۴:۱۷ دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱
rightman.ir
گرنت های تحصیلی داخل و خارج از کشور
خانه » scholarship » آموزش نوشتن توصیه نامه علمی برای پذیرش داخل و خارج از کشور – قسمت اول

Rightman.ir

آموزش نوشتن توصیه نامه علمی برای پذیرش داخل و خارج از کشور – قسمت اول

آموزش نوشتن توصیه نامه علمی برای پذیرش داخل و خارج از کشور – قسمت اول توصیه نامه استاد

لینک توصیه نامه دکتری نمونه توصیه نامه استاد Recommandation letter – قسمت دوم

نمونه توصیه نامه استاد برای مصاحبه کارشناسی ارشد، توصیه نامه استاد برای مصاحبه دکتری، توصیه نامه استاد برای مصاحبه جذب هیات علمی و توصیه نامه انگلیسی برای گرفتن پذیرش در خارج از کشور، هر یک با یکدیگر متفاوت است. توصیه می کنیم از اساتید خود بخواهید تفاوت های این نوع توصیه نامه ها را لحاظ کنند و یا اگر استاد دانشگاه هستید، این تفاوت ها را در نوشتن توصیه نامه مد نظر قرار دهید و با حوصله ای که به خرج می دهید نقش خود را به خوبی ایفا کنید. موفقیت دانشجوی شما در اخذ پذیرش در خارج از کشور، قبولی در دوره دکتری داخل و یا احتمالا بورس و جذب هیات علمی، به احتمال زیادی در گرو ساعاتی که صرف نوشتن توصیه نامه می کنید، می باشد.

در توصیه نامه، بهتر است استاد بر حسب شناختی که از دانشجو دارد، چند جمله ای را به توصیف مهارت ها و توانایی ها و ویژگی های بارز و مثبت دانشجو اختصاص دهد. در این رابطه هر چقدر جملات واقعی تر باشد، بهتر است. مثلا اگر دانشجو سر وقت در قرارها حاضر می شود، نکته پیش پا افتاده ای نباید قلمداد شود و بهتر است که به گونه ای ذکر شود. اگر دانشجو دارای تلاش و پشتکار بالا و همکاری و دارای ادب و اخلاق پسندیده است، نادیده گرفته نشود. اگر دانشجو خوش فکر و خوش ذوق است بهتر است قید شود و …. 

ضمنا بدیهی است که این توصیه نامه ها باید توسط استادانی که رابطه دانشگاهی با دانشجو داشته اند و همکار پروژه و یا مقاله ای بوده اند، نوشته شود.  

در این قسمت نمونه هایی ار توصیه نامه های مدیران رایتمن، که توسط اساتیدشان نوشته شده، آورده شده است. در قسمت بعدی موارد مهم دیگری ذکر خواهد شد.

 

نمونه ۱: توصیه نامه فارسی برای ادامه تحصیل در دکتری و ارشد

با سلام و احترام،

آقای/ خانم ….. دانشجوی …. (مقطع و رشته) دانشگاه …. ، که در دوره های …. ، دروس ….. را با اینجانب گذرانده اند، در همه آنها از کوشاترین و موفق ترین دانشجویان کلاس بودند و موفق شدند بالاترین نمرات را کسب نمایند.

علاوه بر این، به عنوان استاد راهنمای دوره ….. و هم اکنون در دوره ….. ، با آقای/ خانم  …. آشنایی کاملی پیدا کرده ام و به یقین رسیده ام که ایشان با علاقه مندی و پشتکار توام با دقتی که دارند، به خوبی می توانند با توکل بر خدا در انجام فعالیت های علمی و پژوهشی موفق باشند.

نام استاد

مرتبه علمی استاد

دانشکده … دانشگاه ….

ایمیل استاد

شماره تلفن تماس

نمونه ۲: توصیه نامه فارسی برای ادامه تحصیل، توصیه نامه برای جذب هیات علمی

گواهی می شود

آقای/ خانم …..

دانشجوی …. (مقطع تحصیلی) این گروه، در دوران تحصیل …. (مقاطع تحصیلی گذرانده شده) خود، چندین درس را با اینجانب داشته اند. در این دروس، ایشان نشان دادند که از پتانسیل نسبتا بالایی برخوردارند. جدیت و تلاش ایشان در امر تحصیل قابل تحسین است. ایشان چنان اخلاقی دارند که تقریبا قادرند با هر کس از نظر علمی همکاری کنند. ایشان در حال حاضر، مراحل پایانی دوره آموزشی …. (مقطع) خود را می گذرانند و در این امر هم موفق هستند.

با خصوصیات اخلاقی و علمی که در ایشان دیده ام، مطمئن هستم که می توانند در امر تحقیق و آموزش موفق باشند. برایشان آرزوی پیروزی دارم و ایشان را برای کارهای علمی در رشته ….. توصیه می کنم.

نام استاد

مرتبه علمی

دانشکده ….. دانشگاه ….

ایمیل استاد

شماره تلفن تماس

نمونه ۳: توصیه نامه برای جذب هیات علمی

بسمه تعالی

توصیه نامه

آقای/ خانم ….. دانشجوی ….. (رشته تحصیلی) در دوره ….. (مقطع تحصیلی) گروه ….. دانشگاه …. بوده اند و هم اکنون نیز دانشجوی ….. این دانشگاه می باشند. ایشان را حدودا از …. سال پیش می شناسم.

دروس …. در دوره …. را با اینجانب گذرانده اند و در هر (… تعداد درس) درس، بهترین دانشجوی کلاس بوده اند.

آقای/ خانم …. جزو …% بالای دانشجویان این گروه در … (تعداد) سال گذشته است. بسیار پرتلاش، سخت کوش، با استعداد، عمیق و علاقه مند است. ایشان بسیار مودب و پرحوصله و کم حرف هستند. در تدریس مهارت بسیار بالایی دارند و در تحقیق نیز هم اکنون در مرحله ای هستند که می توانند مساله ای را تعریف کرده و به نتیجه برسانند و به طور مشخص، مهارت بسیار بالایی در …. (مثال: محاسبات عددی) دارند. به جرات می توان گفت که می توانند به نحو احسن، دانش … (رشته تحصیلی) خود را در … (مثال : مدل سازی پدیده ها) به کار برده و از آن در عمل نیز استفاده کنند. از این نظر ایشان همتای انگشت شماری دارند.

با توجه به سوابق علمی و خصایص اخلاقی، ایشان را برای همکاری در کارهای علمی آموزشی به خصوص به عنوان عضو هیات علمی اکیدا توصیه می نمایم.

نام استاد

مرتبه علمی

دانشکده ….. دانشگاه ….

ایمیل استاد

شماره تلفن تماس

نمونه ۴: توصیه نامه برای جذب هیات علمی

مدیر محترم ….

با سلام و عرض ارادت،

توسط این نامه آقای/ خانم …. دانشجوی دوره …. رشته/گرایش ….. معرفی می گردند.

نامبرده در طول تحصیل، زمانی که دانشجوی اینجانب بوده اند در کلیه دروس مربوطه، پیوسته رتبه اول دروس را داشته و به طور کلی یکی از برجسته ترین دانشجویان گروه …. هم از نظر علمی و هم از نظر اخلاقی بوده اند.

نامبرده از نظر انجام وظایف محوله، نهایت سعی و دقت و علاقه مندی خود را بارها به ثبت رسانیده و در امر آموزش و پژوهش، به ویژه همکاری با اعضای هیات علمی، نهایت اشتیاق را داشته اند. بدین وسیله همکاری آموزشی و پژوهشی نامبرده با آن گروه محترم را قویا تاکید می نماید و امیدوار است نامبرده بتواند در آن گروه، به فعالیت های علمی خود در تمامی زمینه ها ادامه دهد.

با احترام

نام استاد

مرتبه علمی

دانشکده ….. دانشگاه ….

ایمیل استاد

شماره تلفن تماس

نمونه ۵: توصیه نامه انگلیسی برای تحصیل در خارج از کشور و یا گرفتن فرصت مطالعاتی

To whom it may concern,

Mr.\Ms. ….. has been my student and I know him\her for several years. He\She has proven to be exceptional in several aspects. First, he\she proved to be very quick at study and learning the elements of doing a research. Furthermore, his\her questions are always thoughtful and penetrating. He\She is exceptionally diligent and hard working.

Another point I think is remarkable is that he\she is very good at working with other people. He\She is considerate and sensitive. On the research point of view, he\she has already published more than 20 papers in international ISI journals.

All in all, I think Mr.\Ms. … has a very bright future. In short, I give Mr.\Ms. … my highest recommendation, and very much hope that the committee judges his\her application favorably.

منبع: نمونه هایی از توصیه نامه های مدیران رایتمن

لینک توصیه نامه دکتری نمونه توصیه نامه استاد Recommandation letter – قسمت دوم

ویزای آمریکا

سایر موارد مورد نیاز دانشجویان

دانلود مقاله لاتین رایگان

دانلود پایان نامه فارسی

مرجع نویسی به روش apa

چگونه دفاع موفق از پایان نامه داشته باشیم

ترتیب نام نویسندگان مقاله به چه صورت باید باشد

وظایف استاد راهنما استاد مشاور و دانشجو در دوره پایان نامه

۰- لینک آموزش تصویری نوشتن پایان نامه در ورد word

۱- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت اول

۲- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت دوم

۳- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت سوم

۴- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت چهارم

۵- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت پنجم

۶- آموزش نوشتن پایان نامه در ورد word از ابتدا تا انتها – قسمت ششم

فرصت یکبار دری را می کوبد! برای از دست ندادن اخبار مشابه، مشترک شوید


Rightman.ir