۸:۳۱ چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » پایان نامه » انتخاب موضوع پایان نامه پروپوزال تحقیق

Rightman.ir

انتخاب موضوع پایان نامه پروپوزال تحقیق

انتخاب موضوع پایان نامه پروپوزال تحقیق

چگونه موضوع پایان نامه را انتخاب کنیم؟ این یکی از مهمترین سوالات نیمه دوم دوره کارشناسی ارشد است.

انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه

در این نوشته قصد داریم تا در مورد موضوع پروپزال و چالش های تعیین موضوع مناسب پایان نامه یا رساله، صحبتی مختصر با هم داشته باشیم، چرا که بسیاری از درخواست های کاربران معطوف به درخواست کمک و راهنمایی در تعیین موضوع پروپوزال است!

اولین ترم تحصیلی در دوره ارشد مهمترین ترم زندگی است. شاید از این جهت که گام هایی که در این ترم برداشته می شود جزء موثرترین گام های زندگی یک محقق جوان است. در میان همه مسائلی که در انتهای این ترم با آن مواجه می شوید، از مهمترین آنها انتخاب استاد راهنما، انتخاب موضوع پایان نامه و مسیر تحقیقاتی است که شاید قرار است سالیان سال با آن زندگی کنید. ممکن است برای ترم اولی ها این حقیقت و تاثیر آن چندان ملموس نباشد، اما آنانی که امروز در رده های بالای تحصیلی به سر می برند منظور من را به خوبی متوجه می شوند. افراد بسیار زیادی را می بینم که در همین گام دچار سر در گمی می شوند، کندی حرکت و تاخیر در تصمیم گیری، تغییر تصمیم و… تردید های بسیار و استرس های فراوان….

دوستان عزیز،

حقیقت این است که وظیفه جستجوی اولیه و پیشنهاد ( و نه نهایی سازی ) موضوع پروپوزال وظیفه شما نیست، اینکه شما از همان شروع بایستی به دنبال عنوان بگردید مساله ای کاملا اشتباه است. شما دانشجوی ترم اول ارشد تا به حال چند مقاله خوانده اید؟ چند پروژه داشته اید؟ پس جستجوی اولیه موضوع پروپوزال و پایان نامه و پیشنهاد عنوان کلی وظیفه فردی است با تجربه و آشنا به مسائل تحقیق، و آن فرد کسی نیست جز استاد راهنمای شما.

ایشان بر اساس تجربه چندین و چند ساله ای که دارد بایستی چند موضوع را به شما معرفی نماید و صد البته این شما هستید که بایستی با مطالعه چند هفته ای بر روی موضوعات پیشنهادی ایشان، یک موضوع مناسب برای تحقیق و پایان نامه انتخاب کنید. پر واضح است که در انتخاب موضوع بایستی کاملا هوشیار باشید و تمامی مقالات روز دنیا را درباره آن موضوع مطالعه کرده و نقشه راهی که قرار است در طول دوره ارشد یا دکتری طی کنید را از همین ابتدا با کمک استاد راهنمای خود ترسیم نمایید. بدیهیست وظیفه استاد راهنمای شما این نیست که به جای شما ده ها مقاله را بخواند و چکیده آن را تحویل شما دهد! که اگر چنین انتظاری دارید مسیر را کاملا اشتباه آمده اید. ایشان بایستی با درایت و بینشی که نسبت به موضوعات تحقیقاتی روز دنیا دارد از بین موضوعات مختلفی که قابل انجام و در حد و اندازه سواد یک دانشجوی نرمال ( عاشق تحقیق و پژوهش و خستگی ناپذیر و هزار تا صفت خوب دیگه …) است و در بازه زمانی معقولی قابل انجام است را به شما پیشنهاد دهد. انتظار اینکه استاد راهنما چندین موضوع پیشنهاد کند انتظار بی جایی است. تعداد حوزه های تحقیقاتی که یک استاد دارد معمولا زیاد نیست و باور داشته باشید که اگر تنها یک موضوع پیشنهاد هم می دهد کار ساده ای نکرده است و نتیجه روزها و هفته ها و سال ها تحقیق است. حتی اینکه موضوع را بصورت دقیق از همان ابتدا تعریف کند نیز انتظار بی جایی است. موضوع پایان نامه زمانی نهایی می شود که شما بر اساس پیشنهاد اولیه استاد راهنما چند هفته ای با مقالات سر و کله زده باشید و به خوبی به جوانب کار آشنا شوید و حتی از استاد راهنمای خود علم تان در آن زمینه بیشتر شود و با فیدبکی که در اولین جلسه بازخوانی پروپوزال می دهید استاد راهنما را از عمق مباحث موجود و به روز در دنیا آگاه کنید. در اینجا استاد راهنما شما را هدایت کرده و سمت و سویی که باید انتخاب کنید را مجددا متذکر می شود. و نهایتا بعد از دو ماه موضوع نهایی پایان نامه شما تعیین می شود.

در نهایت این شما هستید که از بین عنوان کلی که پیشنهاد می شود، با دانشی که کسب نموده اید، با کمک استاد راهنمای خود یک موضوع را نهایی کنید و در این رابطه، خواندن هر چه بیشتر مقالات، مفیدتر خواهد بود. شما می توانید از استاد راهنمای خود نمونه ای از کارهای انجام شده در سطح دنیا و حداقل یک نمونه مقاله درخواست کنید. در نهایت این شما هستید که توانایی های خود را بایستی در نظر بگیرد و ببینید که آیا می توانید از عهده چنین عنوان تحقیقاتی بر آیید؟ پس انتخاب سرنوشت را در دستان خودتان بگیرید.

و البته گفته باشم که تحقیق و تفحص در مورد اینکه موضوع پایان نامه در ایران تکراری نباشد وظیفه استاد راهنمای شما نیست. این شما هستید که بایستی با کمی مطالعه و جستجو، از این بابت اطمینان حاصل کنید.

مطالب پیشنهادی: این مطالب به شما کمک می کند موضوع پایان نامه را به درستی انتخاب کنید

جلوگیری از تکراری بودن موضوع پایان نامه

استخراج پایان نامه های تکراری توسط ایرانداک

سامانه همانندجوی ایرانداک

اگر به دنبال موضوع خوب و کار نشده در ایران هستید:

اگر می خواهید موضوع جدید و بروز باشد (موضوعاتی که کلیشه ای و تکراری نباشد) و یا به دنبال اولویتهای پژوهشی سازمانها هستید، یکی از راه های مفید این است که از پایان نامه های خوب کار شده در خارج از کشور در زمینه علمی و تحقیقاتی خود ایده بگیرید. البته این به معنی کپی برداری محض از این پایان نامه ها نیست. بلکه شما از موضوع ایده می گیرید و یک مدل بومی از آن را پیاده سازی می کنید. برای این منظور می توانید از سایت زیر جهت جستجو در پایان نامه های معتبر دنیا استفاده نمایید.

http://dissexpress.umi.com/dxweb/search.html

منابع:

بعد از شروع به تحقیق و تفحص در مورد موضوعات پیشنهادی، اگر مقاله ای احتیاج داشتید، سای هاب  در این لینک در این زمان دستیار تحقیق شما خواهد بود و نگران تامین مقاله های مورد نیاز در این زمان نباشید.

در انتها:

ممکن است بگویید استاد راهنمای من هیچ کاری برای من انجام نمی دهد و هیچ پیشنهادی برای موضوع پروپوزال و پایان نامه نمی دهد و دچار استرس شدم  در این حالت چه کنم؟

برای شما یک پیشنهاد خوب دارم. پیشنهاد می کنم رزومه استاد خود را بخوانید و سعی کنید با مباحث عمومی مقالات منتشر شده توسط استاد خود آشنا شوید و همچنین از ایشان بخواهید پایان نامه ارشد و رساله دکتری خود را به شما بدهد. دو روزه پایان نامه ارشد و یک هفته ای پایان نامه دکتری ایشان را بخوانید. سپس همه مراجع آن را پیدا کنید و مطالعه کنید. قطعا موضوعی در این میان هست که برای شما جلب توجه می کند خیلی سریع آن را با استاد خود در میان بگذارید. امکان دارد استاد راهنمای شما بگوید ” این موضوع خوب نیست یا اینکه توسط فرد دیگری انجام شده است”. مشکلی نیست از استاد خود پایان نامه دانشجویان قبلی را بخواهید. که در این زمینه یا زمینه های مشابه کار کرده اند. همه آنها را خیلی سریع مرور کنید و سعی کنید خلاقانه بتوانید از بین مباحث مطرح شده ایده ای برای یک کار جدید بیابید. فرایندی که عرض کردم کمک می کند تا هم شما کمی سوادتان بیشتر شود و هم در جلساتی که با استاد خود جهت گفتگو در مورد “آنچه خوانده اید و دریافته اید” می گذارید بحث و تبادل نظر در مورد ایده های جدید خواهید داشت که قطعا مفید و نتیجه بخش خواهد بود.

در آینده مطالب دیگری در اینباره خواهم نوشت

به منوی لینک های ویژه مراجعه کنید و در رایتمن در این لینک عضو شوید تا آموزش ها و اخبار گلچین برای شما ارسال شود. رایتمن به شما تعهد می دهد ( این تعهد در عمل بعد از گذشت ۵ سال به ده ها هزار نفر از نخبگان مشترک در رایتمن اثبات شده) ایمیل شما را محفوظ نگه دارد و هرگز ایمیل اسپمی برای شما ارسال نکند و هر لحظه اراده کنید تنها با یک کلیک در انتهای هر ایمیل لغو اشتراک کنید. فرصت یکبار دری را می کوبد! لینک منشور اخلاقی رایتمن

مطلب پیشنهادی :

چگونگی پرهیز از تکراری بودن موضوع پایان نامه (لینک مطلب)

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir