۳:۴۶ جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » تجربیات » توصیه نامه دکتری نمونه توصیه نامه استاد Recommandation letter – قسمت دوم

توصیه نامه دکتری نمونه توصیه نامه استاد Recommandation letter – قسمت دوم

توصیه نامه دکتری نمونه توصیه نامه استاد Recommandation letter – قسمت دوم

در قسمت اول آموزش نوشتن توصیه نامه علمی توصیه نامه استاد Recommandation letter توصیه نامه انگلیسی برای پذیرش داخل و خارج از کشور ( این لینک ) نمونه هایی از توصیه نامه دکتری نوشته شده توسط اساتید مدیران رایتمن به معرض نمایش گذاشته شد. ( این لینک )

اگر شما خواننده محترم از اساتید تازه استخدام شده هستید، حتما طعم یک توصیه نامه خوب و مفید و کارساز را چشیده اید، اگر هم از اساتید قدیمی هستید بدون شک درخواست نوشتن توصیه نامه دکتری یکی از موارد هر روزه مراجعین شما می باشد.

قبل از هر چیز باید به شما استاد عزیز تبریک گفت چرا که انتخاب شما به عنوان توصیه کننده توسط دانشجوی شما، حاکی از میزان عمق علاقه و اعتماد دانشجویان و از همه مهمتر جایگاه علمی و شناخته شده شما در رشته و گرایش مربوطه در بین دانشگاه ها و مراکز علمی و سایر همکارانتان است. کسب چنین جایگاهی قطعا در کنار کرسی و مقام معلمی و استادی کار ساده ای نیست.

من در این آموزش قصد دارم تا در مورد استاندارد یک نمونه توصیه نامه استاد برای دانشجو، تجربیات خودم را با شما اساتید محترم به اشتراک بگذارم. در پایان چند فایل آموزشی و مفید را در اختیار شما برای دانلود قرار خواهم داد.

قطعا یک توصیه نامه علمی که توسط هیات داوران و مصاحبه کننده های دانشگاه های مطرح ایران و جهان خوانده می شود بایستی از استاندارد مطلوب و حداقل هایی برخوردار باشد. اگرچه کاربرد اصلی توصیه نامه برای دانشجوی متقاضی است اما در توصیه نامه بخشی از تسلط نگارنده نامه و میزان تجربه او به معرض نمایش گذاشته می شود. به همین دلیل بسیار مهم، هرگز توصیه نمی کنم که به دلیل کمبود وقت، نوشتن توصیه نامه را به دانشجوی خود محول کنید و فقط در انتها آن را امضا کنید! شاید خدای ناکرده یک اشتباه سهوی، غلو و تعریف و تمجید بیش از حد که برخی از ما آن را دوست داریم!، ذکر توانایی و مهارتی که اصلا وجود ندارد اما متقاضی بر این باور است که دارای این توانایی است، تاثیر منفی در جایگاه اجتماعی شما داشته باشد. بنابراین اگرچه در اصل موضوع، واگذاری نوشتن توصیه نامه به شخص دانشجو، کار بسیار اشتباهی است و از وظایف استاد محترم است و یا به قولی حداقل حق دانشجو بر استاد است! اما به همین دلیلی که عرض شد بهتر است هرگز دانشجو را در این کار سهیم نکنید. ما در آموزش قبل نمونه توصیه نامه استاد را درج کرده ایم ( این لینک ) و با کمک این آموزش سعی می کنیم کار نوشتن توصیه نامه را برای شما سهل و سریع کنیم.

در آموزش نوشتن توصیه نامه استاد، پیشنهاد می کنم به موارد زیر توجه نمایید اما قبل از هر چیز کاربرد توصیه نامه را با هم مرور می کنیم و اینکه چرا توصیه نامه می نویسیم

کاربرد توصیه نامه استاد :

توصیه نامه‌ علمی‌، نامه‌ ای است که توسط اساتیدی که دانشجو متقاضی را می‌شناسند نوشته می شود و هدف این نامه این است که توانایی ها و مهارت های او را در مورد شغل یا رشته ای که برای آن تقاضا یا اپلای کرده است بسنجند و اطلاع رسانی کنند. به عبارت بهتر، هدف توصیه نامه آن است که به افرادی که تصمیم گیر هستند این اجازه داده شود که تصویری بهتر از ایشان در ذهن داشته باشند. غالباً  کاربردی ترین توصیه نامه‌ها از جانب اساتیدی نوشته میشوند که دانشجو را در محیط آموزشی ای خارج از کلاس درس و به عنوان مثال در قالب یک پروژه تحقیقاتی‌ نیز شناخته اند. با نوشتن توصیه نامه شما به همکار خود در دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی دیگر کمک می کنید تا برای شناختن دانشجو و مهارت هایش، همان میزان وقتی که شما صرف کرده اید، صرف نکند! و در اصل ماجرا، به دانشجوی خود کمک بسیاری می کنید چراکه از بدو ورود او به محل جدیدی که اپلای کرده است دقیقا به کاری وادار می شود که در آن تخصص دارد و وقت و جوانی او بیهوده صرف نمی شود!

وقت و حوصله کافی برای نوشتن متن توصیه نامه :

حقیقت این است که به همان میزانی که برای نوشتن یک پروپزوال تحقیقاتی یا برای دریافت گرنت یا نوشتن یک مقاله تحقیقاتی علاقه و اشتیاق دارید برای این موضوع نیز بهتر است مشتاق باشید چراکه دست پروده شما قرار است فردا با همین توصیه نامه شما به مراتب بالاتر برود. باور داشته باشید، توصیه نامه شما بسیار سر نوشت ساز است!

سربرگ توصیه نامه :

توصیه نامه در برگه معمولی و بدون سربرگ فاقد اعتبار است. سعی کنید تنظیمات پرینتر خود را برای پرینت یک توصیه نامه در سربرگ دانشگاه به خوبی تنظیم کنید. دانشجویان شما برای انجام این تنظیمات هر چقدر که لازم باشد وقت خواهند گذاشت و جای نگرانی نیست!

تحریر متن توصیه نامه :

لازم است متن توصیه نامه با فونت زیبایی نوشته شود. مثل همین نوشته من! پس اگر می خواهید نامه شما ظاهر خوب و تاثیر گذاری داشته باشد، از بهترین فونت های لاتین، انگلیسی و فارسی استفاده کنید. دانشجویان شما منبع غنی از بهترین فونت های فارسی هستند!

هیچ اصراری به تایپ و پرینتی بودن توصیه نامه نیست و در صورتی که خوش خط هستید می توانید یک توصیه نامه با دست خط خود بنویسید. اما اگر قرار است برای چند تن از دانشجویان خود در یک روز چند توصیه نامه با دست خط خود بنویسید فرصت آن را نخواهید داشت و ناگزیر هستید از نسخه های از پیش آماده و تایپ شده استفاده کنید.

حال به عنوان نمونه توصیه نامه، مطالبی که باید در نوشتن توصیه نامه علمی لحاظ کنید را تیتر وار خدمت شما عرض می کنم.

میزان و نحوه آشنایی :

چند سال است که فرد متقاضی توصیه نامه را می شناسید؟

نحوه آشنایی با داوطلب به چه صورت است؟

محل تقاطع و آشنایی شما با متقاضی در کجا و در چه زمینه ای بوده است؟ (در بخش زیر در نحوه عملکرد متقاضی مرتبط با این بند می توانید بیشتر توضیح دهید)

اطلاعات علمی متقاضی در رشته و گرایش مورد نظر :

نمرات متقاضی در دروسی که با شما داشته است

چه ویژگی بارزی در متقاضی سراغ دارید که شنیدن آن برای سایرین لطف بزرگی در حق دانشجوی متقاضی محسوب می شود

چه پتانسیلی در متقاضی سراغ دارید؟ حتی اگر آن پتانسیل هنوز شکفته و بالفعل نشده است

سطح دانش او در رشته و گرایش مرتبط با شما

توانایی کار مستقل

توانایی کار گروهی

توانایی در پذیرش پیشنهاد و انتقاد

تعامل فردی و اجتماعی

انگیزه و ثبات شخصیت

قدرت ساماندهی و مسئولیت پذیری

مهارت شخصی و توانایی در انجام پژوهش

مهارت در حل مساله و چالش ها و مسائل علمی

توانایی در پیشبرد اهداف تیم یا گروه

توانایی تدریس (اگر مرتبط با نوع توصیه نامه است)

میزان کمک به اعضای هیات علمی در پیشبرد اهداف گروه آموزشی دانشگاه و دانشکده محل تحصیل دانشجو متقاضی

علاقه و اشتیاق متقاضی در کمک و ایجاد انگیزه و اشتیاق در هم تیمی های خود (درصورتی که متقاضی سابقه کار تیمی داشته و قرار است در یک پروژه بین المللی وارد شود)

نظر کلی :

در مجموع چه نظری در مورد متقاضی دارید؟

مشخصات توصیه کننده :

نام کامل

مرتبه علمی

تلفن همراه (ضروری)

ایمیل

آدرس دانشگاهی

امضا و تاریخ

نکاتی که در بالا ذکر شد  کلی هستند و می توانند به شما در نوشتن توصیه نامه کمک کنند اما همانطور که واقف هستید بایستی بر اساس کلمات بر آمده از زبان، تصور و درک خودتان از هر دانشجو ، یک توصیه نامه مرتبط، مناسب و منطبق بر وضع و حال او بنویسید. مطمئنم دانشجویان شما قدردان لطفی که در حق شان می کنید خواهند بود!

بعد از نوشتن توصیه نامه :

پیشنهاد می شود که توصیه نامه را مهر و موم کرده و از دادن برگه بدون پوشش و پاکت به دانشجوی متقاضی توصیه نامه جدا اجتناب کنید. در خارج از کشور، ایالات متحده و برترین دانشگاه های جهان توصیه نامه بصورت کاملا محرمانه از جانب استاد به دانشگاه مورد نظر متقاضی ارسال می شود. یعنی حتی به دست خود دانشجو نمی دهند! حال حداقل دادن توصیه نامه بدون پوشش و فاقد مهر و موم به متقاضی توصیه نمی شود. فرضا من به عنوان یک متقاضی به دیگران نشان دهم که نظر فلان پروفسور در مورد من چه هست بیشتر از اینکه برای من ارزش و جایگاه بیاورد، بوی خودستایی دارد و بی ارزش می شود.

در انتهای این نوشته  تعدادی فایل راهنمای توصیه نامه برای تکمیل موضوع و آشنایی شما با نحوهٔ نگارش آن و مطالبی که به طور معمول در آنها گنجانده می شود برای دانلود در اختیار شما قرار می دهم.  ( لینک دانلود )

منبع: تجربه مدیران رایتمن

اخبار مرتبط

ویزای آمریکا

نمونه توصیه نامه دکتری قسمت اول

سایر موارد مورد نیاز دانشجویان

دانلود مقاله لاتین رایگان

دانلود پایان نامه فارسی

مرجع نویسی به روش apa

چگونه دفاع موفق از پایان نامه داشته باشیم

ترتیب نام نویسندگان مقاله به چه صورت باید باشد

وظایف استاد راهنما استاد مشاور و دانشجو در دوره پایان نامه

۰- لینک آموزش تصویری نوشتن پایان نامه در ورد word

۱- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت اول

۲- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت دوم

۳- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت سوم

۴- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت چهارم

۵- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت پنجم

۶- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت ششم

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir