۰:۱۷ چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » تجربیات » تجربه اوج peak experience

Rightman.ir

تجربه اوج peak experience

تجربه اوج peak experiences

چند سال است که مفهوم خودشکوفایی و نام آبراهام مزلو ( Abraham Harold Maslow )، ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. گرچه مزلو این اصطلاح را وضع نکرد و تنها نظریه پرداز شخصیتی نبود که از آن استفاده کرد، اما بیش از هر روانشناس دیگری به مفهوم خودشکوفایی عمومیت بخشید.

اکثر افرادی را که مزلو خودشکوفا تشخیص داد، برای عموم مردم آشنا نبودند. با این حال، او چند تن از افراد تاریخی، مانند جفرسون، آبراهام لینکلن (در سال های آخر زندگی اش)، ویلیام جیمز، بنه دیکت د اسپینوزا، و جین آدامز را بررسی کرد. او افرادی را نیز که هنوز زنده بودند، نظیر آلبرت انیشتین، آلبرت شوایتزر، آلدوس هاکسلی، و النور روزولت را مورد بررسی قرار داد.

او باور داشت که همه انسانها استعداد خودشکوفایی دارند، و اظهار داشت “تعداد بیشتری از آنچه ممکن است گمان کنید، افراد خودشکوفا وجود دارند.” برای اینکه افراد خودشکوفا باشند، باید نیازهای سطح پایین خود را ارضا کرده و از ارزش های هستی (حقیقت، تمامیت، راحتی، یکپارچگی، عدالت، سادگی، شوخ طبعی و خودمختاری) برخوردار باشند.

مزلو ۱۵ ویژگی را که افراد خودشکوفا حداقل تا اندازه ای از آنها برخوردار هستند، فهرست کرد که در اینجا به یک مورد از آنها می پردازیم:

هنگامی که تحقیق مزلو درباره افراد خودشکوفا ادامه یافت، به طور غیر منتظره ای کشف کرد که این افراد تجربیات اسرارآمیزی داشته اند که نوعی احساس تعالی در آنها ایجاد کرده بودند. او در آغاز تصور کرد که این به اصطلاح تجربیات اوج (peak experiences)  در افراد خودشکوفا شایع تر از افراد غیر خودشکوفا هستند. اما بعدا اظهار داشت که “اغلب افراد، یا تقریبا همه افراد، تجربیات اوج، یا حالت های وجد داشته اند.”

همه ی تجربیات اوج، شدت برابر ندارند؛ برخی فقط به صورت خفیف، برخی به طور متوسط، و برخی دیگر خیلی شدید احساس می شوند. این تجربیات اوج در حالت خفیف، برای همه پیش می آیند، هر چند که به ندرت مورد توجه قرار می گیرند. برای مثال، دوندگان دو استقامت اغلب نوعی تعالی، از خود بی خود شدگی، یا احساس جدا شدن از بدنشان را گزارش می دهند. افراد گاهی در مدت لذت شدید، دستخوش تجربیات اسرار آمیز یا اوج می شوند. دیدن غروب یا سایر جلوه های طبیعت ممکن است تجربه اوج را ایجاد کند، اما این تجربیات را نمی توان با اراده خود به بار آورد، بلکه معمولا به صورت غیر منتظره روی می دهند.

تجربه اوج به چه می ماند؟ مزلو چند رهنمود ارائه داد که می توانند به پاسخ این سوال کمک کنند. اولا، تجربیات اوج، کاملا طبیعی و بخشی از ساخت انسان هستند. ثانیا، افرادی که تجربه اوج دارند، کل دنیا را به صورت یک پارچه یا یک تکه می بینند و جایگاه خود را در این دنیا به روشنی درک می کنند. در ضمن، افرادی که تجربه اوج دارند، در این مدت اسرار آمیز، احساس فروتنی بیشتر و در عین حال احساس قدرت بیشتری می کنند. آنها احساس می کنند منفعل، گیرنده، بیشتر طالب شنیدن و بیشتر قادر به شنیدن هستند. آنها به طور همزمان احساس می کنند در قبال فعالیت ها و ادراکشان مسئولیت بیشتری دارند، فعال تر و آزادتر هستند. افرادی که تجربه اوج دارند، ترس، اضطراب و تعارض ندارند و با محبت تر، پذیراتر و خودانگیخته تر می شوند. گرچه این افراد از هیجان هایی مانند هیبت، شگفتی، شوق، وجد، تکریم، فروتنی و تسلیم خبر می دهند، اما نمی خواهند چیزی عملی از این تجربه به دست آورند. آنها اغلب سردرگمی در زمان و مکان، فقدان خودآگاهی، نگرشِ از خود گذشته و توانایی فراتر رفتن از قطبیت های روزمره را تجربه می کنند.

کتاب: نظریه های شخصیت

نویسنده: جس فیست و گریگوری جی فیست

ترجمه: یحیی سید محمدی

رایتمن خواندن این کتاب را به شما توصیه می کند.

گردآورنده : ساره پنجه

کارشناس روانشناسی بالینی

پژوهشگر علوم اجتماعی

Theo​ries of Personality \ peak experience

By: Jess Feist & Gregory J. Feist

Gatherer: Sareh Panjeh

Psychosociologist

Twitter : @spanjeh

اخبار مرتبط : 

فراتر از مدیریت زمان / قسمت اول چرا اهمال کاری می کنیم

هیچ چیز مخرب تر از تصویب قانونی نیست که اجرای آن امکان پذیر نباشد

نحوه رفتار دیگران با خود را کنترل کنیم / قسمت اول حریم شخصی

ویکتور فرانکل / انسانی در جستجوی معنا در اردوگاه کار اجباری

پنج باوری که شما را به رویا هایتان نمی رساند

نحوه رفتار دیگران با خود را کنترل کنیم / قسمت دوم بی مسئولیتی

نحوه رفتار دیگران با خود را کنترل کنیم / قسمت سوم از ترس قضاوت دیگران

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir