۴:۳۴ سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » پایان نامه » استخراج پایان نامه های تکراری توسط ایرانداک

Rightman.ir

استخراج پایان نامه های تکراری توسط ایرانداک

استخراج پایان نامه های تکراری توسط ایرانداک – رئیس مرکز اطلاعات و مدارک علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، از بررسی پایان نامه ها و پژوهش های علمی، برای جلوگیری از تکراری بودن، بر اساس کلید واژه و مشابهت های مفهومی و موضوعی خبر داد.

فریبرز درودی، با بیان اینکه دانشجو قبل از آغاز کار بر روی رساله و پایان نامه خود، باید موضوع پیشنهادی را از طریق دانشگاه به پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات اعلام کند، اظهار داشت: جستجو برای تشخیص تکراری بودن پایان نامه های علمی، بر اساس کلیدواژه و نه عنوان انجام می شود؛ تا با تغییر یک کلمه، پژوهش های تکراری صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه سیستم ثبت پایان نامه ها، بر اساس مشابهت های مفهومی و موضوعی، پایان نامه ها را بررسی می کند، افزود: در صورت نبود پیشینه و جدید بودن موضوع مورد پژوهش، به دانشگاه اعلام می شود و در صورتی که موارد مشابه نیز وجود داشته باشد، لینک مشاهدات صورت گرفته به دانشگاه ارسال خواهد شد.

درودی اجرای سیستماتیک بررسی پایان نامه های تکراری را از جمله ویژگی هایی عنوان کرد که از زمان ایجاد سیستم ثبت پایان نامه ها به کار گرفته شده و تاکید کرد: هم اکنون این کار به شکل اصولی و روش مند انجام می شود و تمامی موضوعات در پایگاه ثبت پایان نامه ها به ثبت می رسد؛ بر این اساس مشخص خواهد شد چه کسانی چه موضوعاتی را پیشنهاد داده اند و چه مشابهت هایی با پژوهش های قبلی وجود داشته است.

رئیس مرکز اطلاعات و مدارک علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، از پاسخ به 12 هزار درخواست دانشگاه ها برای بررسی پایان نامه های تکراری خبر داد و گفت: از اینکه چه میزان از این درخواست ها منجر به استخراج پایان نامه های تکراری شده، آماری در دست نیست و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، تاکنون آنالیزی در این زمینه نداشته است.

وی افزود: رکوردهای مشابه از 12 هزار موضوع پایان نامه بررسی شده به دانشگاه های متقاضی ارسال شد؛ اما اینکه دانشگاه ها با چه رویکردی بخواهند به دانشجو اجازه دهند در مورد این موضوعات پژوهش کند، به پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات مربوط نمی شود.

منبع: خبرگزاری مهر

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه به منوی لینک های ویژه که پیوسته به روز رسانی می شود مراجعه کنید و یا در خبرنامه ایمیلی رایتمن ثبت نام کنید تا اخبار جدید استعلام شده در این رابطه برای شما ارسال شود.

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*