۲۱:۱۶ دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » تجربیات » زوم zoom نرم افزار ویدیو کنفرانس جلسه کلاس درس آنلاین

Rightman.ir

زوم zoom نرم افزار ویدیو کنفرانس جلسه کلاس درس آنلاین

زوم zoom نرم افزار ویدیو کنفرانس جلسه کلاس درس آنلاین

مقدمه:

در این آموزش راه کاری بسیار ساده و قابل اجرا در موبایل یا iPad و همچنین دسکتاپ یا لپ تاب برای ایجاد یک کنفرانس و جلسه آنلاین ارایه می دهم. منظور از “بسیار ساده” این است که هر یک از اعضای جلسه با حداقل معلومات کامپیوتری در هر سن و سالی بتوانند تنها با یک کلیک در جلسه حضور یابند.

تصمیم به برگزاری جلسات حضوری، در شرایطی که همان جلسه به صورت آنلاین بدون کم و کاست می تواند برگزار شود حداقل از الان به بعد اتفاق خوبی نیست. اتلاف وقت در ترافیک های سر سام آور و مدیریت حجم گسترده ای از تشریفات اداری و پر هزینه،  به خصوص در عصر تکنولوژی و سرعت، نقطه اشکالی بزرگ است. همین مزاحمت هایی که برای اکثر افراد در نتیجه حضور در جلسات حضوری بوجود می آید بطور ناخواسته منجر به تعویق جلسات و یا برگزاری جلسات در فاصله های زمانی بیشتر و در نتیجه عقب افتادگی و شکست می شود. در حالیکه با نرم افزار زوم که به شما معرفی می کنم می توانید جلسات بیشتری را به صورت آنلاین با همکاران خود در فاصله های زمانی بسیار کوتاه تر بسهولت برگزار کنید که این خود باعث تعامل و همکاری بیشتر بین افراد و در نتیجه رونق کسب و کار و افزایش بهره وری جلسات و صرفه جویی خواهد شد.

معضل و طرح مساله :

۱- برای اساتید

فرض کنید می خواهید یک کارگاه یا وبینار آنلاین برگزار کنید. یا اینکه استاد درسی در دانشگاهی خارج از شهر محل سکونت خود هستید ( استاد مدعو  پروازی)‌ و تصمیم دارید جلسه تدریس و یا رفع اشکال برای دانشجویان خود در آن شهر به طریق آنلاین بدون نیاز به مسافرت به آن شهر برگزار کنید یا امکان مسافرت در هر هفته به شهر دانشگاه محل تدریس برای شما مقدور نیست. چه راه کاری دارید؟

۲- برای دانشجویان

ممکن است گردهم آوردی تعداد زیادی دانشجو از شهر های مختلف در یک زمان و در یک محل، برای تدریس و آموزش مقدور نباشد. یا اینکه فرض کنید اساتید داور شما در شهر یا کشور دیگری هستند و امکان حضور در جلسه دفاع از پایان نامه برای آنها (به هر دلیلی مثلا شرایط جوی یا عدم وقت کافی برای مسافرت … ) مقدور نیست. در این حالت، کنفرانس ویدیویی را با چه ابزاری می توانیم به سادگی فراهم کنیم؟

۳- برای شرکت ها

یکی از اتفاق های خوبی که در برخی جلسات شرکت های جوان و سرحال ایران در حال گسترش است حذف جلسات حضوری و جایگزین کردن آن با جلسات آنلاین می باشد. البته خیلی فراگیر نیست و علت آن می تواند عدم اطلاع از وجود تکنولوژی ها و نرم افزار هایی باشد که کار را بسیار ساده کرده است.

راه حل اول:

نرم افزاری مانند اسکایپ به دلیل قابلیت اشتراک گذاری تصویر webcam و همچنین صفحه مانیتور یا اسکرین با فرد یا تعدادی از افراد (بطور محدود) یکی از ابزار های رایج است. این راه حل به دلایل فنی و ایرادات موجود در اسکایپ آنچنان ساده نیست.  ضمن اینکه اسکایپ برای این منظور ساخته نشده است!

راه حل دوم – زوم zoom :

 

یکی از بهترین نرم افزار ها برای برگزاری ویدیو کنفرانس و جلسات آنلاین و کارگاه ها و وبینار های آنلاین و حتی جلسات دفاع از پایان نامه زوم zoom می باشد.

مزایا:

از قابلیت های مهم زوم، سازگاری آن با همه انواع سیستم عامل ها و دستگاه ها می باشد، به همین دلیل امکان برگزاری ویدیو کنفرانس با زوم zoom  قابل مقایسه با هیچ نرم افزار دیگری نیست.

یکی از دیگر مزیت های زوم، کیفیت بالا و پایداری بسیار خوب آن برای ساعت های متمادی است.

شما می توانید با زوم جلسات آنلاین را با کیفیت صدا و تصویر خوب و از طریق موبایل ، کامپیوتر ، تبلت با سیستم عامل های مختلف همانند iOS ، Android و Windows برگزار کنید.

اگر هنوز به دنبال قابلیت های بیشتر زوم هستید بهتر است بدانید زوم کل جلسه آنلاین شما را ذخیره می کند و بعدا می توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و یا آرشیو نمایید.

زوم zoom نرم افزار ویدیو کنفرانس جلسات آنلاین

زوم zoom نرم افزار ویدیو کنفرانس جلسات آنلاین

وبسایت سازنده زوم zoom :

https://zoom.us

در واقع زوم، یک شرکت در زمینه ایجاد راه حل های مختلف با موضوعات جلسات توسط  ابر اینترنتی  Internet cloud یکپارچه ویدئو کنفرانس ، جلسات آنلاین ساده، و اشتراک گذاری پیام های گروه با روشی آسان و با استفاده از پلت فرم های مختلف  می باشد.

هزینه ها: خوشبختانه زوم در پلان اول خود رایگان است . که البته پلان اول آن بسیار کار راه انداز است. در این پلان یک جلسه ۴۰ دقیقه ای متمادی را میتوان با حضور ۱۰۰ نفر آنلاین برگزار کرد.  اگرچه برای شرکت ها و دانشگاه ها پرداخت مبلغی ناچیز برای سایر پلان ها برای دست یافتن به قابلیت های منحصر به فرد زوم کاملا منطقی است.

لینک هزینه ها https://zoom.us/pricing

آموزش کار با نرم افزار Zoom جهت شرکت در جلسه و کنفرانس آنلاین و وبینار 

تنها افرادی قادر به شرکت در جلسه ویدیویی آنلاین هستند که از برنامه “Zoom” استفاده نمایند و آن را قبلا نصب کرده باشند و مهمتر اینکه ثبت نام افراد میهمان و مدعو به جلسه در سایت زوم الزامی نیست. و همین موجب سادگی بیشتر کار می شود.

پس از دانلود و نصب نرم افزار  ( لینک های نصب در ادامه درج شده است) نوبت به راه اندازی آن می رسد.

پس از این کار دو گزینه پیش رو داریم، یا به عنوان میهمان به یک جلسه دعوت شده ایم (مدعو) و  یا اینکه خودمان برگزارکننده آن جلسه آنلاین هستیم.

مدعوین به جلسه:

اگر در جلسه ای آنلاین شرکت کردید نیازی به داشتن حساب کاربری در زوم نیست. کافیست نرم افزار را نصب کنید ( لینک های نصب نرم افزار در ادامه قرار داده شده )  و دکمه join meeting را بفشارید و کد ده رقمی که مدیر جلسه در اختیار شما قرار می دهد را در محل مناسب Meeting ID درج کنید. همین!  اگر ابزاری از این ساده تر سراغ دارید در کامنت اطلاع دهید.

ورود به جلسه آنلاین زوم

 

برای نحوه نصب و کار با زوم کلیپ زیر را مشاهده کنید

مدیر جلسه:

اگر مدیر جلسه آنلاین هستید و می خواهید کد ده رقمی برای مدعوین به جلسه تولید کنید، بایستی در سایت zoom.us حساب کاربری داشته باشید و لاگین کنید و بعد از آن، یک جلسه یا میتینگ ایجاد کنید. در انتهای این متن آموزش های ویژه مدیر و برگزار کننده جلسه آنلاین را خواهید دید.

نصب:

زوم برای ویندوز

http://zoom.us/client/latest/ZoomInstaller.exe

زوم برای مک

https://zoom.us/client/latest/ZoomRooms.pkg

زوم برای ios

https://itunes.apple.com/us/app/id546505307

روم برای آی پد

https://itunes.apple.com/us/app/zoompresence/id900259081?ls=1&mt=8

زوم برای اندروید

https://play.google.com/store/apps/details?id=us.zoom.videomeetings

افزونه گوگل کروم زوم

https://chrome.google.com/webstore/detail/zoom/kgjfgplpablkjnlkjmjdecgdpfankdle?hl=en&gl=US&authuser=1

افزونه outlook مایکروسافت

http://zoom.us/client/latest/ZoomOutlookPluginSetup.msi

 

برای اطلاع از آموزش بعدی در خبرنامه سایت در حاشیه این صفحه یا در این لینک مشترک شوید

سایر موارد کاربردی تنها برای مدیر و برگزار کننده جلسه و کنفرانس آنلاین :

۱- اتصال کاربران به جلسه

۲- تنظمیات صدا و تصویر

۳- کنترل جلسه

۴- نحوه اشتراک گذاری مانیتور و اسکرین مورد بحث و یا اسلاید ها

۵- طریقه ضبط کنفرانس آنلاین

۶- طریقه زمانبندی کردن یک کنفرانس آنلاین

۷- طریقه هماهنگ سازی با Outlook

۸- طریقه زمانبندی کنفرانس آنلاین زوم با Outlook

۹- طریقه زمانبندی وبینار

۱۰- مدیریت کاربران

رایتمن

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*