۱۴:۰۹ یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » جذب هیات علمی » فراخوان جذب هیات علمی بهمن ۹۳ وزارت علوم / جدول اعلام نیاز دانشگاه ها

Rightman.ir

فراخوان جذب هیات علمی بهمن ۹۳ وزارت علوم / جدول اعلام نیاز دانشگاه ها

فراخوان جذب هیات علمی بهمن ۹۳ وزارت علوم / جدول اعلام نیاز دانشگاه ها

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست خبری امروز گفت: فراخوان برای ثبت نام جذب اعضای هیات علمی از ساعت ۱۲ امروز آغاز شده و تا پایان بهمن ماه ۹۳ ادامه دارد.

حجت السلام محمدرضا رضوان طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با اعلام این خبر افزود: طبق روالی که جزو قانون است، هر سال دو بار فراخوان اعضای هیئت علمی اعلام می شود.

وی تصریح کرد: بعد از بررسی نیازهای دانشگاه ها که از تاریخ ششم تا پایان دی ماه نیاز های خود را در سایت وزارت علوم بارگذاری کرده اند و بعد از پایش و تطبیق آن با مجوز ها که چند روز طول کشید، امروز ثبت نام جذب اعضای هیات علمی آغاز می شود.

رضوان طلب در همین زمینه افزود: ۸۱۰۸ مورد اعلام نیاز بررسی نشده دانشگاه ها بود که بعد از بررسی، ۲۲۹۲ کرسی به عنوان نیازهای معتبر دانشگاه ها اعلام شد. وی با اشاره به اینکه جذب اعضای هیات علمی بر اساس همین تعداد صورت می گیرد، گفت: متقاضیان می توانند برای ثبت نام به سایت  http://www.mjazb.ir  مراجعه کنند.

رضوان طلب در ادامه گفت: زمان روند رسیدگی به پرونده متقاضیان حداکثر چهار ماه و نیم است که سه ماه آن در اختیار دانشگاه ها و ۴۵ روز آن متعلق به مرکز است.

وی با بیان اینکه زمان ۴۵ روزه رسیدگی را به ۲۸ روز رسانده ایم، خاطر نشان کرد: امیدواریم بتوانیم جدول زمانی ۴ ماه و نیم را رعایت کنیم.

وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تعداد ثبت نام دوره قبل فراخوان جذب اعضای هیات علمی اظهار کرد: ۵۲۷۶ نیاز معتبر برای دوره گذشته اعلام شده بود که ۱۶ هزار و ۷۸۸ نفر ثبت نام کردند.

کاهش زمان رسیدگی به پرونده های جذب اعضای هیات علمی به ۲۸ روز

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی با اعلام آغاز فراخوان جذب اعضای هیات علمی گفت: میانگین روند رسیدگی به پرونده ها در گذشته ۱۸۹ روز کاری بود در حالی که این زمان در دوره تصدی ما به ۲۸ روز کاهش پیدا کرده است.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی در نشست خبری امروز که با موضوع فراخوان جذب بهمن ۹۳ برگزار شد، اظهار کرد: ایجاد ساختار مدیریتی و ماموریتی علی رغم لغو ساختار سازمانی مرکز جذب اعضای هیات علمی از جمله اقدامات تحولی مهمی است که طی یک سال گذشته اتفاق افتاده است.

وی در همین زمینه افزود: زمانی که به عنوان رئیس مرکز جذب انتخاب شدم، طرح مهرآفرین که در پایان دولت نهم تدوین شده بود از سوی دولت یازدهم متوقف شده و این در حالی بود که پست های سازمانی این مرکز بر اساس آن طرح تعیین شده بود.

وی با اشاره به اینکه اولین اقدام ما ایجاد سه معاونت بود، گفت: معاونت اجرایی و برنامه ریزی، معاونت تایید صلاحیت و معاونت ارزشیابی و امور استان ها در ابتدای امر تعیین شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: طبق گفتگو هایی که با وزیر علوم داشتیم تصمیم گرفتیم تا بخشی از چارت گسترده را فعال کنیم تا در صورت بروز هرگونه تجدیدنظر از سوی معاونت سرمایه انسانی رئیس جمهور تعدیلی بیش از این در مرکز ایجاد نشود.

رضوان طلب سرعت بخشیدن به روند رسیدگی به پرونده‌های متقاضیان جذب اعضای هیئت علمی را یکی دیگر از اقدامات مهم در یک سال گذشته دانست و گفت: میانگین رسیدگی به پرونده های متقاضیان در گذشته، ۱۸۹ روز کاری بود که در دوران تصدی ما این رقم به ۲۸ روز کاهش یافت.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اهتمام به امر آموزش و توجیه کارشناسان و دستیاران مرکز جذب اعضای هیات علمی اشاره کرد و گفت: حدود ۱۷۰۰ نفر در رده های مختلف ذیل این مرکز فعالیت می کنند. همچنین بین ۷ تا ۹ نفر در ۱۱۰ دانشگاه کشور در هیات جذب اعضای هیات علمی فعال هستند. همچنین حداقل پنج نفر برای بررسی صلاحیت عمومی و علمی در کارگروه ها حضور دارند.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم با بیان اینکه در سال جاری چهار نشست از سوی این مرکز برگزار شده، اظهار کرد: دو نشست با هدف هماهنگی و دو نشست با هدف آموزش و هم اندیشی در استان های مختلف برگزار شده است.

الکترونیکی کردن روند رسیدگی به پرونده ها در سال جاری

وی الکترونیکی کردن روند رسیدگی به پرونده ها بعد از مرحله فراخوان را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در سال جاری دانست و گفت: از سال ۸۹ مراحل فراخوان به صورت الکترونیکی انجام می شد اما این فرایند بعد از مرحله فراخوان به صورت الکترونیکی انجام نمی شد.

وی با اعلام این خبر که نرم افزار جدیدی برای رسیدگی به پرونده های متقاضیان جذب اعضای هیات علمی تدوین شده، خاطر نشان کرد: می توانستیم امروز که روز شروع فراخوان است از این نرم افزار بهره برداری کنیم اما برای احتیاط اجرای آن را به زمانی بعد از ثبت نام موکول کردیم.

رضوان طلب در ادامه سخنانش گفت: ثبت نام کنندگان می توانند بعد از اتمام فرایند ثبت نام و دریافت کد رهگیری، تا پایان زمانی که عضو هیات علمی هستند با استفاده از آن کد رهگیری وضعیت پرونده خود را بررسی کنند.

تدوین کتاب قانون جذب اعضای هیات علمی

رضوان طلب از تدوین کتاب قانون جذب خبر داد و گفت: برخی از قوانین جذب مصوب مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر مصوب هیات اجرایی جذب است. این کتاب آماده شده و به صورت الکترونیکی در اختیار تمامی کارشناسان قرار داده شده است.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی ، تغییر نظام پرونده ها بر اساس روند رسیدگی به آنها را یکی دیگر از اقدامات انجام شده دانست و گفت: متقاضیان عضویت در زمان مراجعه نمی دانستند که کارشناس پرونده آنها چه کسی است و این موجب سرگردانی آنها می شد.

وی با اشاره به اینکه تمامی کارشناسان مرکز هم اکنون نسبت به عموم قوانین آگاهی دارند، اظهار کرد: در حال حاضر هر پرونده از ابتدا تا آنها توسط یک کارشناس مورد بررسی قرار می گیرد.

رضوان طلب با اشاره به تقویت نظام نظارت و بازرسی که در دوره اخیر انجام شده خاطر نشان کرد: در گذشته رده ها به مرکز جذب اعضای هیات علمی مراجعه می کردند اما کارشناسان مرکز به رده ها سر نمی زدند اما در یک سال اخیر هیات مرکز جذب به همراه کارشناسان خود ۴۲ دانشگاه را مورد بازدید و بازرسی قرار داده است.

رضوان طلب با بیان اینکه احیای سیستم رسیدگی به شکایات از جمله اقداماتی است که در یک سال گذشته انجام شده گفت: در گذشته امکان شکایت وجود داشت اما این امر عملا محقق نمی شد و فرد به سختی می توانست از دلایل عدم جذب مطلع شده و نسبت به نتیجه شکایت کند. این در حالی است که در حال حاضر افراد با حضور در هیات ها اجازه دفاع کردن از خود را دارند و همچنین در صورت اعتراض به نتیجه صادر شده می توانند شکایت کنند.

وی برقراری نظم و انضباط و آراستگی کارمندان مرکز جذب را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و گفت: ساعت رفت و آمد و آرایش ظاهری و نحوه برخورد کارکنان با مراجعین، آراسته و از نظم بهتری برخوردار شده است.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی با بیان اینکه چابک سازی بدنه کارمندی از جمله اقداماتی است که در سال گذشته انجام شده افزود: بدنه کارمندی این مرکز تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است.

وی بر اهتمام به ایجاد سیستم پاسخگویی تاکید کرد و گفت: در طبقه همکف ساختمان مرکزی وزارت علوم بخشی با عنوان واحد پاسخگویی و پیگیری مرکز جذب اعضای هیات علمی ایجاد شده و متقاضیان می توانند با این مرکز ارتباط برقرار کرده و پاسخگویان به سوالات آنها جواب دهند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ نامه و درخواستی نباید بی جواب بماند گفت: سه اصل دقت، سرعت و کرامت شعار عمده ما بوده است.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی در خصوص مزایای متمرکز شدن روند جذب اعضای هیات علمی اظهار کرد: ایجاد تمرکز در جذب اعضای هیات علمی هیچ محدودیتی ایجاد نکرده است. این در حالی است که این فرایند سبب شده تا فرصت ها عادلانه توزیع شده و همچنین گزینه های درخواستی برای کرسی های دانشگاه ها افزایش یابد.

وی در همین زمینه افزود: در حال حاضر گستره انتخاب دانشگاه برای انتخاب اعضای هیات علمی محدود به دانشجویان دانشگاه خود نیست.

وی با تاکید بر اینکه یکپارچگی و هماهنگی ایجاد شده از طریق متمرکز شدن جذب اعضای هیات علمی یکی دیگر از مزایای این روند است اظهار کرد: سیستم متمرکز امکان ایجاد حساسیت ها و حمایت های بومی را از بین می برد.

رضوان طلب همچنین افزود: تمرکز جذب اعضای هیئت علمی تنها در مرحله پایش و بررسی اطلاعات صورت گرفته است و هنوز هم حداکثر کار به عهده دانشگاه هاست. در واقع اطلاعات متقاضیان جذب از سوی مرکز ما دریافت شده و به دانشگاه ها ارسال می شود و دانشگاه با ارسال این اطلاعات به دانشکده و گروه علمی مربوطه در مورد جذب متقاضیان تصمیم گیری می کند.

رضوان طلب ادامه داد: بنابراین اگر کارگروهی نظر مثبتی نسبت به پذیرش یک متقاضی یا سطح توانایی علمی او نداشته باشد، ما بر جذب او اصرار نمی کنیم.

حتی یک نفر طی روند سفارشی وارد دانشگاه نشده است

وی با تاکید بر اینکه سیستم جذب دستوری نیست خاطر نشان کرد: در این دوران حتی یک نفر طی روند سفارشی وارد دانشگاه نشده است. ضمن اینکه شبکه تدوین شده قابل نفوذ نیست و بعد از الکترونیکی کردن پرونده ها و اجرای فرایند ثبت نام به هیچ وجه امکان حذف وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ فردی امکان دخل و تصرف در این سیستم را ندارد، گفت: نحوه بررسی که از سوی مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم صورت می گیرد، فقط شکلی است. برای مثال ما حداکثر و حداقل امتیازهای اعطا شده به فرد در سطوح متفاوت را بررسی می‌کنیم اما ارزشیابی عینی مقالات و توانایی علمی متقاضیان همچنان بر عهده دانشگاه و رده هاست.

وی در همین زمینه افزود: اما اگر کسی از متقاضیان به عدم صلاحیت و عدم پذیرش شکایتی داشته باشند ما روند جذب و بررسی صلاحیت او در دانشگاه مورد نظر را بررسی می‌کنیم. رضوان طلب با بیان اینکه بودجه مرکز جذب ۹۰ درصد کاهش داشته گفت: بودجه مرکز جذب اعضای هیات علمی در سال جاری نسبت به سال گذشته ۹۰ درصد کاهش داشته این در حالی است که تقریبا ۸۰ درصد این میزان را باید از محل درآمدهای اختصاصی تامین کند در حالی که مرکز جذب هیچ منبع درآمدی اختصاصی ندارد.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تعلیق ساختاری یکی دیگر از مشکلات این مرکز است، اظهار کرد: فضا سازی منفی به عنوان لزوم اعطای استقلال به دانشگاه ها یکی دیگر از مشکلاتی بود که این مرکز با آن مواجه است.

وی با بیان اینکه این انتقادات به دیگر معاونت ها و مراکز ذیل وزارت علوم صورت نمی گیرد گفت: با برگزاری نشست ها و توضیح و تشریح روند کاری مرکز جذب اعضای هیات علمی توانستیم این فضاسازی منفی را تا حدود زیادی کنترل کنیم.

رضوان طلب در خصوص پاسخگویی به پرونده های متقاضیان در سال گذشته اظهار کرد: در سال گذشته اعلام کردیم که به تمامی پرونده های در حال انتظار که از ۲۰ بهمن ثبت نام کرده اند باید تا قبل از تحویل سال پاسخ داده شود و ما توانستیم تا قبل از شروع سال جاری به تمام پرونده ها پاسخ دهیم. برنامه ما برای سال جاری هم به همین ترتیب است.

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط روزانه ۷۰ پرونده به دست ما می رسد گفت: تلاش می کنیم تا در جلسات هیات مرکزی که دو هفته یکبار برگزار می شود، تمامی پرونده های رسیده را مورد بررسی قرار دهیم.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم در حاشیه نشست خبری امروز در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص جذب مربیان گفت: جذب کردن مسئولیت مرکز نیست. در این مرکز تنها پرونده متقاضیان بررسی می شود، اما طبق روند معمول سخت گیری زیادی نسبت به جذب مربیان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه با وجود اینکه تعداد زیادی فارغ التحصیل دوره دکتری وجود دارد، دلیلی برای جذب مربی نیست، گفت: با وجود اینکه تاکید زیادی بر افزایش کیفی دانشگاه ها وجود دارد، جذب مربی برای رشته های خاصی مثل هنر که تعداد فارغ التحصیلان مقطع دکتری در این رشته کم است و یا در مناطق محروم و همچنین در دانشگاه های غیر انتفاعی صورت می گیرد.

رضوان طلب در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر نحوه ارزشگذاری بر مقالات علمی تالیف شده و ترجمه شده گفت: بررسی ارزش علمی مقالات توسط هیات ممیزه دانشگاه ها انجام می شود اما قانون آن از سوی مرکز هیات امنای هیات ممیزه تدوین میاشود که تجربه جهانی پشتیبان این امتیاز گذاری هاست.

وی در همین زمینه افزود: در مورد اینکه مقاله از سوی خود فرد تدوین شده یا اینکه از جای دیگر است، نرم افزاری با نام همانند جو تدوین کرده و آن را در اختیار اساتید دانشگاه و هیات ممیزه قرار داده است.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد روند بررسی صلاحیت اساتید گفت: آیین احراز صلاحیت اعضای هیات علمی از سوی هیات عالی جذب تهیه می شود و ما فقط این آیین نامه را به کارشناسان خود آموزش می‌دهیم.

وی در ادامه افزود: زمانی که یک متقاضی جذب مراجعه می کند این عمل که کارشناسان به او بگویند قرآن بخوان کار درستی نیست.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در همین زمینه گفت: ما کارشناسان خود را توجیه کردیم که آشنایی متقاضیان اعضای هیات علمی با قرآن و مفاهیم دینی باید از طریق دیگری احراز شود.

وی با اشاره به اینکه ما نمی گوییم همه باید درس حوزه بخوانند، گفت: همه ما باید به عنوان مسلمان با کتاب آسمانی و مفاهیم آن آشنایی داشته باشیم، اما ما از پرسیدن سوالات توهین آمیز به شدت پرهیز می کنیم.

رضوان طلب همچنین ادامه داد: فرمی که در آن اطلاعاتی مربوط به نماز خواندن یا روزه گرفتن متقاضیان درج شده در حال بازسازی و اصلاح است.

جهت دریافت لیست اعلام نیازهای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در فراخوان بهمن ۹۳ روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت فایل اعلام نیاز فراخوان بهمن ۹۳

سامانه فراخوان سراسری مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم

لینک ۱ خبر

لینک ۲ خبر

منبع: مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری / ایسنا

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir