۰:۱۷ چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » تجربیات » فراتر از مدیریت زمان / قسمت اول چرا اهمال کاری می کنیم

Rightman.ir

فراتر از مدیریت زمان / قسمت اول چرا اهمال کاری می کنیم

فراتر از مدیریت زمان / قسمت اول چرا اهمال کاری می کنیم

پی بردن به اینکه چرا کارها را به تعویق می اندازیم، کمک می کند به استراتژی های موثری دست یابیم تا پروژه های مهمی که در حال حاضر به تعویق انداخته ایم را به جریان بیندازیم.

 به تعویق انداختن کارها و اهمال کاری، ناشی از واکنش هیجانی ما به وظیفه ای است که در حال اجتناب از آن هستیم، پدیده ای که تعمیر خُلق نامیده می شود. ما به وسیله گذران وقت در فعالیت هایی که خلق و خوی ما را بهبود می بخشند، (مثل بازی کردن) از سختی “انجام به موقع وظیفه” اجتناب می کنیم.

 تیموتی پیچیل، استادیار روانشناسی دانشگاه کارلتون،این پدیده را این طور توضیح می دهد:

 “از سر باز کردن وظیفه، یک راه موثر برای تنظیم کردن خُلق می باشد. اجتناب از وظیفه، اجتناب از حال بد است.”  البته این بهبود روحیه، کوتاه مدت است. مطالعات دریافته اند که عادتِ از سر باز کردن کارها، فقط احساس منفی بعد از آن را افزایش می دهد. این در حالیست که اهمال کاران در ابتدا تمایل دارند استرس کمتری  تجربه کنند و شرایط روحی بهتری داشته باشند؛ اما در حقیقت نتیجه اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها در انتها بلعکس خواهد بود.

در واقع، وقتی وظیفه ای را در زمان مقرر انجام نمی دهیم و به کار دیگری مشغول می شویم، حتی اگر به یک فعالیت تفریحی بپردازیم ، در ذهنمان غوغایی برپاست که حاکی از ناآرامی است و  این تجربه ای است  که اکثر اهمال کاران داشته اند.

پژوهش های اخیر نشان می دهند که مغز ما به گونه ای تنظیم شده است  که در مورد اکنون و آینده خودش به صورت دو فرد مجزا فکر می کند.  به همین دلیل است که ما با هزینه کردنِ رفاه آینده خود، به زمان حال اولویت می دهیم؛ حتی اگر این انتخاب، در طولانی مدت عاقلانه نباشد.

روانشناسی به نام هال هرچل و همکارانش در دانشگاه استنفورد  آزمایشی انجام داده اند که نتایج جالبی بهمراه داشته است:

 وقتی شرکت کنندگان در آزمایش درباره زمان حال خود فکر می کردند، در مقایسه با هنگامی که به زمان آینده شان فکر می کردند، قسمت متفاوتی از مغز خود را به کار می گرفتند. در واقع،  وقتی به افراد گفته می شود که در مورد خودشان در ده سال بعد بیندیشند، الگوی ذهنی آنها (نتایج آزمایشگاهی) بسیار شبیه افرادی مشاهده می شود که از آنها خواسته شده درباره فرد معروفی که هرگز نمی شناسند، فکر کنند!

این جدایی خودِ اکنون و خودِ آینده، ما را تشویق می کند تا به آرامش موقتی ناشی از اهمال کاری، بهای بیشتری دهیم و ناملایماتی که در آینده گریبان گیر ما خواهد شد (و در نتیجهِ به تعویق انداختن وظایف است) را، نادیده بگیریم.

به طور خلاصه،

 ما اهمال کاری می کنیم چون ساختار مغز ما طوری شکل گرفته است که بیشتر مراقب خوشی و راحتی اکنون ماست تا رفاه و شادمانی آینده ما!

در قسمت بعد راههای غلبه بر عادت اهمال کاری را بررسی خواهیم کرد.

ترجمه ای آزاد از مقاله “فراتر از مدیریت زمان” (بل بث کوپر)

Beyond time management

Part one: Why we really procrastinate

Belle Beth Cooper

نویسنده: ساره پنجه

کارشناس روانشناسی بالینی

پژوهشگر علوم اجتماعی

Author: Sareh Panjeh

Psychosociologist

Twitter : @spanjeh

اخبار مرتبط :

هیچ چیز مخرب تر از تصویب قانونی نیست که اجرای آن امکان پذیر نباشد

نحوه رفتار دیگران با خود را کنترل کنیم / قسمت اول حریم شخصی

ویکتور فرانکل / انسانی در جستجوی معنا در اردوگاه کار اجباری

پنج باوری که شما را به رویا هایتان نمی رساند

نحوه رفتار دیگران با خود را کنترل کنیم / قسمت دوم بی مسئولیتی

نحوه رفتار دیگران با خود را کنترل کنیم / قسمت سوم از ترس قضاوت دیگران

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir