۱۲:۵۱ جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » scholarship » آیین نامه اجرایی اعطای بورس تحصیلی داخل کشور – دستورالعمل موقت ویژه سال 93

Rightman.ir

آیین نامه اجرایی اعطای بورس تحصیلی داخل کشور – دستورالعمل موقت ویژه سال 93

آیین نامه اجرایی اعطای بورس تحصیلی داخل کشور – دستورالعمل موقت ویژه سال 93 – دستورالعمل موقت ویژه سال 93 برای آئین نامه اجرایی اعطای بورس تحصیلی داخل کشور اعلام شد.

در تبیین موادی از آیین نامه اجرای اعطای بورس داخل کشور مصوب 28/ 05/ 69 ، موارد زیر برای دانشجویان دکتری متقاضی استفاده از بورس داخل در سال 93 ضروری اعلام می گردد.

ماده 1- متقاضیان بورس ( دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره دکتری ) علاوه بر احراز شرایط ماده 4 آیین نامه باید شرایط زیر را نیز دارا باشند .

الف- شرایط تحصیلی : متقاضی باید در بین دانشجویان تحصیلی خود در دوره کارشناسی ارشد ، حائز 10 درصد اول رتبه ها بین ورودی های همزمان خود در دانشگاه محل تحصیل بوده و نیز معدل دوره کارشناسی متقاضی باید حداقل 15 و معدل دوره کارشناسی ارشد وی باید حداقل 17 باشد.

تبصره: تمام دوران تحصیلی متقاضی باید به صورت حضوری و تمام وقت برگزار شده باشد.

ب- شرایط سنی : سن متقاضیان در زمان پذیرش در دوره دکتری نباید بیش از 30 سال باشد (مدت خدمت سربازی به آن اضافه می شود)

ماده 2- در جذب متقاضیان بورس ، علاوه بر اولویت های مندرج در ماده 5 آیین نامه ، تصریح می گردد که در شرایط ، یکسان اولویت جذب ابتدا با خانواده درجه یک شاهد و ایثارگر ، سپس داوطلبان بومی و داوطلبان متاهل می باشد.

ماده 3- به منظور اطمینان از اجرایی شدن ماده 8 آیین نامه لازم است متقاضیان شاغل یا دارای تعهد به دستگاه های اجرایی و سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، موافقت انتقال از دستگاه مربوط به دانشگاه جایابی شده را پیش از ثبت نام ارائه کنند.

ماده 4- بررسی احراز شرایط ، صلاحیت ها و اولویت ها در اعطای امتیاز بورس بر عهده سازمان امور دانشجویان می باشد.

تبصره 1: به منظور افزایش دقت در تشخیص صلاحیت های علمی متقاضیان ، از ایشان مصاحبه حضوری به عمل خواهد آمد .

تبصره 2: متقاضی باید در فراخوان مرکز جذب اعضای هیات علمی شرکت کرده باشد.

تبصره 3: مسئولیت هر گونه اشتباه و مغایرت در اطلاعات تحصیلی و فعالیت های آموزشی و پژوهشی ارائه شده، متوجه متقاضی است و در صورت احراز تخلف ، اداره کل بورس می تواند ضمن لغو پذیرش و بورس دانشجو ، نسبت به برآورد خسارت و مطالبه آن اقدام کنند.

ماده 5- زمان تحویل درخواست متقاضی به اداره کل بورس داخل همراه با مدارک لازم شامل سوابق تحصیلی ، نباید بیش از سه سال از آغاز تحصیل در دوره دکتری گذشته باشد.

ماده 6- متقاضیان جذب در دانشگاه های تک جنسیتی باید از همان جنس باشند.

ماده 7- لازم است دانشگاه متقاضی جذب دانشجوی بورسیه ، همزمان با معرفی وی به سازمان ، صورتجلسه هیات اجرایی جذب و فرم تکمیل شده حاوی شرایط و اولویت های مندرج درآیین نامه و این دستورالعمل را به همراه اظهار نظر علمی گروه آموزشی یا پژوهشی مربوط به اداره کل بورس ارسال کند.

ماده 8- از آنجا که دانشجوی بورسیه باید به طور تمام وقت به تحصیل اشتغال داشته و شغل دیگری نداشته باشد، در راستای مواد 9 تا 15 آیین نامه اجرایی ، اداره کل بورس می تواند در صورت احراز هر گونه تخلف از مقررات و یا کوتاهی در امر اشتغال به تحصیل و ارسال گزارش های لازم، امتیاز بورس را از دانشجوی بورسیه سلب و مقرری وی را قطع کند که در این صورت جایابی نیز منتفی خواهد شد.

ماده 9- بورس تحصیلی ، امتیاز اعطائی از طرف سازمان امور دانشجویان است و این سازمان پس از احراز صلاحیت های لازم، در صورت وجود اعتبار اقدام می نماید.

این دستورالعمل متشکل از 9 ماده و 4 تبصره ، در جلسه مورخ 03/ 02/ 1393 ، به تصویب شورای مرکز بورس رسیده و از این تاریخ لازم الاجرا و کلیه دستورالعمل ها و بخشنامه های مغایر با آن ابطال می گردد.

لینک خبر

منبع: سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه به منوی لینک های ویژه ، پست وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد ، آدرس، لینک ها، آیین نامه ها و موارد مهم که پیوسته به روز رسانی می شود مراجعه کنید و یا در خبرنامه ایمیلی رایتمن ثبت نام کنید تا اخبار جدید استعلام شده در این رابطه برای شما ارسال شود.

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir