۱۲:۴۹ جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » گوناگون » بورس شرکت های دانش بنیان

Rightman.ir

بورس شرکت های دانش بنیان

بورس شرکت های دانش بنیان

علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاون علمی با بیان اینکه در راستای ارتباط مجموعه شرکت‌های دانش بنیان با بازار سرمایه توافق‌هایی با سازمان بورس و فرا بورس انجام شده است، اظهار کرد: از این طریق در نظر داریم علاوه بر بحث سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان در بورس حضور این شرکت ها به عنوان شرکت‌های سهامی در فضای بورس را شاهد باشیم بنابراین این توافقات منجر شد تا در کنار صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس صندوق‌های جسورانه در این حوزه نیز راه‌اندازی شوند.

دلیری بیان کرد: تا این صندوق‌ها در حوزه‌هایی با ریسک بالا سرمایه‌گذاری کنند، در حال حاضر تعداد زیادی صندوق سرمایه گذاری در بورس فعال هستند که در حوزه‌های تولیدی سرمایه گذاری می‌کنند اما به علت نیاز کشور و شرکت‌های دانش بنیان این صندوق‌های تخصصی خاص در حوزه ریسک پذیر تاسیس می‌شوند.

تقاضای ۱۲ مجموعه اقتصادی

وی با اشاره به اینکه راه اندازی این صندوق‌ها در شورای عالی بورس مصوب شده است، گفت: هفته آینده نخستین صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور رونمایی خواهند شد.

دلیری با بیان اینکه بیش از ۱۲ مجموعه اقتصادی تقاضای خود برای داشتن این صندوق‌ها ارسال کرده‌اند و این تقاضاها با سرعت در حال افزایش است تصریح کرد: بعد از این مراسم و رونمایی شرایط برای سایر صندوق‌های متقاضی فعالیت در این حوزه فراهم می‌شود البته بر اساس توافقاتی که با سازمان بورس انجام دادیم این صندوق‌ها بستر مناسب‌تری در مقایسه با سایر صندوق‌ها خواهند داشت و تحت حمایت معاونت علمی قرار خواهند گرفت.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاون علمی همچنین گفت: هدف این است تا از طریق فعالیت این صندوق‌ها بستری برای سرمایه‌گذاری در حوزه شرکت‌های دانش بنیان در بورس زمینه سازی شود زیرا با فعالیت شرکت‌ها در بورس شرایط برای ارتقاء معقول و منطقی آنها فراهم است.

وی ابراز کرد: در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰ شرکت دانش بنیان مشغول فعالیت و تولید هستند اما تولید توسعه یافته برای آنها زمانی است که شرکت‌ها بستر و شرایط بورس را اعمال کنند. در واقع شرکت‌هایی که وارد بورس می‌شوند شرایطی همچون سود دهی زیاد و حجم فروش بالا را درا هستند پس باید این شرایط را در سایر شرکت‌ها ایجاد کرد.

راه‌اندازی تابلوی شرکت های دانش بنیان در بورس

دلیری با بیان اینکه قصد داریم تابلویی با عنوان شرکت‌های دانش بنیان را در بورس راه اندازی کنیم ادامه داد: در حال حاضر تعداد بسیار کمی از شرکت‌های دانش بنیان عضو بورس هستند در حالی که  تعداد زیادی از آنها شرایط بورس را دارا هستند. بنابراین برای ایجاد ارتباط و حضور شرکت‌ها در بورس که اعتبار و تامین مالی برای آنها را منجر می‌شود توافق با سازمان بورس و شرکت فرابورس برای راه اندازی این تابلو انجام شده است.

وی با بیان اینکه دوره‌ای به منظور معرفی شرایط ورود به بورس برای شرکت‌های بزرگ که فروش بالای ۵۰ میلیارد داشتند برگزار شد گفت: علاوه بر این در این دوره شرکت‌های موفق که هم اکنون در بورس هستند نیز حاضر بودند تا تجربیات خود را منتقل کنند، شرایط برای حضور تعداد زیادی از شرکت‌ها در بورس فراهم است اما عدم اطلاعات و آموزش‌های لازم مانع از حضور آنها در بورس می‌شود.

شروط تسهیل کننده بورس برای شرکت های دانش بنیان

دلیری در ادامه اظهار کرد: سازمان بورس در نظر دارد شروط  تسهیل کننده‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان قرار دهد بنابراین در مراسم راه اندازی صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه تفاهم نامه‌ای با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور بین معاونت توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و سازمان بورس برای ایجاد این تابلو امضا خواهد شد تا وظایفی برای هر مجموعه مشخص شود و در قالب آن  و در زمان مشخص شده حضور شرکت‌های دانش بنیان در بورس تسهیل شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاون علمی با بیان اینکه برای این اتفاق بحث اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگسازی از نکات مهمی است که باید به آن توجه کرد گفت: در تفاهمنامه نیز به این نکته اشاره شده است تا با فعالیت مشترکی که برای شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌شود ترغیب به ارتقاء شرایط خود شوند تا به بازار محوری و شرایطی که بورس تامین مالی آنها است روی آورند تا در کشور شرایط شرکت‌ها را از بانک محوری به بازار محوری تغییر دهیم و این بستر را با ورود شرکت ها به بازار بورس فراهم کنیم.

همچنین: 

سرپرست امور موسسات و شرکت‌ها دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به حمایت‌های متنوع از شرکت های دانش بنیان، از حمایت این شرکت‌ها برای حضور در بازار سرمایه خبر داد و گفت: با حمایت معاونت علمی و فناوری و همکاری با سازمان بورس و اوراق بهادار، زمینه ورود شرکت‌های دانش بنیان به بازار سرمایه و عرصه‌های بورس و فرابورس فراهم شده است.

نشست هم‌اندیشی تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان با بازار سرمایه، صبح امروز و با حضور محمد صاحبکار، سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری، علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری، حسین صابری معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس، حسین امیری معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران و جمعی از مدیران شرکت‌های دانش بنیان و با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی برگزار شد.

صاحبکار در آغاز این نشست با اشاره به تغییر رویکرد اقتصادی کشورهای جهان به سمت اقتصاد فناوری و نوآوری محور، گفت: اقتصاد کشورها از رویکرد سنتی، به فناوری مبتنی بر توانمندی‌ها، مزیت‌ها، زیرساخت‌ها و فرهنگ خاص هر کشور حرکت کرده است و کشورمان نیز حرکت در این مسیر را آغاز کرده است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با شکل دادن تعاملی ویژه با شرکت‌های دانش بنیان و حمایت از این شرکت‌ها، حرکت اقتصاد کشور در مسیر اقتصاد دانش بنیان را دنبال می‌کند.

وی با بیان این که معاونت علمی و فناوری، بسته‌های حمایتی متنوعی را برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان طراحی و اجرا کرده است، افزود: قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، مهم‌‌ترین بسته حمایتی از شرکت‌هاست که با اجرایی شدن آن، شرکت‌های دانش‌بنیان از مزایای گوناگونی از جمله معافیت‌های مالیاتی، گمرکی، تسهیلات وام و… بهره‌مند می‌شوند.

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان، با بیان این‌که بیش از ۱۲هزار نام کاربری در سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان به ثبت رسیده است، اظهار کرد: بیش از ۵۰۰۰ شرکت درخواست کننده در سامانه دانش‌بنیان، مدارک خود را تکمیل کرده‌اند و در فرآیند ارزیابی کیفی و بازدید قرار گرفته‌اند و بیش از ۲۳۵۰ شرکت مورد از مزایای قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بهره‌مند شدند.

وی افزود: حدود ۶۰ درصد از این ۲۳۵۰ شرکت دانش‌بنیان، نوپا هستند؛ بدین معنا که در ۳سال نخست عمر خود قرار دارند که این امر نشان می‌دهد فرآیند حرکت شرکت‌های دانش بنیان با شتاب مطلوبی آغاز شده است.

صاحبکار، با بیان این‌که حمایت معاونت علمی و فناوری برای حضور شرکت‌های دانش بنیان بزرگ در بازار بورس است، افزود: ۳۰ شرکت برتر از لحاظ مالی و فروش در این نشست حضور دارند و بیش از ۶۰ درصد کل فروش ۱۰ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دانش بنیان، به این شرکت‌ها تعلق دارد.

حضور شرکت های دانش بنیان بزرگ در بازار بورس

سرپرست امور موسسات و شرکت های دانش بنیان، با اشاره به حمایت از تعامل شرکت‌های دانش بنیان بزرگ با بازار سرمایه، به عنوان ضرورتی برای توانمندی این شرکت‌ها گفت: برخی از حمایت‌های معاونت علمی و فناوری برای شرکت‌های کوچک و برخی دیگر برای شرکت‌های متوسط یا بزرگ مفید است و بر همین اساس، تعامل با بازار سرمایه را در دستور کار حمایت از شرکت‌های بزرگ قرار دادیم.

وی، با اشاره به این‌که حمایت از تعامل شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه، در ۳ دسته گوناگون محقق می‌شود، گفت: دسته اول، حضور در بورس کالا است و شرکت‌ها می‌توانند از پلتفرمی تحت عنوان بورس کالا استفاده کنند. گرچه امکان دارد تمامی شرکت‌ها قابلیت و توانایی از این حمایت را نداشته باشند، چراکه اقتضائات خاص خود را دارد و به عنوان مسیری برای حمایت از بخشی از شرکت‌ها دانش بنیان در حال پیگیری است.

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان، از ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، به عنوان دومین بستر نام برد و گفت: این صندوق‌ها باید زودتر ایجاد می‌شدند با همکاری در سازمان بورس و اوراق بهادار، اولین صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، در آینده‌ای نزدیک کار خود را آغاز خواهند کرد و با آغاز به کار این صندوق‌ها، شرکت‌های نوپا اولین ورود خود به بازار سرمایه را در بستر این صندوق‌ها انجام خواهند داد.

صاحبکار، ورود سهام شرکت های دانش بنیان به بازار بورس را سومین برنامه حمایتی برشمرد و گفت: این موضوع در دستور کار قرار دارد و با حمایت معاونت علمی، شرکت فرابورس ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام شرکت‌های دانش بنیان بزرگ در بورس عرضه خواهد شد.

حضور شرکت های دانش بنیان در بازار بورس SME

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، با اشاره به تسهیل ورود شرکت‌ها دانش بنیان به بازار بورس شرکت‌های SME، گفت: برای ورود به این بازار شرایط برای شرکت‌های دانش‌بنیان مساعد شده است از جمله آن‌که ضرورت وجود حسابرس معتمد بورس، در بدو ورود شرکت‌ها به این عرصه، برای شرکت‌های دانش بنیان آسان‌تر شده است به طوری که الزاما نیاز نیست که یک شرکت دانش بنیان در بدو ورود خود، حسابرس معتمد داشته باشد.

صاحبکار، کاهش حقوق صاحبان سهام شرکت دانش بنیان، برای ورود به بازار سرمایه از ۱۰۰میلیارد ریال به ۱ میلیارد ریال را مزیتی دیگر برای تسهیل ورود شرکت‌ها به بازار بورس برشمرد و گفت: این مزیت به شرکت‌های دانش بنیان برای ورود به بازار سرمایه کمک شایانی خواهد کرد.

وی، سومین مزیت را برداشتن الزام سودآور بودن شرکت در بدو ورود به بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از تسهیلاتی که بورس در اختیار شرکت‌ها قرارداده، این است که شرکت‌ها، فعلا می‌توانند سودآور نباشند اما می‌بایست خوش آتیه باشند.

صاحبکار، با اشاره به مزایای گسترده ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان با ورود به بازار بورس، از مزیت‌های گوناگونی برخوردار خواهند شد که امنیت شرکت، تغییر برند و حضور ماندگارتر در عرصه رقابت و سودآوری از این مزیت‌هاست.

شفافیت و آینده مثبت زمینه‌های اصلی ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه

هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران نیز در ادامه این نشست، ضمن ارائه جزییاتی از چگونگی ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه، گفت: تسهیلات ارائه شده توسط سازمان بورس برای ورود آسان‌تر این شرکت‌ها و حمایت‌های پیش روی شرکت‌ها در پی ورود به این عرصه، در نظر گرفته شده است که با ورود شرکت‌ها اجرایی خواهد شد.

وی، تامین سرمایه شرکت‌ها برای ورود به  بازار بورس را از نوع مشارکتی خواند و گفت:کشف قیمت، توجه به سرمایه‌گذاران و ایجاد صندوقی برای اثرگذاری کمتر نوسانات بازار سرمایه بر روی شرکت‌ها، از مهم ترین زمینه‌هایی است که می‌تواند به ورود شرکتهای دانش بنیان به این بازار کمک کننده باشد.

مدیرعامل فرابورس گفت: مشارکت، شفافیت و آینده مثبت اساسی‌ترین ضرورت‌های ورود شرکت‌های دانش بنیان به بازار سرمایه است و در این مسیر، یافتن سرمایه‌گذار خارجی، شرکای تجاری معتبر،، و توسعه شرکت‌ها محقق خواهد شد.

هامونی، با اشاره به سهم ۳۵ تا ۴۰ درصدی بازار سرمایه از سرانه GDP کشور گفت: اگر شرکت‌های دانش بنیان به این عرصه وارد شوند، ضمن رشد شرکت‌ها شاهد توسعه اقتصادی کشورخواهیم بود.

هامونی همچنین

در ادامه این نشست، نمایندگانی از شرکت‌های همکاران سیستم و افرانت، که جزو شرکت‌های دانش بنیان حاضر در بازار بورس هستند، به ارائه تجربیات و دستاوردهای خود از حضور در این بازار سرمایه‌ای سخن گفتند.

همچنین، نمایندگان شرکت‌های دانش بنیان حاضر در این نشست، پرسش‌های خود را با دست‌اندرکاران بازار سرمایه مطرح کردند.

شرکت‌های دانش بنیان علاقمند به حضور در بازار سرمایه، می‌توانند با امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری مکاتبه کنند تا زمینه برگزاری نشست‌های مشاوره رایگان با افراد خبره برای آنان فراهم شود.

براساس این گزارش، در سالهای اخیر نقش دانش و فناوری در رشد اقتصادی و توسعه کشورها افزایش یافته‌است که این موضوع موجب افزایش توجه به مفاهیمی مانند اقتصاد دانش بنیان شده‌است. در کشور ما نیز توجه به اقتصاد دانش بنیان در سالهای اخیر رو به افزایش بوده‌است. از همین رو، سلسله نشست های تخصصی اقتصاد دانش‌بنیان در راستای فرهنگسازی و ترویج اقتصاد دانش بنیان به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان هر ماه برگزار می شود.

لینک ۱ خبر

لینک ۲ خبر

منبع: بنیاد ملی نخبگان

اخبار مرتبط :

دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان تسهیلات گمرک

فن بازار محصولات دانش بنیان حوزه سلامت

حمایت تسهیلات شرکت دانش بنیان

تسهیلات طرح‌ شرکت های دانش بنیان فناور برای انتقال فناوری‌ از خارج از کشور

محدودیت فاصله از شهرهای بزرگ برای شرکت های دانش بنیان وجود ندارد

لینک های ویژه مرتبط با دانش بنیان

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir