصیه نامه از اساتید – ( Letter of Recommendation ):

شیوه رایج و مرسوم دانشجویان ایرانی در گرفتن برگه توصیه نامه از اساتید و الصاق و یا درج آن در رزومه، گاها جالب توجه بوده است. اما این شیوه در سطح جهانی اصلا رایج نیست! در واقع یکی از دلایل ترویج این شیوه ناصحیح، نیاز به ارائه مستقیم توصیه نامه در مصاحبه های دکتری و ارشد و یا جذب هیات علمی بوده است. در حالی که شیوه درست و مورد قبول ارائه توصیه نامه این است که بایستی نام افرادی را به عنوان داور های خود (referees) که صلاحیت قضاوت در مورد شما را دارند، با ذکر دیگر مشخصاتشان نظیر منصب دانشگاهی و ایمیل و شماره تلفن آنها را در رزومه خود ذکر کنید، تا استاد و یا مرکزی که قرار است شما را پذیرش نماید با داور های مورد نظر شما تماس بگیرد و از آنها در مورد شما توصیه نامه طلب کند.

۲- بیانی از طرح و اهداف – ( SoP – Statement of Purpose ):

در این مورد پیشنهاد می شود که متنی در حد یک صفحه، در چند پاراگراف بنویسید. سابقه و تاریخچه ای کوتاه از خود و محل تولد و زندگیتان، سپس چگونگی ورود به دانشگاه و سابقه تحصیل و سپس اهداف و چشم انداز هایتان و اینکه چرا آن دانشگاه و یا استاد را انتخاب کرده اید. از اینکه چه فصل مشترکی بین اهداف شما و دانشگاه و مرکز پژوهشی مورد نظر شما وجود داشته و علت اپلای خود را بنویسید. ساده و روان و خلاصه، قطعا تاثیر گذار خواهد داد! حتی اگر رزومه شما دارای لیست بلند بالایی از مقالات و کنفرانس ها نباشد. سعی کنید ایده ها و انگیزه های خود را بطور شفاف بنویسید و به نوعی بگویید که میخواهید چه کار کنید، پروپوزال منظور نیست اما تیتر ها و عنوان هایی که می خواهید روی آن موضوعات کار تحقیقاتی انجام دهید بدون شک از مهمترین موارد مورد نیاز برای گرفتن پذیرش است.

مدارک ضروری  

۱- مدارک بین المللی زبان انگلیسی:

در  یکی از آزمون های TOEFL تافل یا IELTS  آیلتس بایستی شرکت کنید و نمره مورد نیاز آن دانشگاه و مرکز پژوهشی را کسب نمایید. مدت زمان اعتبار هر آزمون نیز از نکاتی هست که بایستی به آن توجه داشته باشید.

۲- آزمون GRE General – آزمون جی آر ای عمومی:

عموما برای دانشگاه های آمریکا و همچنین برخی از دانشگاه های کانادا مورد نیاز است.

۳- آزمون GRE Subject – آزمون جی آر ای موضوعی:

در صورتی که متقاضی شرکت در یکی از دوره های تحصیلات تکمیلی مرتبط با رشته های فیزیک ، زیست و ریاضی در دانشگاه های آمریکا هستید، به این مدرک حتما احتیاج خواهید داشت.

۴- آزمون GMAT – آزمون جیمت :

تنها برای رشته های مدیریت مورد نیاز است.

۵- مدارک تحصیلی:

مدرک کارشناسی (دانشنامه ترجمه رسمی) برای پذیرش کارشناسی ارشد یا دکتری پیوسته، مدرک کارشناسی ارشد (دانشنامه ترجمه رسمی) برای پذیرش دکتری و در مورد دوره های پسا دکتری، داشتن مدرک دکتری (دانشنامه ترجمه رسمی) الزامی می باشد. در دانشنامه، نام رساله و پایان نامه نیز بایستی قید شده باشد که معمولا چنین است.

۶- ریزنمرات تحصیلی – (Official Transcript):

یکی از مدارک مهم و مورد نیاز، داشتن ریز نمرات تحصیلی شماست که بایستی ترجمه رسمی شده باشد.

اگر دانشجوی سال آخر هستید، ریزنمرات ترجمه رسمی تا آخرین نمره ای که گرفتید مورد نیاز است. برای اپلای دوره های ارشد و دکتری و یا پسا دکتری در صورتی که فارغ التحصیلی مقطع قبلی شما در آینده نزدیک است، لازم هست تا با قید موضوع، تاریخ دقیق اتمام آن را مشخص کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه به منوی لینک های ویژه که پیوسته به روز رسانی می شود مراجعه کنید و یا در خبرنامه ایمیلی رایتمن ثبت نام کنید تا اخبار جدید استعلام شده در این رابطه برای شما ارسال شود.

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir