۱۵:۵۱ سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » گوناگون » آژانس تحقیقاتی شریف برای بکار گیری فارغ التحصیلان شریف و سایر دانشگاه ها‎

Rightman.ir

آژانس تحقیقاتی شریف برای بکار گیری فارغ التحصیلان شریف و سایر دانشگاه ها‎

آژانس تحقیقاتی شریف برای بکار گیری فارغ التحصیلان شریف و سایر دانشگاه ها‎

دکتر بیژن وثوقی وحدت از آبان ماه سال جاری به عنوان معاونت دانشجویی دانشگاه شریف معرفی شد. وی که سابقه کار در این معاونت را در دوره های قبل هم داشته است، یکی از مشکلات اساسی در حوزه دانشجویی را تأمین نیازهای اساسی دانشجویان عنوان می کند.

وی می گوید: به نوعی سیستم های ما در دانشگاه های دولتی خودشان را موظف می دانند تا نیازهای اولیه دانشجویان از جمله مسکن ، تغذیه و … را فراهم نمایند، مشکلی که در این بین وجود دارد تفاوت سطح زندگی دانشجویان در خانواده و جامعه و شرایطی که سیستم برایشان مهیا کرده است می باشد، که معمولاً به دلیل تنوع و گستردگی سلیقه ها نمی توان همه نیازهای دانشجویان را آن طور که انتظار دارند برایشان فراهم نمود.

رویکرد معاونت دانشجویی برای حل مشکلات اساسی حوزه دانشجویی 

دکتر وثوقی در ادامه می گوید: رویکرد ما برای حل این مساله این است که بتوانیم کارهایی را به کمک خود دانشجویان انجام دهیم. ما سعی داریم به کمک معاونت مالی دانشگاه مدلی را پیاده کنیم که تأمین مسائل دانشجویی با پرداخت هزینه های معقول حالت خصوصی داشته باشد، به طور مثال محیط های اسکان با کیفیت بهتر داشته باشیم که پولی باشد و به طور حتم خیلی از خانواده ها تمایل دارند با پرداخت هزینه جزئی، فرزندانشان در محیط بهتری تحت نظر دانشگاه اسکان داشته باشند. کما اینکه در بحث خوراک با راه اندازی بوفه مرکزی و سلف آزاد شرایطی را فراهم آورده ایم تا کسانی که مایلند غذایی با کیفیت بهتری صرف کنند حق انتخاب داشته باشند.

راه اندازی آژانس تحقیقاتی شریف برای بکار گیری فارغ التحصیلان 

معاون دانشجویی در ادامه صحبت هایش یادآور شد: برنامه جذابتری که در ذهنمان است راه اندازی یک آژانس تحقیقاتی برای بکارگیری دانشجویانی که از شریف یا از دانشگاه های دیگر فارغ التحصیل می شوند می باشد، تا بتوانند در این آژانس تحت سرپرستی اساتید معتبر مشغول شوند و این مرکز با جذب دانشجویان، انگیزه تحقیقاتی را در آنها ایجاد کند و بتوان مسائل صنعتی و کلان کشور را در آن حل نمود.

البته این برنامه احتیاج به چند رکن اساسی دارد، یکی پتانسیل دانشجویی است که ما بهترینش را داریم و بعدی سرمایه گذاری است که ما صحبت های خوبی را با بانک مرکزی در این خصوص انجام داده ایم و وی افزود؛ قول همکاری را از آنها گرفته ایم و همچنین شرکت هایی هستند که کارهای زیادی در زمینه صنعتی انجام داده‌اند و به ما برای تبدیل فرآورده ها به محصولات صنعتی کمک خواهند کرد.

دکتر وثوقی خاطرنشان کرد: به طور حتم بهترین جایی که شایسته این مرکز است دانشگاه صنعتی شریف است، چرا که اکثر فارغ التحصیلان ما کسانی هستند که در عرصه های صنعتی وارد شده و می توانند کارهای جالبی انجام دهند و اینجا هم می تواند محلی برای آموزش و جذب شان باشد و مرکزی که کمک کند مسائل مربوط به کشور را مدیریت کنیم.

مساله فرار مغز ها حل می شود 

معاون دانشجویی دانشگاه با اشاره به موضوع فرار مغز ها گفت: با راه اندازی چنین مرکزی دانشجویان ما بعد از فارغ التحصیلی و یا حتی سال های آخر تحصیل در آن مشغول می شوند و نه تنها مساله فرار مغز ها تا حد زیادی کاهش می یابد، حتی وجود چنین مرکزی می تواند افرادی را از خارج کشور نیز جذب کند.

وی افزود: من احساس می کنم اگر این حرکت های دانشگاهی صورت بگیرد دانشگاه جایگاه و شأن خودش را بیشتر از پیش پیدا خواهد کرد. تا وقتی که توقع داشته باشیم دولت به واسطه اینکه نخبه پروری می کنیم باید به ما بودجه بدهد، بدون اینکه برنامه ای برای آینده آنها داشته باشم مشکلات حل نخواهد شد بلکه باید حساب کنیم چگونه می توانیم از وجود نخبگان استفاده کنیم.

دکتر وثوقی در پایان صحبت هایش با ابراز امیدواری از ایجاد چنین مرکزی گفت : یکی از ابعاد مهم برای برپایی این مرکز بکار گیری محل مناسب است، که خوشبختانه دانشگاه مجوزهایی را در این خصوص گرفته و معاونت مالی نیز قول مساعدت را داده است. چشم انداز من این است که کارکردن در چنین مرکزی برای دانشجویان باعث افتخار باشد و سابقه کار در این آژانس برایشان ایجاد اعتبار خواهد کرد.

لینک خبر

منبع: دانشگاه صنعتی شریف

 

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir