۲۱:۴۱ سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » تجربیات » طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی – ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

Rightman.ir

طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی – ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی – ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

با خواندن این مطلب حتی اگر تا به حال با فتوشاپ کار نکرده باشید و بسیار مبتدی باشید، می توانید با چند کلیک ساده به راحتی فایل های خود را کاهش حجم دهید.

مقدمه:

اگر بخواهید در سایت جذب هیات علمی ثبت نام نمایید، در طول فرایند ثبت نام، تکمیل و ارسال تصاویر و مدارک مورد نیاز با این هشدار روبرو می شوید که سایز عکس یا حجم فایل را کاهش دهید و به حد مشخصی برسانید. در صورتی که مدارک را با فرمتی که مورد نیاز است آپلود نکنید، خواهید دید که هشدار به شما داده می شود که سایز یا حجم فایل بیشتر از میزان مورد قبول می باشد. در این آموزش اختصاصی می خواهیم شما را با طریقه کاهش سایز تصویر یا کاهش حجم فایل تصویر آشنا سازیم.

از همین حالا برای خود فایل های مورد نیاز را کاهش حجم داده و سایز آنها را کم کنید و آپلود مدارک را به روز آخر پر استرس موکول نکنید!

الزام:

موضوع کاهش حجم فایل یک عرف است و باید رعایت کنید. حتی وقتی می خواهید در سامانه های اینترنتی سایت های خارج از کشور برای بورس های تحصیلی و فرصت های مطالعاتی ثبت نام کنید، از شما خواسته می شود تا در چارچوب مشخص و سازمان یافته ای مدارک خود را ارسال نمایید و جالب اینجاست که مدارک شما در دانشگاه های خارجی، ابتدا توسط یک مسئول فنی ثبت نام بررسی می شود و اگر نظم درخواستی را نداشته باشد به هیچ عنوان به اساتید راهنمای آن بورس و گرنت تحصیلی ارسال نمی شود، به همین سادگی!

قطعا وقتی از دانشنامه دکتری خود یک تصویر توسط اسکنر تهیه می کنید حجم تصویر آنقدر زیاد است که آپلود آن شاید ده دقیقه طول بکشد و این موضوع نه تنها خارج از عرف است، بلکه خود شما را نیز معطل می کند. پس باید چاره ای بیندیشید. چون مدارک شما یکی دو تا نیستند. دانشنامه ها، تصویر پرسنلی، تصویر جوایز و لوح های یادبود، تصویر کارت پایان خدمت پشت و روی کارت، تصویر شناسنامه تمام صفحات و…

توجه نمایید در هنگام کاهش سایز تصویر ، شما پیکسل های غیر ضروری را حذف می نمایید و تصویر در همان شکل و شمایل قبلی باقی می ماند.

نمونه کار:

من از نسخه فوتوشاپ  Adobe Photoshop CC Version: 14.1 بهره می گیرم.

به این تصویر نگاه کنید. حجم آن ۵۵/۱ کیلو بایت است. فرض کنیم از ما می خواهند حجم آن را به زیر ۲۵ کیلو باید کاهش دهیم. طوری که تصویر قابل بررسی باشد. قطعا تصویری که شما باید آن را با فتوشاپ کاهش حجم دهید دارای محتوی ۸۰ درصد متن خواهد بود و کیفیت آن بعد از کاهش حجم توسط فوتوشاپ به چشم نخواهد آمد. من مخصوصا از این تصویر استفاده می کنم تا شما ببینید حتی این تصویر که جزئیات پیکسل های آن مهم است، بعد از کاهش حجم باز هم به همان زیبایی خواهد ماند. چیزی که من به آن توجه می کنم رنگ بال های عقاب است و نمایان بودن چشم های عقاب پس از کاهش حجم.

.

reduce-size-image-rightman-1 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

.

برای دریافت فایل تصویر روی این لینک کلیک کنید

حال به این تصویر نگاه کنید.

.

reduce-size-image-rightman-2 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

.

حجم این تصویر دوم ۲۱/۳ کیلوبایت می باشد. شما چه تفاوت عمده ای می بینید؟ من فقط پیکسل های غیر مفید، یعنی آنهایی که در این ابعاد، بودن یا نبودنشان زیاد به چشم نمی آید را حذف کردم. حجم واقعی فایل خام این تصویر ۲۳ مگابایت است و از فایل اصلی آن زمانی استفاده می شود که بخواهیم روی یک بیلبورد تبلیغاتی به عرض ۱۵ متر آن را به تصویر بکشیم و ببیننده تصویر در فاصله ۵۰۰ متری باشد! و زمانی که بخواهیم آن را در صفحه وب در طول حدود ۱۲ سانتی متر روی مانیتور به تصویر بکشیم، ۲۱/۳ کیلوبایت هم زیاد است. مخصوصا اینکه خواننده به دنبال جزئیات پیکسلی دقیق تصویر نباشد.

 

به عنوان مثال اگر بخواهیم عقاب بودن این تصویر را فقط نمایش دهیم و بیننده درک کند که پرنده داخل تصویر لک لک نیست! فکر کنم تصویر زیر با حجم ۱۰/۹ کیلوبایت حدود یک پنجم حجم فایل اولی کافی باشد.

.

reduce-size-image-rightman-3 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

.

من هنوز فایل اولی را در صفحه فتوشاپ نگه داشته ام و برای ساختن فایل دو و سوم از همان اولی کمک گرفتم و پیکسل های اضافی را برداشتم.

حال این فایل را می بندم و مجدد فایل سوم را با فتوشاپ باز می کنم و اینک از روی فایل سوم، باز هم کاهش حجم به طریقی غیر از کاهش کیفیت خواهم داد، البته اینبار از طریق کاهش ابعاد عکس! چرا که ممکن است سایز مانیتور شما به بزرگی سایز مانیتور من نباشد و یا اینکه اکنون در تبلت و گوشی تلفن همراه خود این تصویر را می بینید. بنابراین به جای کاهش حجم فایل از طریق کم کردن پیکسل های اضافی، تنها سعی می کنم تا فقط ابعاد تصویر سوم را نصف کنم. چون اگر قرار باشد تا تصویر در تبلت و گوشی تلفن همراه عرض ۳۵۰ پیکسلی دیده شود، لزومی ندارد ابعاد عکس ۸۱۵ در ۵۹۱ پیکسل باشد و کافیست آن را به نصف یعنی ۴۰۸ در ۲۹۶ پیکسل کاهش دهم. پس تصویر سوم را ۵۰ درصد کاهش ابعاد می دهم تا این تصویر چهارم بدست آید.

آن را ببینید:

.

reduce-size-image-rightman-4 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

.

آیا می دانید حجم این تصویر چهارم که از روی تصویر سوم ۱۰/۹ کیلوبایتی ساخته شده، چند کیلوبایت است؟ فقط ۴/۶ کیلوبایت! یعنی یک دهم حجم تصویر اولی! و قول می دهم شمایی که اکنون در موبایل خود مشغول خواندن این متن هستید، فرقی بین تصویر اول و چهارم قائل نیستید و اگر از اول این تصویر به شما نشان داده می شد، مشکلی با تشخیص عقاب درون آن نداشتید.

پس اکنون شما نیز قانع شدید که چرا مدارک و اسناد اسکن شده شما، لوح های یادبود و تصاویر پرسنلی شما لزومی ندارند که با حجم های ۸۰۰ کلیوبایتی در سایت جذب هیات علمی آپلود شوند! و متوجه شدید که چرا چنین محدودیت هایی در نظر گرفته می شود که بخشی از آن به دلایل گفته شده در بالا بود و بخش دیگر، سرعت عمل سرور در پاسخ به حجم زیاد متقاضی و همچنین سرعت عمل پرسنل دفتر اجرائی جذب هیات علمی برای دریافت مدارک شما. قطعا مدارکی که ارسال می کنید باید در برگه های A4 در ابعاد ۲۰ در ۳۰ سانتی متر پرینت شوند و فرستادن یک تصویر اسکن شده با ابعاد بسیار بزرگ، کار مقرون به صرفه ای نیست. اینکه شرایط نمایش تصویر چگونه است را در نظر بگیرید و مطابق آن تصمیم بگیرید که سایز و ابعاد تصویر را تغییر دهید یا کیفیت تصویر و یا هر دو بصورت همزمان با هم انجام شود.

مراحل کار در دو مرحله:

جهت کاهش حجم فایل تصویر بهتر است از فوتوشاپ استفاده نمایید. البته قبلا همه این کارها را با paint و ترفند های مختلف انجام می دادم! ولی از وقتی که حجم کار بالاتر شد به فتوشاپ روی آوردم.

سایت هایی هستند که تصاویر شما را کاهش حجم می دهند، اما به هیچ وجه توصیه نمی کنم. آپلود مدارک اصلی شما در یک سایت ناشناس، اصلا توصیه نمی شود.

مرحله ۱ :

پس از اینکه تصویر مورد نظر را با فتوشاپ باز کردید آنگاه، مطابق تصویر زیر روی منوی فایل (File) کلیک کنید و سپس روی گزینه Save for Web .

.

reduce-size-image-rightman-5 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

.

مرحله ۲ :

با اینکار پنجره ای باز خواهد شد و شما مطابق تصویر زیر چنین متغیر هایی را خواهید دید.

.

reduce-size-image-rightman-7 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

.

در تصویر بالا JPEG را خواهید دید که چون فایل تصویر اصلی با این فرمت بوده و یا اینکه آخرین باری که من این پنجره را باز کردم روی این حالت پنجره را بسته ام، روی JPEG قرار دارد. وقتی روی آن کلیک کنید، فرمت های PNG-8 و PNG-24 و … را نیز خواهید دید.

در سمت راست هم گزینه Quality را خواهید دید که با کلیک بر روی آن، کشوی تنظیم رادیویی باز می شود و شما می توانید کیفیت تصویر را کم و زیاد کنید.

هر تغییری که بدهید باعث می شود تا حجم فایل شما تغییر کند. و این میزان تغییر را می توانید در قسمت سمت چپ تصویر ببینید. به عنوان مثال، حجم فایل ۹/۲۹۹ کیلوبایت است. اگر تغییری دادید و حجم فایل در این محل تغییری را نشان نداد، کافیست گزینه save در تصویر بالا را کلیک کنید تا تغییر انجام بگیرد.

شما می توانید تنها فقط ابعاد تصویر و نه کیفیت تصویر را تغییر دهید آنهم بصورت درصدی یا پیکسلی. دو گزینه سمت راست تصویر بالا percent و Image size برای همین منظور است. مثلا اگر ۱۰۰ درصد را به ۵۰ درصد تغییر دهید، آنگاه سایز تصویر نصف می شود و همچنین در قسمت W اگر  ۸۱۵ پیکسل را به ۴۰۰ پیکسل تغییر دهید، ارتفاع تصویر اتوماتیک تغییر می کند و به همان نسبت کاهش می یابد.

وقتی تغییرات لازم را دادید، اگر گزینه Save را کلیک کنید آنگاه نام فایل و مسیر ذخیره سازی از شما سوال می شود و نام جدیدی را انتخاب کنید و کار تمام می شود.

توجه:

فایل اصلی در پنجره فتوشاپ باقی خواهد ماند و نیازی به ذخیره سازی تغییرات روی فایل اصلی نیست و می توانید صفحه فتوشاپ را بدون ذخیره سازی فایل اصلی ببندید.

تصاویر زیر آنچه بعد از کلیک کردن روی گزینه های JPEG و همچنین متغیر Quality پدیدار می شود، را به شما نشان می دهند.

.

reduce-size-image-rightman-8 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

 

reduce-size-image-rightman-9 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

.

اگر به جای JPEG از گزینه PNG-8 استفاده کنید، آنگاه گزینه Quality به گزینه Color تغییر می کند و تصاویر مورد نظر خود را می توانید با هر تعداد رنگ دلخواه ذخیر کنید. ۲، ۴، ۸، ۱۶، ۳۲، ۶۴ … ۲۵۶  رنگ مانند تصویر زیر:

.

reduce-size-image-rightman-11 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

.

با ۱۶ رنگ می بینید که رنگ سر عقاب آن کیفیت مطلوب را ندارد و بایستی از تعداد رنگ بیشتری استفاده نمایید، مانند تصویر زیر:

.

reduce-size-image-rightman-12 طریقه کاهش حجم فایل عکس توسط فتوشاپ به سادگی - ویژه ثبت نام در سایت جذب هیات علمی

 

البته همانطور که می بینید سایز تصویر وقتی به جای ۱۶ رنگ از ۲۵۶ رنگ استفاده کنید ۲۰ برابر می شود! پس بهتر است برای این تصویر همان JPEG باشد.

اگر این آموزش مفید بود این لینک کلیک را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

رایتمن برایتان آرزوی موفقیت دارد

منبع: تجربه مدیران رایتمن

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir