۵:۲۱ سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » گوناگون » ایران رتبه اول رشد در تولید علم برتر در جهان

Rightman.ir

ایران رتبه اول رشد در تولید علم برتر در جهان

ایران رتبه اول رشد در تولید علم برتر در جهان

گزارش مشروح توسعه علمی ایران در دولت یازدهم: ایران با کسب رتبه نخست در بین ۵۷ کشور اسلامی، سرآمد منطقه وجهان اسلام است/ ایران رتبه اول رشد در تولید علم برتر در جهان را کسب کرد.

دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، آخرین دستاوردهای علم، پژوهش و فناوری کشور را تشریح کرد.

دکتر احمدی درخصوص سهم تولید علم جهانی توسط ایران به افزایش سهم ایران در تولید علم دنیا اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال   ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵  در پایگاه استنادی ISI سومین رشد علمی در دنیا را پس ازکشورهای روسیه و استرالیا به خود اختصاص داده و نسبت به دو سال گذشته میلادی از لحاظ کمیت تولید علم ، رشد داشته است این در حالی است که رشد کل علم دنیا در پایگاه ISI منفی بوده است.

معاون پژوهش و فناوری همچنین گفت: افتخار دیگر این است که جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ رتبه نخست رشد دنیا در تولید علم برتر را داشته است؛ به گونه‌ای که در تولید مقالات یک درصد برتر دنیا، ۱۹درصد رشد و در تولید مقالات ده درصد برتر دنیا ۶۶درصد رشد داشته‌ایم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم درخصوص سهم ایران در کمیت تولید علم کشور گفت: سهم کمیت تولید علم کشور در پایگاه استنادی ISI در سال ۲۰۱۳ برابر با یک ممیز سه دهم درصد (۱/۳%) بود. این مقدار در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و به یک ممیز چهار دهم درصد (۱/۴%) و در سال ۲۰۱۵ به یک و نیم درصد (۱/۵%) رسید و در سال ۲۰۱۶ با افزایش مجدد سهم ایران از کل کمیت تولید دنیا برابر به یک ممیز پنجاه و سه صدم درصد (۱/۵۳%) رسیده است.

وی افزود : براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس جمهوری اسلامی ایران در پنج سال اخیر یعنی از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ رتبه اول علم منطقه خاورمیانه را کسب کرده است. نگاهی به رتبه تولید علم کشور براساس همین پایگاه نشان می دهد که ایران در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رتبه ۱۶ تولید علم بین الملل را کسب کرده است. در حالی که ایران در این پایگاه در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ رتبه ۱۷ را به خود اختصاص داده بود و در دولت یازدهم یک رتبه ارتقا را نشان می دهد.

دکتر احمدی به رشد تولید  علم برتر در جمهوری اسلامی ایران و رشد صد درصدی (دوبرابری) سطح کیفیت پژوهش در کشوراشاره کرد و گفت: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی ISI تا تاریخ ۱۳۹۵/۴/۱۱ بیانگر آن است که تعداد مدارک کشور در مجلات چارک اول در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است بنابراین می توان نتیجه‌گیری کرد سطح کیفی پژوهش محققان و پژوهشگران مرتباً در حال افزایش است.

وی در ادامه گفت : در سال ۲۰۱۰ جمهوری اسلامی ایران ۳۳۸۸ مدرک در مجلات چارک اول منتشر کرده بود. این مقدار در سال ۲۰۱۱ به ۵۰۹۴ مورد و در سال ۲۰۱۲  به ۵۵۶۷ مدرک افزایش یافت. در سال ۲۰۱۳ کمیت تولید علم برتر کشور دوباره افزایش یافته و به ۵۸۲۴ مورد و در سال ۲۰۱۴ نیز تعداد مدارک کشور در مجلات چارک اول به ۶۶۲۵ مورد افزایش یافت. در آخرین سال قابل محاسبه یعنی در سال ۲۰۱۵ کیفیت پژوهش های کشور نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و به ۶۸۵۴ مورد رسید. به این ترتیب تعداد مدارک کشور با کیفیت کشور در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است.

دکتر احمدی افزود : در حال حاضر از منظر تولید علم، ایران از یک جایگاه رفیع بین المللی برخوردار است و دومین قدرت علمی در بین ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد محسوب می شود. همچنین در طی سال های متمادی برترین کشور از نظر علمی در بین کشورهای عضو اوپک بوده است. ایران با کسب رتبه اول تولید علم در بین کشورهای منطقه خاورمیانه و همچنین رتبه نخست در بین ۵۷ کشور اسلامی سرآمد منطقه و جهان اسلام است.

معاون وزیر علوم به ارتقای ۲ پله ای زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس رتبه زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ دو رتبه ارتقا یافته و به جایگاه ۱۵ جهان رسیده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم همچنین خبر داد: بررسی پایگاه شاخص های اساسی علم (ESI)موسسه تامسون رویترز نشان می دهد که ۳۵ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشور به جمع دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی یک درصد برتر دنیا راه یافتند. این موسسات شامل ۱۴ دانشگاه جامع، ۱۰ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی علوم پزشکی، ۸ دانشگاه صنعتی، ۲ دانشگاه غیرمتمرکز و یک پژوهشگاه است.

معاون وزیر علوم در ادامه به افزایش تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: مطابق گزارش پایگاه اسکوپوس در سال ۲۰۱۲، ۱۸ درصد مقالات تولیدی ایران با پژوهشگران خارجی مشترک بوده است که در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۲۱/۲ درصد افزایش یافته است و همچنین مطابق گزارش پایگاه آی.اس.آی تعداد مقالات مشترک ایران در سال ۲۰۱۲، ۱۹/۶ درصد بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۲۳/۴ درصد افزایش یافته که خود نشان از افزایش مراودات و تعاملات علمی با سایر کشورها دارد.
وی همچنین با اشاره به رشد قابل ملاحظه تعداد دانشمندان برتر ایرانی در سطح دنیا افزود: تعداد دانشمندان یک درصد برتر ایرانی در سطح جهان در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۷۳ نفر و در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۹ نفر افزایش یافته اند که حاکی از ارتقای کیفی دانشمندان ایرانی است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ارتقای زیر ساخت های پژوهشی کشور خبر داد و گفت: تعداد نشریات معتبر علمی ایران در سال ۱۳۹۲، ۱۳۳۱ نشریه بوده است که در سال ۱۳۹۵ به ۱۵۳۶ نشریه افزایش یافته است و همچنین تعداد نشریات نمایه شده ایرانی در پایگاه بین المللی ISI در سال ۱۳۹۲، ۴۰ نشریه بوده است که در سال ۱۳۹۵ به ۴۴ نشریه افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم حدود ۳۰ انجمن علمی در کشور راه اندازی شده است گفت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش بهره وری در کشور در دولت یازدهم بیش از ۱۰۰ آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه ها ایجاد، تجهیز و راه اندازی شده اند در حالی که در سال ۲۰۱۲ این تعداد کمتر از ۲۰ آزمایشگاه مرکزی بوده است و هم اکنون تعداد ۱۳۰ آزمایشگاه مرکزی در مراکز آموزش عالی مشغول فعالیت و خدمت رسانی هستند.

دکتر احمدی به توسعه زیر ساخت های فناوری در کشور اشاره کرد و گفت: در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان در سال‌های اخیر توجه ویژه ای به بحث فناوری و نوآوری در کشور بعمل آمده است به طوری که در دولت یازدهم تعداد ۵ پارک علم و فناوری دولتی و یک پارک علم و فناوری خصوصی ایجاد و راه اندازی شده اند و تعداد ۲ پارک تخصصی نیز در حال راه ا ندازی است.

دبیرکل شورای عالی عتف همچنین خاطرنشان کرد: تعداد ۳۹ مرکز رشد علم و فناوری در دولت یازدهم ایجاد و راه اندازی شده اند.

وی افزود: یکی از سیاست های دولت یازدهم توسعه مناطق ویژه علم و فناوری می باشد که در این دولت تعداد ۵ منطقه ویژه علم و فناوری یا کریدور در ۵ استان شامل آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان، یزد و بوشهر راه اندازی و تشکیلات و ساختار آنها نیز ایجاد شده است.

دکتر احمدی تصریح کرد: از دیگر ساختارهای فناوری مورد توجه، ایجاد و راه اندازی دفاتر انتقال فناوری در دانشگاه است که هم اکنون در ۴ دانشگاه بزرگ کشور دفاتر انتقال فناوری راه اندازی شده اند و همچنین حدود ۱۰۰ مرکز نوآوری و کارآفرینی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ایجاد شده است.

وی افزود: در ۲ سال گذشته صادرات محصولات دانش بنیان با وجود جوان بودن مراکز فناوری بالغ بر یکصد و بیست میلیون دلار بوده است و نیز گردش مالی پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری در سال ۱۳۹۴ بالغ بر هزار و هشتصد میلیارد تومان بوده است در حالی که بودجه عمومی این مراکز در سال ۱۳۹۴ حدود یکصد و بیست میلیارد تومان بوده است و این نشان از بالا بودن کارایی و پتانسیل در خور پارک ها و مراکز رشد را نشان می دهد.

دکتر احمدی افزود: سال ۱۳۹۴ حدود ۳۰ هزار شغل به طور مستقیم در پارک ها و مراکز رشد ایجاد شده است.
وی گفت: در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۵ تعداد ۷۷۴ ایده در مراکز فناوری تبدیل به محصول فناورانه شده اند و در شش ماهه اول سال ۱۳۹۴ از تعداد ۷۷۴ ایده تعداد ۵۷۷ مورد هم تبدیل به محصول فناورانه و هم تجاری سازی و روانه بازار شده اند.

معاون وزیر علوم از افزایش تعاملات صنعت و دانشگاه در دولت یازدهم خبر داد و افزود: تعداد ۱۷ تفاهم نامه با بخش‌های صنعت و وزارتخانه های مرتبط توسط معاونت پژوهش و فناوری منعقد شده است که از مهم‌ترین آنها می توان با قرارداد با وزارت نفت با ارزش بالغ بر ده هزار میلیارد ریال در حوزه بالا دست و قرار داد با ارزش بالغ بر پنج هزار میلیارد در حوزه پایین دست با وزارت نفت اشاره کرد که یک قرارداد تاریخی در تعاملات وزارت نفت و وزارت علوم محسوب می شود.

وی همچنین به انعقاد تفاهم نامه با وزارت صنعت در زمینه فرصت مطالعاتی صنعتی داخل و پسا دکتری صنعتی اشاره کرد که قرار است اعضای هیات علمی برای استفاده از این دوره ها معرفی شوند.

لینک خبر

منبع: وزارت علوم تحقیقات و فناوری

اخبار مرتبط : 

المپیاد جهانی فیزیک – ایران تنها کشور پایه ثابت مدال طلا

پسا دکتری

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir