۱۲:۴۷ جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » journals » فهرست نشریات نامعتبر و جعلی خارجی – مهر ماه ۹۳

Rightman.ir

فهرست نشریات نامعتبر و جعلی خارجی – مهر ماه ۹۳

فهرست نشریات نامعتبر و جعلی خارجی – مهر ماه ۹۳

معاونان محترم پژوهش و فناوری دانشگاه ها و موسسات پژوهشی

با احترام، همانگونه که مستحضرید، فرآیند شناسایی و معرفی « نشریات نامعتبر »، در دستور کار این دفتر قرار داشته و در همین زمینه، تاکنون تعداد ۲۵۴ عنوان از نشریات نامعتبر بین المللی به جامعه علمی کشور معرفی شده است.

با وجود این، گفتنی است که علاوه بر « نشریات نامعتبر »، تعداد دیگری از نشریات وجود دارند که با استفاده از هویت نشریات معتبر بین المللی ، به راه اندازی وب سایت هایی اختصاصی اقدام می کنند و با همان مشخصات نشریات اصلی و معتبر فعالیت می کنند. به بیانی دیگر، این گروه از نشریات که می توان عنوان « نشریات جعلی » را برای آنها به کار برد، از طریق وب سایت های خود که توسط افراد سودجو اداره می شوند، با همان هویت نشریات اصلی و معتبر بین المللی ، اما در واقع بدون اطلاع نشریه اصلی و به صورتی غیرقانونی فعالیت می کنند و با فریب دادن نویسندگان و دریافت هزینه های بالا، بدون انجام فرآیند داوری و به سرعت مقاله های آنها را در وب سایت های جعلی خود منتشر می کنند. گفتنی است که این « نشریات جعلی »، معمولا جعل هویت آن دسته از نشریات معتبری را در دستور کار خود قرار می دهند که یا دارای وب سایت نیستند، یا فقط در قالب چاپی منتشر می شوند.

لذا خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید که در صورت مواجهه یا شناسایی وب سایت های آنها، نسبت به معرفی عنوان و آدرس وب سایت های جعلی به این دفتر اقدام لازم صورت پذیرد. علاوه بر این، توصیه می شود تدابیر لازم برای آگاهی رسانی موثر در این خصوص به پژوهشگران، در دستور کار آن دانشگاه قرار گیرد. بدیهی است این آگاهی رسانی باید به گونه ای باشد که دانش لازم را برای تشخیص وب سایت های جعلی از وب سایت های اصلی نشریات ، در اختیار پژوهشگران قرار دهد؛ به طوری که در صورت تمایل به انتشار مقاله در هر یک از نشریات مندرج در جدول پیوست، به وب سایت اصلی نشریه که آن نیز در جدول پیوست اشاره شده، وارد شوند.

شایان ذکر است، که شناسایی و معرفی « نشریات جعلی » نیز همزمان با معرفی « نشریات نامعتبر »، در دستور کار این دفتر قرار دارد. هم اکنون عنوان تعدادی از « نشریات جعلی »، همراه با مشخصات وب سایت اصلی و جعلی نشریه ، در انتهای سیاهه « نشریات نامعتبر » در وب سایت دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی به آدرس http://rppc.msrt.ir قابل دسترس است. امیدوار است با پیگیری ها و بررسی های مداوم کارشناسی این دفتر و همچنین با تکیه بر همکاری های ارزنده جامعه علمی کشور، روز به روز بر قوت و دقت سیاهه « نشریات نامعتبر » و « نشریات جعلی » افزوده شود. 

مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی

فهرست نشریات نامعتبر و جعلی خارجی – مهر ماه ۹۳

لینک خبر

منبع: مرکز برنامه ریزی و سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه، به منوی لینک های ویژه ، پست جستجو، انتخاب موضوع و آموزش نوشتن پایان نامه و دیگر موارد مرتبط و همچنین پست وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد ، آدرس، لینک ها، آیین نامه ها و موارد مهم که پیوسته به روز رسانی می شود مراجعه کنید و یا در خبرنامه ایمیلی رایتمن ثبت نام کنید تا اخبار جدید استعلام شده در این رابطه برای شما ارسال شود.

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir